Ticaret Bakanlığı’ndan Tarsus Ticaret Borsasına Ödül

Tarsus Ticaret Borsası UR-GE Proje Yönetiminde İyi Uygulama Ödülüne layık görüldü.

16 Şubat 2024 Cuma, 20:17
Ticaret Bakanlığı’ndan Tarsus Ticaret Borsasına Ödül
-

Tarsus Ticaret Borsası Yönetim Kurulu Başkanı Mustafa Teke, Genel Sekreter Hasan Şanlı ve Dış Ticaret Uzmanı Pınar Alagöz’ün katıldığı Ticaret Bakanlığı tarafından 2014 yılından itibaren gerçekleştirilen Kümelenme Konferansında Tarsus Ticaret Borsası UR-GE Proje Yönetiminde İyi Uygulama Ödülüne layık görüldü.  
 
Uluslararası Rekabetçiliğin Geliştirilmesi (UR-GE) ve kümelenme projeleri, ‘’küresel düşünüp yerel hareket etme’’ stratejinin bir parçası olduklarını ifade eden Borsa Başkanı Mustafa Teke, uygulanmakta olan projenin kırsal kalkınmayı da destekleyerek ve bu alanlarda yeni ekonomik fırsatlar oluşturduğunu belirtti.
 
Ticaret Bakanı Prof. Dr. Ömer Bolat’ın katılımıyla gerçekleştirilen 6. Kümelenme Konferansı’nda UR-GE proje desteği kapsamında iş birliği kuruluşları tarafından yapılan başvurular neticesinde; başvurusu yapılan tüm projeler arasından Tarsus Ticaret Borsasının Yürüttüğü” Tarsus Tarım Sektörünün İhracat Yönetimi ve Kapasitesinin Geliştirilmesi Kümelenme” Faaliyeti ile iyi uygulama örneği olarak seçilerek proje ödülü, Ticaret Bakanı Sayın Prof. Dr. Ömer Bolat tarafından Tarsus Ticaret Borsası Yönetim Kurulu Başkanı Mustafa Teke’ye takdim edildi
AMACIMIZ İHRACATA HİZMET ETMEKTİR.
Borsa Başkanı Mustafa Teke, “Amacımız hem kentlerimizdeki ekonomik yoğunlaşmayı optimize edecek hem de kırsal alanlarımızın gelişimine katkıda bulunarak; ülkemizin her köşesinde sürdürülebilir büyümeyi, ihracatı ve sosyal uyumu dengeye getirmesine hizmet etmektedir.
 
2017 yılında 26 firma ile UR GE projemizi başlattık. Başladığımız zaman sadece 10 firma ihracat yaparken şu an tamamına yakını ihracat yapar hale geldiler. URGE ye başladığımızdaki ihracat hacmimiz ile şu anki hacmimiz arasında yaklaşık %120’lik artış yaşanmıştır. Firmalarımızın tarım ve gıda sektöründeki ihracatı sadece Rusya ile sınırlıyken projemiz sayesinde hedef pazarlarımız olan AB Ülkeleri, Ortadoğu, İngiltere, Türki Devletlere de ihracat yapar hale geldik.
URGE projemizin başarısına en büyük katkıyı sağladığımız birebir eğitimler oldu. Bunun yanında İlçe Borsası olarak hizmet verdiğimiz  İhracat destek ofisimizin borsamız bünyesinde daimi bulunması tüm üyelerimize destek sağlaması da proje haricinde de ihracatta ekonomimize katkıda bulunmaktadır.
Ticaret Bakanlığı'nın URGE desteği bölgemiz ve firmalarımız için üretim, ciro, ihracat ve istihdam artışına neden oldu. Projemizin başarılı olması nedeniyle tüm üyelerimizin URGE Projelerimize katılmalarını ısrarla tavsiye ediyorum. Dedi.
 
Dış Ticaret Uzmanı Pınar Alegöz ise, konferansın panel bölümünde projenin başarısının projeyi baştan beri proje yönetmeni olarak değil dış ticarete açılmaya yönelik olarak yürüttüklerine dair konuları anlatarak katılımcılara yeni fikirler sundu.
 

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Henüz yorum eklenmemiştir.
SON DAKİKA
Başkan Seçer ‘CHP Silifke Danışma Kurulu Toplantısı’na Katıldı: “Büyükşehir Belediyesi De Silifke Belediyemiz De Hizmetin Alasını Yapacak”
Çölyak Hastası Aileler Farkındalık Etkinliğinde Buluştu, Büyükşehir’in Etkinlikleri Kentte Her Kesimi Memnun Ediyor
Veteriner Sağlık Teknikerliği Öğrencileri Büyükşehir’in Hayvan Bakımevi’nde Staj Görüyor, Büyükşehir Öğrencilerin Zorlanmaması İçin Servis İmkanı Da Sundu
Başkan Seçer, Ziraat Mühendislerı Odası'nın ‘Geleneksel Başak Balosu’na Katıldı: “Tarıma Desteği Her Yıl Artırarak Devam Ettireceğiz”
Başkan Seçer, Dünyaca Ünlü Ressam Ahmet Yeşil İle Bir Araya Geldi
Mersin Tarsus Yenice’de Karşı Şeride Geçen Yolcu otobüsü İki Otomobil ve Bir Kamyonla Çarpıştı, Kazada Çok Sayıda Ölü ve Yaralı Var
Mersin’in Yenişehir İlçesinde Veresiye Ürün İsteyen Şahıs İsteği Gerçekleşmeyince Dehşet Saçtı, Büfe Sahibi Yaralandı
Mersin’in Eşsiz Lezzetleri Diyarbakır’da Dünyaya Tanıtılıyor, ‘2. Mezopotamya Turizm Ve Gastronomi Fuarı’nda Mersin Rüzgarı
Sektör Temsilcileri, Üniversiteliler Ve Gençler Vahap Seçer Öncülüğünde Kurulan ‘Kariyer Merkezi’ Zirvesinde Buluştu
Türkiye ‘Su Stresi’ Altındaki Bölgeler Arasında, MESKİ Kuraklık Ve Su Kıtlığı Tehlikesi’ne Karşı Önlem Alıyor

Mersin Haber ,Mersin