Vali Su, "Kullanılabilir Su Kaynaklarının İyi Korunması ve Geliştirilmesi Gerekiyor."

Doğu Akdeniz Havzası Paydaş Danışma Toplantısı gerçekleştirildi

03 Mart 2022 Perşembe, 11:59
Vali Su, "Kullanılabilir Su Kaynaklarının İyi Korunması ve Geliştirilmesi Gerekiyor."
-

Avrupa Birliği Katılım Öncesi Yardım Aracı IPA-2 dönemi kapsamında desteklenen, Avrupa Birliği ve Türkiye tarafından finanse edilen “6 Havzada Nehir Havzası Yönetim Planlarının Hazırlanması İçin Teknik Yardım Projesi” Doğu Akdeniz Havzası Paydaş Danışma Toplantısı Vali Ali İhsan Su’nun katılımıyla gerçekleştirildi.
Antalya, Konya, Karaman, Isparta ve Burdur illerinden mülki idare amirlerinin katılımıyla Divan Otel’de düzenlenen toplantıya; Su Yönetimi Genel Müdürü Bilal Dikmen, Doğu Akdeniz Nehir Havzası Sorumlusu Dr. Volkan Kepoğlu, Proje Direktörü Rıfat Ünal Sayman, Proje Takım Lideri Jaroslav Slobodnik ve paydaşlar katıldı.
Vali Ali İhsan Su, toplantıda yaptığı konuşmasında su ihtiyacımızın doğal kaynaklar dışında başka bir şekilde ikame edilmesinin söz konusu olmadığını ifade etti. Suyun canlıların hayatını devam ettirebilmesi için en temel unsurlardan biri olduğunu kaydeden Vali Ali İhsan Su; “Mevcut kullanılabilir su kaynaklarının korunması çok önemli. Biz ülke olarak kaynaklarımız bakımından su zengini bir ülke değiliz. Kullanılabilir su kaynaklarının iyi korunması ve geliştirilmesi gerekiyor.” dedi.

Vali Su sözlerinin devamında; “Küresel ısınmaya bağlı olarak su kaynaklı felaketlerin en aza indirilmesi, ortadan kaldırılması üzerine de çok hassasiyetle eğilmek ve çalışma yapmak durumundayız. Bunun yanında artan nüfusla birlikte suya olan ihtiyaç daha da artacak. O yüzden mevcut su kaynaklarımızı en iyi şekilde korumak ve geliştirmek zorundayız. Bu sorun sadece bizim ülkemiz için değil, küresel bir sorun. Tüm dünyada bunun gerçekleştirilmesi gerekiyor.” ifadelerini kullandı.

Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan liderliğinde bakanlıklarımızın bu konuda çok ciddi gayretler sarf ettiğini kaydeden Vali Su, yerel yönetimler, STK’lar, bireyler ve diğer paydaşların da bu konuda yapacağı çalışmaların son derece öneli olduğunu ifade etti. Toplantının çok önemli çıktıları olacağını vurgulayan Vali Ali İhsan Su, toplantının düzenlenmesinde emeği geçen tüm kişi ve kurumlara teşekkür etti.

Su Yönetimi Genel Müdürü Bilal Dikmen ise Aralık 2019’dan bu yana yaşanan Covid-19 sürecinin suyun ne kadar önemli olduğunu bir kez daha ortaya koyduğunu ifade ederek su kaynaklarının miktar ile kalitesinin korunmasının, kullanma dengesi içerisinde sürdürülebilirliğinin sağlanarak gelecek nesillere aktarılmasının büyük önem arz ettiğini ifade etti.

Toplantı açılış konuşmalarının ardından uzmanlar tarafından yapılan teknik sunumlarla devam etti.

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Henüz yorum eklenmemiştir.
SON DAKİKA
Mersin'de Özel Çağ Üniversitesi Öğrenci Sevisi, Ücretsiz Hizmete Son Veriyor
Kazada 1 Kişi Hayatını Kaybetti 1 Kişi de Yaralandı
3. Çevre Yolu’nda Toplam 6 Kilometrelik Çalışma Yıl Sonuna Kadar Tamamlanacak
Mersin Büyükşehir, Yüzme Kurslarında Yaz Sezonu Boyunca Toplam 4 Bin Kişiyi Ağırlayacak
Mersin İl Jandarma Komutanlığı Ekipleri Cinayet Şüphelisi 6 Şahsı Yaptığı Titiz Çalışma Sonucunda Yakaladı
Mersin’de Feci Kaza, 1’i Bebek 3 Kişi Yaralandı
Mersin’de Silahlı Kavga, Geldi Kurşun Yağdırdı Gitti…
MIP’ten Antik Liman Bilimsel Kazı Çalışmalarına Destek
Mersin Tarsus'ta Saman Balyalarının Bulunduğu Alanda Çıkan Yangın Evlere Sıçradı
Büyükşehir, Doğalgaz Yakıt Dolum İstasyonuyla Maliyette 3’te 1 Oranında Tasarruf Sağladı

Mersin Haber ,Mersin