Tarsus Ticaret ve Sanayi Odası Duyurdu: Tarım Yatırımlarına Hibe Desteği Verilecek

Kadınlar ve genç girişimciler öncelikli olmak üzere gerçek ve tüzel kişilerin, alt sınırı 1.5 milyon TL, üst sınırı 3 milyon TL'ye kadar olan tarıma dayalı ekonomik yatırımlarına hibe desteği sağlanacak.

24 Kasım 2020 Salı, 12:10
Tarsus Ticaret ve Sanayi Odası Duyurdu: Tarım Yatırımlarına Hibe Desteği Verilecek
-

Resmi Gazete’nin 21 Kasım tarihli sayısında yayınlanan 2 tebliğ ile “Tarıma Dayalı Ekonomik Yatırımlar” ve “Kırsal Ekonomik Altyapı Yatırımları” na yönelik olarak 5 yıl boyunca yürütülecek programın ana esasları belirlendi. Kırsal Kalkınma Destekleri kapsamında tarıma dayalı ekonomik yatırımların desteklenmesi hakkında tebliğe göre, tebliğle tanımlanan ekonomik yatırım konularında hibeye esas proje tutarı; başvuruda bulunanların gerçek kişiler, tarımsal amaçlı kooperatifler ve birlikler veya tüzel kişiler olması halinde 3 milyon TL, yatırım niteliği tamamlama olan başvurularda 2 milyon TL, yatırım niteliği kapasite artırımı, teknoloji yenileme veya modernizasyon olan başvurularda ise 1.5 milyon TL üst limitini geçemeyecek. 250,000 TL altındaki başvurular kabul edilmeyecek.

YÜZDE 50 HİBE
Başvuruların kabul edilmesi halinde; hibeye esas proje tutarının yüzde 50’sine hibe yoluyla destek verilecek. Başvuru sahiplerinin hibeye esas mal alım tutarının yüzde 50’si oranındaki katkı payını, ayni katkıyı ve toplam mal alım tutarına ait KDV’nin tamamını kendi öz kaynaklarından temin etmeleri gerekiyor. Yatırım konuları; Tarımsal ürünlerin işlenmesi, kurutulması, dondurulması, paketlenmesi ve depolanmasına yönelik yatırımlar, (Bitkisel Ürünler, Hayvansal Ürünler, Tıbbi Aromatik Ürünler, Çelik Silo, Soğuk Hava Deposu); Proje Kapsamında Yer Alan Tesislerde Kullanılmak Üzere Enerji Üretim Tesisleri; Su Ürünleri Yetiştiriciliği Yapılmasına Yönelik Yatırımlar (Deniz, İç Su Yetiştiriciliği); Hayvansal Ve Bitkisel Orijinli Gübre İşlenmesi, Paketlenmesi Ve Depolanması Yatırımları; Tarımsal Üretime Yönelik Sabit Yatırımlar’dan oluşuyor.

YATIRIM KONULARI
Aynı gazetede yayımlanan kırsal kalkınma destekleri kapsamında kırsal ekonomik altyapı yatırımlarının desteklenmesi hakkında tebliğle, gerçek ve tüzel kişilerin kırsal ekonomik faaliyetlerine yönelik yatırımları için yapılacak hibe ödemelerine ilişkin esaslar da belirlendi. Buna göre, bu tebliğle belirlenen yatırım konularında hibeye esas proje tutarı 500,000 TL üst limitini geçemeyecek. 20,000 TL’nin altındaki başvurular kabul edilmeyecek. Aile İşletmeciliği Faaliyetlerinin Geliştirilmesine Yönelik Altyapı Sistemleri, (Sebze-Meyve İşleme, Çelik Silo, Soğuk Depo, Örtü Altı Tarım, Kanatlı Yetiştiriciliği, Kapama Meyve-Sebze Bahçe Tesisi Sulama Sistemi, vb); Arıcılık ve Arı Ürünlerine Yönelik Yatırımlar; Bilişim Sistemleri ve Eğitimi; El Sanatları ve Katma Değerli Ürünler,(**) (Çinicilik, Çömlek, Dokumacılık, Halı, Kilim, Sabun, Gülsuyu vb); İpek Böceği Yetiştiriciliği; Su Ürünleri Yetiştiriciliği; Tarımsal Amaçlı Kooperatif ve Birlikler İçin Makine Parkları, (Elektrikli Traktör hariç kendinden yürür makineler kapsam dışıdır); Tıbbi ve Aromatik Bitki Yetiştiriciliği Yatırımları hibe desteği kapsamındadır.

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Henüz yorum eklenmemiştir.
SON DAKİKA
Tarsuslu Gemicinin de İçinde Bulunduğu Türk Gemisi Gine Körfezinde Korsanlar Tarafından Kaçırıldı
Mersin Büyükşehir, Birleşmiş Milletler ve Maya Derneği’nden Mevsimlik Tarım İşçileri İçin Ortak Çalışma
İki Belediye Temiz Bir Mersin İçin El Ele Verdi, Cadde ve Sokaklar Temizlendi
Büyükşehir Gsk, Türkiye Basketbol Ligi’nde Emin Adımlarla İlerliyor
Kısıtlamalı Günde Mersin Tarsus'ta Meydana Gelen Silahlı Çatışmada 2'si Ağır 3 Kişi Yaralandı
Akdeniz’in Kültür ve Sanat Evlerinde Yeni Dönem Başladı
Mersin Büyükşehir Belediyesi, Özel Gereksinimli ve İleri Yaş Almış Yurttaşlara Sağlık ve Bakım Hizmetleri Götürmeye Devam Ediyor
İlginç Kaza Görüntüsü! Mersin'de Meydana Gelen Kazada Sürücüsü Düşen Kamyonet Yoluna Devam Etti
Doğa Parkı, Yarıyıl Tatilinde 13.00-16.00 Saatleri Arasında Öğrencileri Misafir Edecek
Küçükaslan Ailesinin Evinde Yangının İzleri Siliniyor! Mersin'de Yangın Mağduru Ailenin Yuvaya Dönüşüne Kısa Süre Kaldı
,Mersin ,Mersin Tren Saatleri ,Mersin Hava Durumu