TOBB Nefes Kredisi Tanıtıldı

Koronavirüs salgınının ekonomik etkilerinin sınırlanmasına katkı sunmak amacıyla Cumhurbaşkanlığı tarafından açıklanan, Hazine ve Maliye Bakanlığı koordinasyonunda yürütülen Ekonomik İstikrar Kalkanı Paketi kapsamında KOBİ’lere düşük faizli kredi sağlamak için hayata geçirilen TOBB Nefes Kredisi Tanıtım Toplantısı düzenlendi.

30 Nisan 2020 Perşembe, 13:35
TOBB Nefes Kredisi Tanıtıldı
-

TOBB Nefes Kredisi Tanıtım Toplantısında kredinin önemine dikkat çeken MTSO Yönetim Kurulu Başkanı Ayhan Kızıltan, “Kaynaklarımızın, varlığımızın büyük bölümünü bu krediye ayırdık. Hem bizi, hem ülkemizi ayakta tutacak olan küçük işletmelerimizdir. KOBİ’lerin ayakta kalması demek ekonominin ayakta kalması demektir. Bu kredi, tam yerinde ve zamanında, çok anlamlı şekilde oluşturulmuştur dedi.”
Mersin Ticaret ve Sanayi Odası (MTSO) Yönetim Kurulu Başkanı Ayhan Kızıltan ile DenizBank Çukurova Bölge Müdürü Engin Eskiduman’ın kredinin detaylarını anlattığı toplantı, mersintso instagram hesabından da canlı yayınlanıp üyelerin sorularına cevap verildi. Toplantıya MTSO adına Yönetim Kurulu Sayman Üyesi Cem Bucuge katılırken DenizBank adına Çukurova Bölge Müdürlüğü KOBİ Bankacılığı Bölge Satış Müdürü Kemal Odabaş, Mersin Liman Şube Müdürü Mustafa Cemalettin Emre, Mersin Şube Müdürü Selim Karış, Pozcu Şube Müdürü Buse Özçınar ve Mezitli Şube Müdürü Ebru Aytac katıldı.
TOBB ve 365 oda borsanın tüm kaynaklarının bir araya getirilmesiyle oluşturulan Nefes Kredisi’nde 2020 yılı tamamen ödemesiz olacak. Ödemeler yıllık %7,5 faiz ile 2021’de aylık eşit 12 taksitle yapılacak. Kredi’de üst limit illere göre 50 bin ila 100 bin TL arasında değişecek.
Kızıltan: “Ek teminat istenmemesi üzerinde durduğumuz bir konu”
Toplantıdaki konuşmasında küçük işletmelerin finansmana erişiminin önemini vurgulayan MTSO Yönetim Kurulu Başkanı Ayhan Kızıltan, TOBB Projesiyle ülke çapındaki Oda ve Borsalardan toplanan kaynakla 6 milyar TL’nin üzerinde kaynak sağlanarak küçük işletmelerin hizmetine sunulmak üzere bir çalışma başladı. Kredi projesinin Türkiye’deki küçük işletmeleri ayakta tutacağına inanıyorum” dedi. Bu dönemde DenizBank’tan en büyük beklentinin ek teminat istenmemesi olduğunu vurgulayan Kızıltan, krediye başvuru için MTSO’dan TOBB Nefes Kredisi içindir ibareli MTSO Faaliyet Belgesi alınmasının yeterli olacağını söyledi. Tüm şubelerden kredi başvurusu yapılabileceğini kaydeden Kızıltan, ardından kredinin komisyon oranları hakkında şu bilgileri verdi:
“Nefes kredisi ile ilgili alınabilecek KGF kefalet komisyonu ve banka komisyonu olmak üzere iki tip komisyon var. KGF Komisyonu, bir defaya mahsus ve peşin olarak kefalet tutarının binde 7,5’u olarak uygulanacak (50 bin TL için 300 TL, 100 bin TL için 600 TL). Banka komisyonu ise, kredi tutarının binde 3’ü olarak uygulanacak (50 bin TL için 150 TL, 100 bin TL için 300 TL).”
Eskiduman: “Mevduat faiz oranı altında bir faiz uygulanacak”
DenizBank Çukurova Bölge Müdürü Engin Eskiduman ise bu dönemde omuz omuza verip dayanışma ile ekonomik sıkıntıların aşılabileceğine işaret etti. “Ekonomimizi ayakta tutan, istihdamın, üretimin, ihracatın yükünü sırtlayan KOBİ’lerimizin yanındaki güç olmak amacıyla, piyasa faiz oranlarının altında gerçekleştirilen tüm projelerde hep ön safta yer aldık” diyen Eskiduman, ardından kredinin şartları hakkında bilgi verdi.
TOBB ve KGF ile yapılan işbirliği kapsamında TOBB’a bağlı Oda ve Borsa üyesi KOBİ’lere özel 2020 yılında 6 ila 8 ay süreyle anapara ve faiz ödemesiz, 2021 yılında ise aylık ödemeli 12 eşit taksitli ve yüzde 7,5 yıllık faiz oranıyla nefes kredisi sunulacağını bildiren Eskiduman, 2020 yılındaki ödemesiz dönemde de faiz uygulanıp uygulanmayacağı sorusunu, “Bu dönemde faiz geçerli olacak ancak bu faiz 2021 yılı ödemelerine yansıtılacaktır” dedi.
Kredileri vermeye başladıklarını belirten Eskiduman, kredinin üst limitinin 50 bin ile 100 bin TL arasında değişeceğini bildirdi.
Nefes Kredisi kampanyası süresince yoğunluğu azaltmak adına şube çalışma saatlerinin 09.00-17.00 arasında olacak şekilde yeniden düzenlendiğini de kaydeden Eskiduman, mümkün olduğunca çok kişiyi bu imkanlardan yararlandırmak istediklerini vurguladı.
Nefes Kredisini nasıl alacaksınız?
Cirosu 25 milyon TL’nin altında olan işletmeler, Mersin Ticaret ve Sanayi Odası’ndan faaliyet belgesi alarak, koşulsuz şartsız, DenizBank üzerinden krediye başvurabilecek. Başvuru için gereken faaliyet belgesi, sitesinden online olarak da alınabilecek.
Nefes Kredisinin;
- Brüt faiz oranı yıllık % 7,50 olacak.
- 3 milyon TL ve altında cirosu olan üyelerimiz azami 50.000 TL kredi kullanabilecek.
- 3 milyon TL ile 25 milyon TL (dahil) arasında cirosu olan üyelerimiz azami 100.000 TL kredi kullanabilecek.
- Banka, KGF'ye ödenecek %0,03 kefalet başvuru bedeli ve komisyonu dışında üyelerimizden herhangi bir masraf, komisyon talep etmeyecek.
- KGF Teminat Oranı %80’dir.

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Henüz yorum eklenmemiştir.
SON DAKİKA
Mersin'in Birçok İlçesinde Kar Yağışı Etkisini Sürdürüyor
Akdeniz Belediyesi İle Vakıfbank Metropol Şubesi Arasında Promosyon Protokolü İmzalandı
Mersin Barosu Avukat Hakları Merkezi, Tehlikedeki Avukatlar Günü Nedeniyle Yaptığı Basın Açıklamasında, Avukatların Maruz Kaldığı Baskı ve Şiddete Dikkat Çekti
Öğrenci Çalışma Merkezi’nde Çay, Kahve ve İnternet Ücretsiz
MESKİ, Ev Kadınlarından Kır Çiçekleri’ne Kadar Her Yaştan İnsanı Su Tasarrufu Konusunda Bilinçlendiriyor
Tem Otoyolunda Meydana Gelen Kazada Olası Facianın Eşiğinden Dönüldü
Sağlık Bakanı Fahrettin Koca Haftalık Vaka Yoğunluğu Haritasını Paylaştı
Tarsus’ta Polis Göz Açtırmıyor
Toroslar Yusuf Bayık Ortaokulu Öğrenci ve Öğretmenlerine Yönelik Trafik Denetleme Şube Müdürlüğü Personeli Tarafından Trafik Eğitimi Düzenlendi
Mersin Polisi Karne Günü Öğrencileri Yalnız Bırakmadı

,Mersin ,Mersin Tren Saatleri ,Mersin Hava Durumu ,mersin iftar vakti