Türkiye Baroları Saymanlar Toplantısı’nın Üçüncüsü, Mersin Barosu’nun Ev Sahipliğinde Gerçekleşti

Toplantıda baroların ekonomik sıkıntıları masaya yatırılarak, ekonomik açıdan güçlenip daha iyi hizmet verebilmeleri yönünde sorunların çözümüne yönelik yapılacak çalışmalar hakkında fikir alışverişi yapıldı.

23 Mayıs 2022 Pazartesi, 12:20
Türkiye Baroları Saymanlar Toplantısı’nın Üçüncüsü, Mersin Barosu’nun Ev Sahipliğinde Gerçekleşti
-

Mersin Barosu’nda gerçekleşen Türkiye Baroları 3. Saymanlar Toplantısına, Mersin Barosu Başkanı Av. Gazi Özdemir ve yönetim kurulu üyeleri, Mersin Barosu Saymanı Av. Rauf Sina Aycan ile birlikte 40 ilin baro saymanları, Çanakkale Barosu Başkanı Av. Soner Aydın, Düzce Barosu Başkanı Av. Taner Çakır, Kırşehir Başkanı Av. Onur Çanta, Kırşehir Barosu Başkan Yardımcısı Av. Ümit Tosun, Tokat Barosu Başkan Yardımcısı Av. Ömer Faruk Doğanöz, Adıyaman Barosu yönetim kurulu üyesi Av. Burcu Tekin Cömert, Yozgat Barosu yönetim kurulu üyesi Av. Emin Erkılıç, Zonguldak Barosu yönetim kurulu üyesi Av. Nalan Atay ile diğer barolardan avukatlarımız katıldı. Türkiye Barolar Birliği Saymanı Av. Gökhan Bozkurt toplantıya online katılarak, barolara yönelik verdikleri maddi destekler hakkında bilgiler verdi ve barolarla işbirliği içerisinde yapılabilecek çalışmalar konusunda fikirlerini sundu.

“YASAL DÜZENLEMELER, BAROLARIN VE AVUKATLARIN EKONOMİK SORUNLARINA YETERİNCE KATKI SAĞLAMIYOR”

Toplantı saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunmasıyla başladı. Toplantının açılış konuşmasını yapan Mersin Barosu Başkanı Gazi Özdemir, baroların ekonomik sıkıntılarını ve çözüm önerilerini dile getirerek, “Baro yönetiminde en zor görevi sayman meslektaşlarımız üstleniyor. Baronun bütçesini kontrol etmek tamamen sizin sorumluluğunuzda. Biz baro başkanları göz önündeyiz ama saymanlar olarak bizlerin işlerini kolaylaştıran sizlersiniz” dedi. Mersin Barosu’nun icadı olan baro pulunun, yasal düzenlemeyle zorunlu kılınarak baroların kalkınmasına önemli katkılar sunduğunu ifade eden Özdemir, “Baroların ve meslektaşlarımızın en büyük sorunlarından bir tanesi de ekonomik sorunlar. Gün geçtikçe bu ekonomik sorunlar artıyor. Maalesef yasal düzenlemeler barolara ve meslektaşlarımıza fazla katkı sağlamıyor. Biz mücadelemizden asla vazgeçmeyeceğiz. Özellikle siz saymanlarımızın, bütçe anlamında baroların ekonomik gelirlerinin artırılması noktasında çok fazla sorumluluğu var. Bizler de baro başkanları olarak elimizden geldiğince sizlere destek olmaya çalışacağız. Mersin Barosu’nun en büyük sorunlarından birisi aidat tahsilatı. Bu sorunun çözümü konusunda seçim kaygısı gütmeden baroların işbirliği içerisinde olması, bununla ilgili yasaların birlik içerisinde uygulanmasını başlatması gerektiğini düşünüyorum. Pandemi, doğal afet gibi zorunlu haller istisna olabilir ama baroların ayakta durması için ekonomik açıdan güçlü olması gerekiyor. Toplantıya katılan tüm meslektaşlarımıza teşekkür ediyorum” diye konuştu.

“BAROLAR EK GELİR KAYNAKLARI ÜRETMELİ”

Mersin Barosu Saymanı Av. Rauf Sina Aycan ise, baroların günümüz şartlarında ekonomik olarak sıkıntılar yaşadığını, bu nedenle ek gelir kaynaklarının üretilmesi gerektiğini, toplu alımların önemli olduğunu belirtti. Harcamaların nasıl kısılacağı konusunda görüşlerini aktaran Aycan, Mersin Barosu’nun en büyük sıkıntısının aidatların tahsili olduğunu ifade ederek, “Bu sorun baroların inisiyatife bırakılmamalı, bir düzenleme getirilmelidir. Bu toplantıdan olumlu sonuçlar elde edeceğimizi düşünüyorum. Sorunların çözümü için saymanlar toplantısının düzenli yapılmasının önemli olduğunu düşünüyorum. Katılımınız için teşekkür ederim” dedi.

Toplantının gündem maddeleri kapsamında; Adli yardım yönetmeliği 10. maddesi gereği, barolara gönderilen adli yardım ücretlerinin ivedi olarak artırılması ve geçmiş dönemlere ait avukat alacaklarının ödenmesi, 1136 Sayılı Avukatlık Kanunu 81. maddesi, baro kesenek(aidat) miktarlarının tahsili, staj başlama ücreti, barolara gelir kaynakları sağlayacak projeler görüşüldü.

Dilek ve temenniler bölümünde katılımcı baroların görüşleri alındı. Toplantının sonuç bildirgesi imzalanarak Türkiye Barolar Birliği’ne iletilecek. Türkiye Baroları 4. Saymanlar Toplantısı’nın daha sonra belirlenecek olan bir baronun ev sahipliğinde Eylül ayı içerisinde yapılması kararlaştırıldı.

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Henüz yorum eklenmemiştir.
SON DAKİKA
Mersin Tarsus'ta Eski Yapı Evin Duvarı Çöktü, 1 Çocuk Yaralandı
Mersin Akdeniz Belediyesi Açık Hava Sinemasıyla Nostaljiyi Yaşatıyor
Tarsus Borsa Yönetim Kurulu Başkanı Mustafa Teke , Orta Vadeli Program’ı (Ovp) Değerlendirdi
Mersin Akdeniz’de İbadethanelere Kesintisiz Hizmet! 114 Cami, 2 Kilise, Mescitler, Kur’an Kursları Yıkanıp Dezenfekte Ediliyor
Tarsus TSO Yönetimi Çukurova Havalimanını Ziyaret Etti! Çukurova "Tarsus" Havalimanı Ocak’ta Hizmete Giriyor
Mersin Polisinden Terör Örgütlerine Operasyon: 4 Gözaltı; 1 Adli Kontrol, 3 Tutuklama
Mersin'de Polisin Haydi Ekipleri, Tehlikeli Köpekleri Güvenli Yaşam Alanlarına Kavuşturdu! Kurallara Uymayanlara 379 Bin TL Ceza Yazıldı
Türk İş Adamları Derneği (Romanya) – Tiad ve Su Market Ziyareti
Mersin'de Denize Giren Suriyeli Boğularak Hayatını Kaybetti
Mersin Erdemli'de U Dönüşü Yasağına Rağmen Dönüş Yapmaya Çalışan Kamyonet Kaza Yaptı: 4 Ölü, 2 Yaralı!

Mersin Haber ,Mersin