"Uyum - Biz Bize Sohbetler" Etkinliğinin İlki Mersin’de Yapıldı

Genel Müdürlüğümüz Uyum ve İletişim Dairesi Başkanlığı ile Birleşmiş Milletler Mülteciler Yüksek Komiserliği (BMMYK) iş birliğinde düzenlenen “Uyum-Biz Bize Sohbetler” etkinliğinin ilki 26-27 Haziran 2019 tarihlerinde Mersin’de gerçekleştirildi.

28 Haziran 2019 Cuma, 14:35
G: 28.06.2019 - 19:16
"Uyum - Biz Bize Sohbetler" Etkinliğinin İlki Mersin’de Yapıldı
-


İllerde Sosyal uyuma yönelik yürütülen faaliyetleri ve yaşanan sorunları yerinde tespit etmek amacıyla gerçekleştirilen toplantıya; Mersin Valisi Ali İhsan SU, Vali Yardımcısı Süleyman DENİZ, Göç İdaresi Genel Müdür Yardımcımız Dr. Gökçe OK, Uyum ve İletişim Dairesi Başkanımız Dr. Aydın Keskin KADIOĞLU, Sahil Güvenlik Akdeniz Bölge Komutan Vekili Yarbay Çağın TAŞKIN, Mersin İl Jandarma Komutanı Albay Hasan Basri UÇAR, İl Göç İdaresi Müdürü Prof. Dr. Nalan YETİM, BMMYK Saha Ofisi Sorumlusu Emir Hüseyin BENGİSOY ve MÜSİAD Başkanı Serdar YILDIZGÖRER’in yanı sıra; sivil toplum kuruluşlarından temsilciler, kanaat önderleri ve yerli yabancı konuk katıldı.

Biz Bize Sohbetler etkinliğinin açış konuşmasını yapan Mersin Valisi Ali İhsan SU: “Biz millet olarak tarihten günümüze kadar her zaman, her şart altında mazlumun, mağdurun yanında yer almış; ona kucak açmış, insan onurunu her zaman yüceltmeye çalışmış ve çiğnenmesine asla müsaade etmemiş bir milletin mensuplarıyız. Göç konusunda tüm dünyaya örnek bir ülkeyiz.” dedi.

Göç İdaresi Genel Müdür Yardımcımız Dr. Gökçe OK ise göçün kriz olarak görülmemesi gerektiğinin altını çizerek şunları ifade etti: “Göç, dünya var olduğu sürece gerçekleşmiş ve bundan sonra da devam edecek bir vaka. Nesilleri, medeniyetleri ve kıtaları peşinden sürüklüyor. Göçü bir fırsat olarak görüp bu fırsatın da kendi medeniyetimize katkı sunma noktasında çıkarımlarda bulunulmalı.”

Uyum ve İletişim Dairesi Başkanımız Dr. Aydın Keskin KADIOĞLU ise yaptığı konuşmada; vatanlarını terk ederek, dillerini dahi bilmedikleri topraklarda hayata tutunmaya çalışan göçmenlerin öykülerinin önemine vurgu yaptı ve “Türkiye’ye gelen her göçmen valizinde hayallerini, umutlarını, acılarını ve tecrübelerini de getiriyor. Bu nedenle biz, sayıların ve istatistiklerin ötesinde “önce insan” diyerek duruma yaklaşıyor, onların hayatlarına dokunmak için çalışmalar yürütüyoruz.” dedi.

Suriyeli çocuklardan oluşan koro dinletisi ve farkındalık arttırma çalışmalarından olan videoların da yer aldığı etkinlikte; Sosyal Uyum Alanında Yürütülen Faaliyetler ile ilgili Göç Uzmanı Gamze FURTUN bilgilendirme sunumu yaptı.

“Biz Bize Sohbetler” etkinliğinin son bölümü ise Uyum ve İletişim Dairesi Başkanımız Dr. Aydın Keskin KADIOĞLU’nun moderatörlüğünde gerçekleşti. Sosyal uyum alanındaki mevcut yerel çalışmalar, yaşanan güçlükler, yerli ve yabancı katılımcılardan gelen öneriler aktarıldı, katılımcılardan gelen talep ve sorular yanıtlandı.

Geçici koruma kapsamındaki Suriyeliler başta olmak üzere, uluslararası koruma başvuru ve statü sahipleri ile diğer göçmen grupların yoğun olarak yaşadığı illerde gerçekleştirilecek olan “Uyum-Biz Bize Sohbetler” Türkiye’nin farklı illerinde de devam edecek.

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Henüz yorum eklenmemiştir.
SON DAKİKA
Merkez Üssü Seddulbahır-eceabat (Çanakkale) Olan 2.0 Büyüklüğünde Deprem Meydana Geldi
Mersin’de Hırsızlar İş Yerinden İç Çamaşırı Çaldı
Mersin’in Zabıtaları Mezitli Belediyesi’nde Buluştu
Kıbrıs'a Giden Yenişehir Belediye Başkanı Özyiğit, Mersinlilerin Selamını Kıbrıs'a Ulaştırdı
Mersin’de Denize Giren 2 Kişi Kayboldu
Kent Merkezinde Rastlanan ve Burnuna Şiş Sokulan Domuzu Büyükşehir Kurtardı
60 Yaş Altı Emeklilere Kötü Haber! Düzenlenen Mevzuat, Bazı Vatandaşları Mağdur Etti
Akdeniz'de 4.3 Şiddetinde Deprem
Mersin Akdeniz’de, Farklı Tarihlerde Çeşitli Mahallelerde Kurulacak Açık Hava Sinema Günleri Başlıyor
Yapılan Son Zamanların Ardından Gelen, Zamlı Elektrik Faturaları Mersinli Vatandaşı İsyan Ettirdi!
,Mersin ,Mersin Tren Saatleri ,Mersin Hava Durumu