Vuslata Erişin Adı ‘Şeb-i Arus’

Mersin Büyükşehir Belediyesi ile Mevlana Kültür ve Sanat Derneği tarafından Hz. Mevlânâ Celâleddîn-i Rûmî’nin vuslata erişinin 745. yıldönümü dolayısıyla anma etkinliği düzenlendi.

23 Aralık 2018 Pazar, 04:28
Vuslata Erişin Adı ‘Şeb-i Arus’
-

Yerli ve yabancı pek çok vatandaşın katıldığı etkinlikte Hz. Mevlana, düzenlenen konferans, konser ve sema töreni ile vatandaşlara anlatıldı.
Kongre ve Sergi Sarayı’nda düzenlenen Şeb-i Arus 745. Yıl Dönümü Anma Töreni’ne, Mersin Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreter Yardımcısı Hasan Gökbel, Uluslararası Mevlana Vakfı Konya Şube Başkanı ve Postnişin Nadir Karnıbüyükler, Mevlana Kültür ve Sanat Derneği Onursal Başkanı Ahmet Coşar, meclis üyeleri ve çok sayıda Mersinli katıldı.
Gökbel, “Mevlana ruhlara huzur veren hayat felsefesi ile bütün dünyayı aydınlatmaya devam ediyor”
Hoşgörü ve sevginin timsali, hak yolunda hidayetle yürürken, tüm insanlığın gönül dostu olmayı başaran Hz. Mevlana’nın Hakk’a vuslatının 745. yılını anmak ve gönül birlikteliği için bir arada olduklarını söyleyerek konuşmasına başlayan Mersin Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreter Yardımcısı Hasan Gökbel,“İnsanlık tarihinde önemli etkiler bırakmış ve bu etkileriyle birçok insana yol gösterici olup; sevgi, barış, kardeşlik ve hoşgörü sembolü olmuş şahsiyetlerin başında gelenlerden birisi de hiç şüphesiz Mevlana Celaleddin-i Rumi‘dir.13. yüzyıldan günümüze değin, ruhlara huzur veren hayat felsefesi ile bütün dünyayı aydınlatmaya devam etmektedir”dedi.
Yüreklere birlik ve sevgi tohumları ekerek ‘Ne olursan ol yine gel’ sözüyle insanlığa seslenen Hz. Mevlana’nın bu sözleriyle hala gönülleri fethederken, insanlığı ayrımcılıktan kurtarıp, dostluk ve hoşgörüye davet ettiğini belirten Hasan Gökbel, Hz. Mevlana’dan alıntıladığı Divan-ı Kebir beyiti ile konuşmasını sürdürdü.
“Hz. Mevlana’nın insanların kalbine verdiği en büyük mesaj aşk, sevgi ve birliktir”
Hz. Mevlânâ’nın ‘Biz altın gibi birkaç kimsenin öz malı değiliz. Biz herkesin malıyız’diyerek, kendisinin belli bir millet, din ve mezhep ile asla sınırlanamayacağını çok açık bir şekilde ifade ettiğini belirten Gökbel“Biz bu dünyada güneş gibiyiz’ diye buyuran Hz. Mevlana,tevhid ruhuyla yaşamayı kendisine gaye edinerek, Müslümanlığın üzerinde hassasiyetle durduğu ‘insan yaratılmışların en şereflisidir’ düsturuyla, hiçbir ayrım yapmadan tüm insanlığı büyük bir muhabbetle kucaklamıştır. İnsanlığa ahlak, din, ilim ve akıl yolunda heyecan katarak yeni ufuklar açan Mevlana Celaleddin-i Rumi’nin, insanların kalbine verdiği en büyük mesaj aşk, sevgi ve birliktir. Her dinden, her renkten insanı kucaklayan Hz. Mevlana, sevginin, barışın, kardeşliğin ve hoşgörünün sembolüdür. Allah yolunda yürürken duygularıyla, yüce yüreğiyle tüm insanlığa örnek olmak ve yüzyıllara meydan okuyan bir iman felsefesi oluşturmak her kula nasip olmayacak bir mükâfattır”şeklinde konuştu.
“Ne mutlu bizlere ki, topraklarımızdan Hz. Mevlana gibi bir değer geçti”
Hz Mevlana’nın ölümü dünyaya bir veda olarak değil, Hakk’a vuslat, Yaradana Kavuşma olarak saydığını belirterek sözlerini sonlandıran Gökbel,“Ölüm, Mevlana için; kişinin aslına dönüşü, kaynağının ilahi bir cevher olması nedeniyle Allah’a dönüş olarak sayılmaktadır. Ne mutlu bizlere ki, topraklarımızdan böylesi bir değer geçti. Böylesi yüce yürekli bir değerin öğretileriyle yaşamı daha anlamlı kılma şerefine ulaştık. Onun öğretilerini, hem fani hem ebedi dünyaya bakışını, nesilden nesile aktararak geleceğe taşımayı, kendimize bir vazife olarak görüyor, bu anlamlı buluşmanın hepinizin kalbinde güzel izler bırakmasını temenni ederek, teşekkürlerimi sunuyorum. Hz. Mevlana'yı sevgi ve rahmetle anıyorum”diye belirtti.
Sema Töreni ilgiyle izlendi
Program, genel sanat yönetmenliğini Cavit Özkeleş’in yaptığı Mevlânâ Kültür ve Sanat Derneği Tasavvuf Mûsıkîsi Korosunun konseriyle başladı. Mevlana Kültür ve Sanat Derneği Onursal Başkanı Ahmet Coşar verdiği konferansla devam eden program, Acemaşiran Mevlevi Ayin-i Şerif-i'nin icra edildiği Sema Töreni ile son buldu.
Mevlana Kültür ve Sanat Derneği Onursal Başkanı Ahmet Coşar verdiği konferansta Mevlana’nın hayatından, Mevlevihanelerin işlevlerinden, Mevlevilik’ten ve semanın Mevlevilik’teki öneminden bahsetti. Sema Ayini’nin ne olduğunu ve hareketleri ile ne anlatılmak istendiğinden söz eden Coşar, sema gösterisinin bölümlerini katılımcılarla paylaşarak bilgi verdi.
Etkinlikte, Mevlânâ Kültür ve Sanat Derneği Tasavvuf Mûsıkîsi Korosu tarafından gerçekleştirilen Tasavvuf Musikisi konseri ve Neva İlahiler ile salonu dolduran vatandaşlar adeta mest oldu.
Program Acemaşiran Mevlevi Ayin-i Şerif-i'nin icra edildiği Sema Töreni ile sona erdi. Kongre ve Sergi Sarayı’nı dolduran yerli ve yabancı konuklar gerçekleştirilen sema törenini sessizce ve huşu içerisinde izledi. Sessizlikle dinlenen ilahiler ve izlenen sema töreni vatandaşlara maneviyatı yüksek bir gece yaşattı.
“Şeb-i Arus” nedir?
Şeb-i Arus kelimesi “Düğün Gecesi” demektir. Mevlana ölüm gününü “Hakk’a vuslat” yani “Yaradana Kavuşma” (Düğün Günü-Gecesi) saymıştır, “Herkes ayrılıktan bahsetti, bense vuslattan” der. Ölüm Mevlana için kişinin aslına dönüşü, kaynağının ilahi bir cevher olması nedeniyle “Allah’a dönüş” olarak yorumlar. Bir başka ifadeyle ölüm “cismin ortadan kalkması değil, Allah’a doğru uçmasıdır”

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Henüz yorum eklenmemiştir.
SON DAKİKA
Mersin’in Anamur İlçesinde Fuhuş Operasyonu 4 Kişi Tutuklandı, 6 Mağdur Kadın Kurtarıldı
Mersin’in Merkez Toroslar ilçesinde Salıncak Eğlencesi Kabusa Döndü, 2 Genç Yaralandı
Mersin’in Merkez Yenişehir İlçesinde Hastan Taşıyan Ambulansla Otomobil Çarpıştı, Çok Sayıda Yaralı Var
Mersin’in Toroslar İlçesinde Meydana Gelen Trafik Kazasında Motosiklet Üzerindeki 2 Kişi Yaralandı
Cumhur İttifakı Mersin Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Serdar Soydan Mezitli Seçim Ofisi Açılışında Konuştu
Başkan Seçer, Meski’nin Tarsus Atıksu Şebeke Hattı’nın Temel Atma Töreni’ne Katıldı
Başkan Seçer, Narenciye Paketleme Tesisinde İşçilerle Bir Araya Geldi
Mersin Büyükşehir 5 Yılda 170 Milyondan Fazla Yolcuyu Güvenle Taşıdı
Yoğun İlgi Gören Okuma Salonlarına Bir Yenisi Daha Eklendi, Mersin Büyükşehir’den Bir Okuma Salonu Daha
Yaş Almış Vatandaşlar, Mersin Büyükşehir’le Yaşlılığı Daha Aktif Ve Sosyal Geçiriyor

Mersin Haber ,Mersin