Tarsus Ticaret Borsası İhracat Hedefinde Rakip Ülke İspanya'yı Ziyaret Etti

Tarsus Ticaret Borsası, 2010/8 sayılı Uluslararası Rekabetçiliğin Geliştirilmesinin Desteklenmesi Hakkında Tebliğ kapsamında 17.URGE.040 kodu ile onaylanan ‘’Tarsus Tarım Ürünleri Grubu İhracatı Geliştirme’’ Projesi kapsamında 20-22 Ocak 2020 tarihlerinde "Rakip ve Örnek Ülke" İspanya’nın Valensiya şehrine yurtdışı pazar faaliyeti düzenledi.

25 Ocak 2020 Cumartesi, 09:11
Tarsus Ticaret Borsası İhracat Hedefinde Rakip Ülke İspanya'yı Ziyaret Etti
-

Rakip ülke yurtdışı pazar faaliyetine URGE projesi kapsamında yer alan Borsa Meclis Başkanı İ. Hakkı Ekincioğlu ve proje üyeleri ile heyet başkanı olarak Yönetim Kurulu Başkan Yardımsısı Ali Seçer katıldı.

"HAVA KARGOYU GELİŞTİRMELİYİZ, PAKETLEME STANDARTLARIMIZI YÜKSELTMELİYİZ."

Başkan Yardımcısı Seçer; "UR-GE projeleri, ihracatta büyümeyi hızlandıran projeler olduğu gibi ihracatta rekabet ettiğimiz ülkeleri de tanıma fırsatı yaratan projelerdir.Gerçekleştirilen ziyarette aynı ve ters iklimdeki ülkelerin ihracat-ithalat potansiyelini tanımak, üretimlerini incelemek, pazara girerken kullandığı yolları öğrenmek amacıyla yürüttüğümüz projenin rakip ülke ayağında rekabete konu üretimlerimizi hasat öncesi teknolojisinden, üretim, lojistik, pazarlama ve son satış noktasına kadar her aşamada önemli bir buluşma noktası olan İspanya'yı hedef olarak seçtik.İlk olarak Borsa URGE Projesi kapsamındaki üyelerimizle önce Valensiya Ticaret Odası’nda 10 İspanya firması ile, (B2B) ikili görüşmeleri gerçekleştirdik.Burada edindiğimiz ilk gözlemimiz hava kargoyu geliştirmek, paketleme standartlarımızı yükseltmek olmalı." dedi.

"RAKİP FİRMALARI YERİNDE GÖRDÜK"

Borsa tarafından yürütülen URGE projesinde kendi firmasının da bulunduğunu ve borsa üyesi firmaların bireysel olarak farklı pazarlara açılmalarının önündeki engellerin kaldırıldığını ifade eden Meclis Başkanı Ekincioğlu, "Üyelerimizin hedef pazardaki ilgili kurum ve firmalar ile bir araya getiriyor ve ticari bağlantılar kurmalarına vesile oluyoruz. Bu kapsamda şimdiye kadar çok sayıda firmamız hiç ihracat yapmadıkları ülkelere mal satmaya başladılar.İspanyada yaş meyve ve sebze sektörünün ne kadar önemli bir sektör olduğunu gördük. " dedi.

Borsa URGE heyeti faaliyet kapsamında kazanımları ise;
İspanya;mso-spacerun:yes'> yöntemlerini görüldü.
Erdemli ALATA'nın İspanyada ki örneği olan Tarımsal Araştırma Enstitüsü IVIA’ya özel izinle heyetini götüren Borsa; burada da AB Müktesebatına uygun üretim teknikleri ve Akdeniz Meyve sineğiyle mücadele yöntemleri konularında bilgi sahibi oldu.
Son olarak yine özel izin alınarak, dünyaca ünlü yaş meyve ve sebze üreticisi Sanlucar Fruit’in iş ortağı Ilusar paketleme tesisi ve özel üretim bahçeleri Borsa Üyelerine tanıtıldı.
İspanya yurtdışı pazar faaliyetinde en göze çarpan özellik ise, İspanya daki üretimlerin en korunaklı ve en yüksek kalitede ambalajlaması oldu.
Zeytinyağı ile çok ünlü olan İspanyada Coğrafi İşaretli Tarsus Sarıulak Zeytin Yağı ile yöresel sarma helvası da İspanyol rakiplere tanıtıldı.

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Henüz yorum eklenmemiştir.
SON DAKİKA
Dağlı Mahallesi Yolları Kışa Hazırlanıyor
Seçer’den Muhtarlara: "Tüyü Bitmemiş Yetimin Hakkını Lütfen Denetleyin, Gözetin"
"Osmanlı İmparatorluğu’nda Arkeoloji ve Mersin’ Okuyucu İle Buluşuyor
Eshab-ı Kehf ve Çiftlikköy Mezarlıkları 2021 Yılının İlk Çeyreğinde Tamamlanacak
Ali Boltaç: "Şu Ana Kadar 67 Kilometrelik Yol Asfaltlandı"
Yurttaşlar E-belediye İle Bir Tıkla İşlerini Hallediyor! Büyükşehir, E-belediye Sistemiyle 10 Milyon TL Tahsilat Yaptı
Kuzey ve Güney Arasında Kardeşlik Köprüsü Kuruldu
Tarsus’ta Büyükşehir Belediyesi Toplu Taşıma Araçlarının Çalışma Saatlerine Yeni Düzenleme
Milletvekili Özkan'dan 19 Ekim Muhtarlar Günü Mesajı
Çocuklar Yağmur Sonrası Suyun Keyfini Böyle Çıkardılar: Mersin Toroslar Selçuklar Mahallesinde Çekilen Görüntüler
,Mersin ,Mersin Tren Saatleri ,Mersin Hava Durumu