Yenişehir Belediye Başkanı Abdullah Özyiğit: "Yenişehir'de Gelirler Artıyor

Yenişehir Belediye Başkanı Abdullah Özyiğit, Yenişehir'in gelirlerinin artığını ifade etti.

11 Aralık 2019 Çarşamba, 17:31
Yenişehir Belediye Başkanı Abdullah Özyiğit: "Yenişehir'de Gelirler Artıyor
-

"Mersin'de yerel bir TV kanalına katılan Yenişehir Belediye Başkanı Abdullah Özyiğit, Yenişehir'de gelir arttırıcı faaliyetlerde bulunduklarını ve bu gelirlerin Yenişehir halkına hizmet olarak aktarıldığını vurguladı. Başkan Özyiğit,"Bir kişinin hakkını 300 bin kişiye, 300 bin kişinin hakkını bir kişiye yedirmem" dedi.

Özyiğit, 'Adaletli bir sistem kuruyoruz'

Katıldığı programda kendisine yöneltilen soruları yanıtlayan Yenişehir Belediye Başkanı Abdullah Özyiğit, Yenişehir'de hayata geçirdikleri projeleri ve hedefledikleri çalışmalar hakkında bilgi verdi.

Göreve başladıkları günden itibaren gelir arttırıcı faaliyetlerde bulunduklarını kaydeden Başkan Özyiğit, "Belediyemize şuana kadar emlak vergisi ödemeyen kurumsal yapılar olduğunu tespit ettik. Bu kurumsal firmaların belediyemize ödemesi gereken emlak vergilerini tahsil ettiğimiz durumda belediye bütçemize yıllık 1 milyon TL civarında bir gelir sağlanacak. Bununla ilgili çalışmalarımızı başlatmış bulunmaktayız. Onun dışında vergi sistemine dâhil edilmemiş 6 bin 600 konut tespit ettik ve sistemimize dâhil edildi. Ayrıca ilçemizde katma değer elde eden GSM şirketleri, radyo ve televizyonlar kullandıkları bazistasyonları ve televizyon vericilerini kullandıkları alanlarla ilgili bugüne kadar hiçbir ödeme yapmamışlar. Yaptığımız çalışmalarda bu alanlardan yıllık kira bedeli olarak yaklaşık 100 milyon TL civarında bir geliri belediyemize kazandırmış olacağız. Belediyemiz ile davalık olan veya dava sürecine doğru ilerlemekte olan vatandaşlarımızla, kurduğumuz ekipler diyalog kuruyor ve büyük bir bölümü olumlu sonuçlanıyor. Biz belediyenin gelirlerini arttırmak istiyoruz, bu gelirler tekrar Yenişehir halkına hizmet olarak dönecek. Bir kişinin hakkını 300 bin kişiye, 300 bin kişinin hakkını bir kişiye yedirmem. Adaletli bir sistem kuruyoruz. " şeklinde konuştu.

Yenişehir Belediyesi dijitalleşecek

Yenişehir Belediyesi'nin gelişime ve teknolojiye açık olduğunu vurgulayan Başkan Özyiğit, vatandaşların işini kolaylaştırmak ve belediyeyi daha da işlevsel hale getirmek için dijital bir sistem üzerinde çalıştıklarını söyledi. Başkan Özyiğit, bunun ilk aşamasının ise oluşturdukları Yenişehir Masası olduğunu söyledi. Yenişehirlilerin, Yeni Şehir Masası aracılığıyla 444 33 54 numaralı çağrı hattı ve 0539 335 30 22 numaradan WhatsApp ile belediye ulaşarak sorunlarını giderebildiğini vurguladı Başkan Özyiğit, “Yenişehirlihemşehrilerimizintalebi yerine getirilene kadar Yeni Şehir Masasında takip ediliyor. Bu talep bizim hizmet alanımız dışında olsa bile biz Yenişehirli hemşehrilerimizi yönlendiriyoruz ve sorunun takibini de yapıyoruz. Ayrıca kendi iç denetimini sağlayan, kalite ve kurumsallaşma çalışmalarıyla her alanda somut adımlar atan interaktif bir belediyecilik anlayışıyla çalışmalarımızı sürdürüyoruz. "

"Millet Bahçesi projesini bir mektupla raftan indirdik"

Yıkılan TSG stadı arazisine yapılması planlanan ve geçtiğimiz hafta yüklenici firma tarafından çalışmalarının başlandığı duyurulan Millet Bahçesi ile ilgili gelen soruya cevap veren Başkan Özyiğit," TSG stadı Mersinliler için çok özel bir yerdi, orada çok güzel duygulara ve tarihi anlara şahitlik ettik. TSG stadı maalesef yıkıldı ama bundan sonra da o arazi ile özel olarak ilgilenilmesi ve Mersinlilere bırakılması gerekiyor. Millet Bahçesi projesi yapılacak dendi ama çalışmalar bir türlü başlamadı ve başlayacağa da benzemiyordu. Biz de Yenişehir Belediyesi olarak TOKİ' ye gönderdiğimiz mektupta bu arazi ile ilgili bir çalışma yapılana kadar burayı Yenişehir Belediyesi olarak yeşillendirip aydınlatabileceğimizi ifade ettik. Sayın Lütfü Elvan'a da ilettim kendisi çok olumlu karşıladı biz de samimi olarak bunu yapmak istedik çünkü atıl durumdaydı ve güvenlik sorunlarına neden oluyordu. Ancak TOKİ Başkanı bunun siyaseten kendilerini zor durumda bırakabileceğini düşündü ki kabul etmeyerek çalışmalara bir an önce başladı. Yani bir mektupla projeyi raftan indirdik. O araziye Millet Bahçesi yapılması güzel bir şey ancak iller bazında merkezi bütçeye yaptığı katkı ile Mersin 6. sırada iken, kente aktarılan bütçede ise Mersin olarak 20. sıradayız burada bir adaletsizlik var Mersin'e daha fazla yatırım yapılması gerekmektedir. " ifadelerini kullandı.

“Ruhsat için belediyeye başvurmanın tam zamanı”

Yenişehir’de konut yapmak isteyen vatandaşlara seslenen Başkan Özyiğit, 1/ 1000’lik imar planlarının çizilmekte olduğunu ifade ederek ruhsat için belediyeye başvuru yapmanın tam zamanı olduğunu söyledi. Özyiğit, “ Biz vatandaşımızla her türlü sorunu çözmek istiyoruz. Şuanda 1/ 1000’lik imar planları çiziliyor bu yüzden sorunları hala çözme şansımız var, bu yüzden başvurular için şuan tam zamanı, bu planları geçtiğimiz ay meclisimize getirdik. Yenişehir ve Büyükşehir Belediye Meclisinde onaylanıp kabul edilecek. 5-6 ay içerisinde planların çizildiği bölgelerde vatandaşımıza ruhsat verebileceğiz.” Şeklinde konuştu.

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Yorumlar (1)
Faysal
11:10
12 Aralık 2019 Perşembe
Başkan resmen Ekrem İmamoğlu başkanı taklit etmişim
46.106.184.3
SON DAKİKA
Büyükşehir ‘Hello Mersin’de Yaz Dönemi Kursları Başladı, İngilizce Ve Almanca Öğrenmenin En Etkili Yolu: Hello Mersin
İklim Değişikliğinin Olumsuz Etkilerine Karşı Dirençli Bir Mersin Hedefleniyor, Büyükşehir’in ‘İklim Değişikliğine Adaptasyon İçin Harekete Geç’ Projesi Tanıtıldı
Ticaret Borsası Yönetim Kurulu, Haftalık Olağan Toplantısını Mustafa Teke Başkanlığında Gerçekleştirdi
Mersin’in Akdeniz İlçesine Bağlı Camili Mahallesi Yolunda Meydana Gelen Kazada Erdoğan Uçar ve Doğukan Toker Hayatlarını Kaybetti
Mersin Büyükşehir Belediyesi Ve Tac ‘Stem Laboratuvarı’ Çalışmalarında Buluştu
Mersin Büyükşehir’in Dost Eli Herkese Uzanmaya Devam Ediyor
Mersin’in Tarsus İlçesinde Sulama Kanalında Erkek Cesedi Bulundu
Başkan Seçer, Adana’da Mersin’in Afetlere Karşı Yol Haritasını Anlattı: “Manevra Kabiliyeti En Yüksek Kurumun Belediyeler Olduğu Depremde Görüldü”
Afyonkarahisar Merkez'de 4.4 Büyüklüğünde Deprem
Mersin Toroslar İlçesi Güzelyayla Mahallesinde Boşanma Davası Husumete Dönüştü, Taraflar Arasında Silahlı Satırlı Kavga Çıktı

Mersin Haber ,Mersin