Tarsus Müftülüğü ADRB'den "Geçmişten Geleceğe Kadın Ve Toplum" Konferansı

Diyanet İşleri Başkanlığı  Atama, Terfi ve Tahsis  Daire Başkanı Ayten Koç,  8 Mart Dünya Kadınlar Günü etkinlikleri kapsamında Tarsus Müftülüğü ADRB tarafından düzenlenen “Geçmişten Geleceğe Kadın ve Toplum “konulu konferansta Kur’an kursu öğrencileriyle biraraya geldi.

12 Mart 2019 Salı, 19:11
Tarsus Müftülüğü ADRB'den "Geçmişten Geleceğe Kadın Ve Toplum" Konferansı
-

8 Mart 2019 Cuma günü saat 10:00’da Tarsus Müftülüğü Konferans salonunda gerçekleşen programa İlçe Müftüsü Dr Hayri Erenay ,Kur’ an kursu öğretici ve öğrencileri katıldı.
Konferansın açış konuşmasını yapan Müftümüz Dr. Hayri Erenay; “Değerli daire başkanımız Sayın Ayten hocamıza hoş geldiniz diyorum. Zahmet ettiler, şeref verdiler.
Biz bu birlikteliği efendimizin ‘davete icabet anlayışı’ ile değerlendiriyor, hürmetlerimizi arz ediyorum. Bizim varlık sebebimiz budur zaten. Cennete gitmenin vesileleri nelerdir bilemeyiz.
Değerli arkadaşlar! bendeniz bu toprakların çocuğu olarak, Anadolu’nun bir evladı olarak, mensubu bulunduğum bu teşkilatımla iftihar ediyorum.
Değerli başkanım!bu ve buna benzer proje ve programlarımızın kahramanları işte bu Kur’an kursu öğreticilerimizdir. Özellikle Aile ve Dini Rehberlik büromuz her zaman yüzümüzü ak etti. Rabbimde sizin yüzünüzü ak eylesin
Arkadaşlar! ben çok dua etmesini bilmem, rahmetli anam’dan kulağıma aşina olan duamı sizinle paylaşmak istiyorum. O derdi ki; ‘Allah sizi çolunuz çocuğunuzla cennette koca bir oba eylesin’ Rabbim gönlünüzden geçirdiklerinizi hakkınızda hayırlı eylesin.
Biliyorum bugün 8 Mart dünya kadınlar günü.Kadın merhametin simgesidir. Karşılıksız seven, hatırası aziz olandır. Ondan emanet oyalı bir mendil, bir kolye değerlidir. Onun büyüttüğü liderler toplumun kurtarıcılarıdır. Son peygamber ve önder Hz.Muhammed (s.a.v) de bir annenin eseridir” dedi.
Müftümüz Dr. Hayri Erenay; “Efendimizin ifadesi ile erkek kadının, kadında erkeğin tamamlayıcısıdır. Aile, ana baba ve çocuklardan ibarettir. Aile ortamında birbirini hırpalayan hanelerden huzur inkişaf etmez. Peygamber efendimizin Hz. Aişe ile Mekke sokaklarında el ele tutuşarak dolaşırken, birbirlerine olan duygularını ‘hala ilk günlü gibi’ vurgulanması bize model aile timsali olmalıdır.
Unutmayın ki, efendimiz (sav) kırk küsür savaş yapmış olmasına rağmen her durumda ailesine zaman ayırmış ve çok değer verdiğini göstermiştir. Değer vermek senenin belli bir gününe sıkıştırılamaz. Sevginizi metalaştırmayınız. Birbirinizle helalleşin. Zamanınızın değerini bilin. Eşyaya tapmayın ama eşyanın da hatıralarını unutmayın. Sizleri Hz. Muhammed’in muhabbeti ile selamlıyor Allaha emanet ediyorum” dedi.
Programda yaptığı konuşmasına İslamda kadının yerine ve önemine vurgu yaparak başlayan Daire Başkanı Koç;”Adalet, hak ve eşitlik kavramları ışığında İslamiyet’in kadına bakışını değerlendirdi. Yaşadığı çağda Hz. Peygamberin varlığının kadınlar için huzurun güvencesi olduğunu söyledi. Koç; “O, son zamanlarında bile ümmetine kadınlara iyi muamele etmesini vasiyet etmiştir. Kız çocuğu sahibi olmaktan utanılan bir dönemde, Peygamberimiz kız çocuğu sahibi olanların cennete gireceğini müjdelemiştir.Kızlarına ve eşlerine duyduğu sevgi ve saygıyla örnek olmuştur. Efendimiz bir çok defa evlendiği halde eşlerinden hiçbirine şiddet uygulamamıştır.O’nun ümmetinden olduğunu iddia eden kişi de bunu yapamaz diyerek kadının eşleri için bir emanet olduğunu ifade etti.
Konuşmasını n devamında ilk kadın ilk anne Hz.Havva, A-li İbrahimden peygamber annesi Hz.Sare, peygamber annesi koşturan kadın Hz.Hacer, dirayetli yönetici Sebe Kraliçesi Belkıs’ tan da bahseden Koç, her yıl milyonlarca insanın Hz Hacer’e dua ettiğini belirterek kadının dinimizdeki değerine değindi.
Konuşmaların ardından Tarsus Müftülüğü ADRB koordinatörü Emine Can Daire Başkanı Ayten Koç’a çiçek takdim etti.


 

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Henüz yorum eklenmemiştir.
SON DAKİKA
8 Aralık Pazar Günü Mersin ve Tarsus Nöbetçi Noterler
Kilis Elektrik Kesintisi 09 Aralık Pazartesi
Gaziantep Elektrik Kesintisi 09 Aralık Pazartesi
Mersin Elektrik Kesintisi 09 Aralık Pazartesi
2019-2020 AÖF Güz Dönemi Sınav Giriş Yerleri Açıklandı Mı? İşte Sınav Girişi Belgeleri
Hatay Elektrik Kesintisi 09 Aralık Pazartesi
Mezitli Elektrik Kesintisi 09 Aralık Pazartesi
2020 Hac Kuraları Ne Zaman Çekilecek? Hac Ön Kayıt İşlemleri...
Adana Elektrik Kesintisi 09 Aralık Pazartesi
Toroslar Elektrik Kesintisi 09 Aralık Pazartesi
,Mersin ,Mersin Tren Saatleri ,Mersin Hava Durumu