Tarsus İlçe Tarım ve Orman Müdürlüğünce Hazırlanmış Olan ‘Karabuğdayla Ak Günler’ Projesi Hayata Geçirildi

Tarım ve Orman Bakanlığı, Bitkisel Üretim Genel Müdürlüğü tarafından 2021 yılında yürütülecek olan Tarım Arazilerinin Etkinleştirilmesi Projesi kapsamında, Tarsus İlçe Tarım ve Orman Müdürlüğünce hazırlanmış olan ‘Karabuğdayla Ak Günler’ Projesi hayata geçirildi.

28 Mayıs 2021 Cuma, 19:30
G: 28.05.2021 - 19:35
Tarsus İlçe Tarım ve Orman Müdürlüğünce Hazırlanmış Olan ‘Karabuğdayla Ak Günler’ Projesi Hayata Geçirildi
-

Projeye Tarım ve Orman Bakanlığı hibe desteğinin yanı sıra Tarsus Ticaret Borsası da eş finansman sağlayarak destek verdi. Proje, İncirgediği mahallesinde 2 üreticiye ait toplam 10 dekar alanda 18.04.2021 tarihinde ekim yapılarak faaliyet başladı.
Tarsus tarımına alternatif bir ürün olan Karabuğdayın yöre çiftçisine tanıtılması amacıyla Tarsus İlçe Tarım ve Orman Müdürlüğünce 27.05.2021 tarihinde İncirgediği mahallesinde arazi başında proje tanıtım toplantısı düzenlendi.
Toplantıya Tarsus Kaymakamı Kadir Sertel OTCU, İl Tarım Müdür Yard. Sn. Mustafa CAN, İlçe Jandarma Komutanı Bnb. İnanç MARIM, Bitkisel Üretim ve Bitki Sağlığı Şube Müdürü Azmi Murat ERDEM, Tarsus Ticaret Borsası Başk. Yard. Ali SEÇER, Konya Bahri Dağdaş Uluslararası Tarımsal Araştırma Enstitüsü teknik personellerinden, Karabuğdayla ilgili çalışmalar yürüten Dr. Ahmet GÜNEŞ ile birlikte ilçe protokolü, muhtarlar ve üreticiler katıldı.
Proje ile Tarsus’ta üretimi olmayan Karabuğdayın, ilçede yetiştirilmesi, değerlendirilmesi ve tarımının benimsetilmesi amaçlanıyor. Bununla birlikte unlu mamuller ve ekmek sanayisine alternatif bir ham madde kaynağı sağlanması ve glutensiz bir ürün olması (un, kek, kurabiye vb.) ile çölyak hastalarına gıda temininin kolaylaştırılması hedefleniyor. Ayrıca Karabuğday çiçeğinin, doğada çiçek olmadığı dönemde açması, çiçeklenme periyotunun oldukça uzun olması ve çiçek kalitesinden dolayı balın kalite ve ticari değerine katkı sağlaması sebebiyle de bölgede arıcılık faaliyetlerine destek olunması da projenin amaçlarından biri. Etkinliğe katılım sağlayan tüm katılımcılar ürünün Tarsus ekonomisine katkı sağlaması açısından ellerinden gelen desteği sağlayacaklarını ifade ettiler.
Tarsus İlçe Tarım ve Orman Müdürlüğü olarak bölge çiftçisinin kalkınması açısından birçok proje ile çalışmaların devam edeceği belirtildi.

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Henüz yorum eklenmemiştir.
SON DAKİKA
Kazada Hayatını Kaybeden Mersinli Özel Harekat Polisi Silifke İlçesinde Son Yolculuğuna Uğurlandı
Başkan Seçer’den İnşaat Mühendislerine: “Hayatımız Sizlerin Ellerinde, Yaşadığımız Binalarda”
Kadın Kooperatifleri El Emeği Ürünleriyle Yoğurt Pazarı’nda
Zehir Taciri 2 Kişi Suçüstü Yakalandı
Seçer: "Mersin’in, Dünyanın Çok Önemli Bir Lojistik Merkezi Haline Gelmesi Söz Konusu"
Başkan Seçer, Mersin’in Dört Bir Yanından Gelen Çiftçi Kadınlarla Buluştu
Kadın Kooperatifleri El Emeği Ürünleriyle Yoğurt Pazarı’nda
Mersin Büyükşehir’in Kır Çiçekleri, Dilek İmamoğlu, Nuray Karalar ve Meral Seçer’i Ağırladı
Başkan Seçer’den İnşaat Mühendislerine: "Hayatımız Sizlerin Ellerinde, Yaşadığımız Binalarda"
Tarsus’ta İzinsiz Kazı

,Mersin ,Mersin Tren Saatleri ,Mersin Hava Durumu ,mersin iftar vakti