Tarsus Müftülüğünden "Medya ve Şiddet" Konulu Konferans

Toplumun büyük bir kısmını kuşatan sosyal medyanın zararlı kullanımını ortaya koymak, aile ve toplum değerleri üzerindeki etkilerini gündeme taşımak amacıyla "Medya ve Şiddet" konulu bir konferans düzenlendi.

21 Şubat 2020 Cuma, 16:05
Tarsus Müftülüğünden "Medya ve Şiddet" Konulu Konferans
-

Tarsus Müftülüğünce, ilçemizde görevli tüm din görevlilerine mahsus tertip edilen konferansın sunumunu Gazeteci-Yazar ve Tv. Programcısı Veyis Ateş gerçekleştirdi.
Müftülük Konferans salonunda yapılan konferans, İmam-Hatip Ekrem ARATEKİN’in Kur’an-ı Kerim tilaveti, saygı duruşu ve İstiklal Marşı ile başladı.
İl Müftüsü Dr Şaban KONDİ, İlçe Kurum amirleri ve STK temsilcilerinin katıldığı konferansın açış konuşmasını yapan Tarsus Müftüsü Ali CAN, “Şüphesiz haberleşme alanında kitle iletişim araçları en başta yer almaktadır. Bu yüzden medya, bilgilendirmesi ve hatta yönlendirip harekete geçirmesi açısından günümüzde dördüncü kuvvet olarak nitelendirilmektedir” dedi.
Medya ve iletişim kanalları ile olaylara verilen ani ve öfkeli tepkilerin sonuçlarına değinen Müftü Ali CAN; “argo ve küfür içerikli cümlelerin kullanılmasının etkisiyle şiddet dili sosyal medyada yerini aldığını görüyoruz. Sosyal medya bazı zamanlarda öfke kusma aracı olarak kullanılıyor. Mağdurların ve diğer insanların etkilenme durumu göz ardı ediliyor veya bilerek bu yolla insanlara zarar verilmeye çalışılıyor. Şiddet içeren olaylara tepki gösterirken bile toplum, kendi yarattığı şiddetin pençesinden kurtulamayabiliyor” dedi
İl Müftüsü Dr. Şaban KONDİ’nin selamla konuşmasından sonra Kürsüye davet edilen HaberTürk Tv yapımcısı Veyis ATEŞ, medyadaki şiddet olaylarının artmasında arz-talep dengesine dikkat çekerek; “reytingi izleyici tayin eder, medya da izlenmek ister. Maalesef reyting katsayısı medya kuruluşları tarafınca önemsendiğinden izleyicinin talebi belirleyici oluyor. İlgili kuruluşlarında reyting sağlama adına rağbet gören dizi, haber vs. ye yönlendiğini, medyadaki şiddetin önlenmesinde izleyicinin ilgisiyle gerçekleşebileceğini ifade etti.
Sosyal medya alanında görmek, görünmek ve gözetlemek kavramlarının önemi üzerinde duran Veyis ATEŞ, insanların görünür olmak istediklerini, bunun içinde sosyal medya alanını kendi istekleriyle mahrem alanlarını görünür kıldıkları bir alan olarak değerlendirdiklerini ifade etti. Sosyal medyanın kullanımıyla evliliklerde ve eşler arası ilişkilerde bazı problemlere dikkat çeken ATEŞ, sosyal medya alanının sahte yaşamlar inşa edilmeye müsait bir alan olduğunu ve özellikle çocukların internet kullanmalarına kontrollü bir şekilde izin verilmesi gerektiğini belirtti.

Etiketler:
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Henüz yorum eklenmemiştir.
SON DAKİKA
Koronavirüs’ün Siperleri Sağlık Çalışanlarına En Büyük Destek Mersin Büyükşehir’den
Başkan Yılmaz; "Koronavirüse Karşı En Etkin Mücadele Evde Kalmak"
Sağlık Çalışanları Sevdiklerine Risk Taşımasın Diye Mersin Büyükşehir’den Ücretsiz Tesis
Mersin Erdemli'deki Pazar Yerlerinde Vatandaşlara Ücretsiz Maske Dağıtıldı
Mersin Büyükşehir Belediyesi, Ücretsiz Maske Dağıtıyor
Tarsus'ta Akıllara Gelen Soru "Tarsus Belediyesini Kim Yönetiyor?"
Tarsus İdman Yurdu Taraftar Grubunun Önemli İsimlerinden 29 Yaşındaki , Mustafa Boran Çalıştığı İş Yerinde Ölü Bulundu
Başkan Tollu: "Başbuğumuz Yolumuzda Işık, Önümüzde Ebedi Kılavuzdur"
Şehre Giriş-Çıkışların Durdurulması, 20 Yaş Düzenlemesi, Toplu Yürüme Yasağı ve Maske Kullanımı: 03.04.2020 Tarihli Ve 6235 Sayılı Genelge
Mersin "İl Pandemi Koordinasyon Kurulu" Vali Su Başkanlığında Toplandı
,Mersin ,Mersin Tren Saatleri ,Mersin Hava Durumu