Seçer: "Umut Ediyorum Jıca Finans Konusunda da Çalışmalarımız Olumlu Sonuçlanır"

Japonya Büyükelçisi Kazuhiro Suzuki ve beraberindeki heyet, Mersin Büyükşehir Belediye Başkanı Vahap Seçer’e nezaket ziyaretinde bulundu.

18 Mart 2023 Cumartesi, 20:12
Seçer: "Umut Ediyorum Jıca Finans Konusunda da Çalışmalarımız Olumlu Sonuçlanır"
-

Ziyarette; Mersin Büyükşehir Belediyesi Mersin Su ve Kanalizasyon İdaresi (MESKİ) Genel Müdürü İrfan Korkmaz, Mersin Büyükşehir Belediyesi Başkan Danışmanları İbrahim Evrim ile Ertan Liman da yer aldı.
“Umut ediyorum JICA finans konusunda da çalışmalarımız olumlu sonuçlanır”
Başkan Seçer, Japonya ile ilişkilerin daha çok geliştirilmesi temennisinde bulunarak, “Umut ediyorum bundan sonraki süreçte de Japon halkıyla ilişkilerimiz gayet düzeyli olur. Ekonomik, sosyal, siyasal ve çevrenin korunması gibi her alanda; Türkiye’de, Japonya’da toplumsal ve dünya barışının tesisi konusunda önemli deneyimlerimizi birbirimize aktarırız. Yine özellikle belediyemizin altyapı yatırımlarında önemli bir finans kaynağı olan JICA finans konusunda da çalışmalarımız olumlu neticelerle sonuçlanır. Bu konuda da Sayın Büyükelçinin bu ziyareti sırasında değerlendirme yapıp kendisinden bu anlamda belediyemiz adına da katkılarınızı beklerim” ifadelerini kullandı.
“Japonya-Mersin ilişkileri birçok tarihsel olaya dayanıyor”
Başkan Seçer, 6 Şubat depreminden sonra Japonya Heyeti’nin bölgede yaptığı arama-kurtarma çalışmaları ve daha sonraki süreçteki faaliyetlerinden dolayı sonsuz şükranlarını iletti. Seçer, “Bundan sonraki süreçte de bölgenin tekrar imar edilmesi için mutlaka ülkemizin desteğe ihtiyacı var ve Japonya’nın da bu konuda, nasıl bugüne kadar desteğini esirgemediyse, bundan sonra da aynı duygularını esirgemeyeceğini umut ediyoruz. Japonya-Mersin ilişkileri birçok tarihsel olaya dayanıyor. Sayın Büyükelçi ile benim ilk görüşmem. Bunu bir başlangıç olarak kabul edip, bundan sonraki süreçte daha yoğun bir şekilde dostluğumuzun, ilişkilerimizin ve birbirimize katkılarımızın gelişmesi ve pekişmesi için çalışmalarımızı sürdürmemizde yarar var” dedi.
Başkan Seçer ayrıca hibe programlarına ilişkin de; “Japonya Büyükelçiliğimize bazı hibe programlarından Mersin’in yararlanması ile ilgili proje sunumlarımız var. Bunun da tarafınızca da desteklenmesini arzu ederiz. Ayrıca az önceki destek talebimi bir daha yinelemek istiyorum. Özellikle Mersin’in altyapı çalışmalarında İller Bankası koordinasyonu ile belediyelere aktarılan kredilerden faydalanmamız yönünde de Sayın Büyükelçi’nin katkılarını bekleriz” diye konuştu.
Büyükelçi Suzuki: “Türkiye'ye destek olmak adına kendimizi sorumlu hissediyoruz”
Suzuki, Türkiye’de yürütülecek olan pek çok çalışmada belediyelerle de işbirliğine açık olduklarını belirterek, bu dönemde afet bölgelerine ağırlık verdiklerini belirtti. Suzuki 11 Mart'ın Büyük Japonya Depremi'nin yıldönümü olduğunu ve ülkesinin yaşadığı bu deprem sonrasında Türkiye'nin de arama kurtarma çalışmalarına verdiği destek için minnettar olduklarını söyledi. Bu nedenle Türkiye'de meydana gelen depremleri sadece Türkiye'nin sorunu olarak görmediklerini belirten Büyükelçi Suzuki, 6 Şubat'ta meydana gelen depremler sonrasında Türkiye'ye destek olmak adına kendilerini sorumlu hissettiklerini ve deprem sonrası çalışmaları desteklediklerini ifade etti.
Başkan Seçer depreme dayanıklı riskli yapıların yenilenmesi ve depreme dirençli hale getirilmesi konusunda önemli çalışmaları olacağını vurgulayarak bu konuda yoğun deprem yaşayan Japonya’nın deneyimlerinden faydalanmak istediklerini belirtti. Ayrıca yapılacak yeni projelerde önemli katkılar sunmalarını arzu ettiklerini de dile getirdi.
“Türkiye-Japonya arasında kadim bir dostluk mevcut”
Türkiye için önemli bir günde gerçekleştirdiği ziyaretten dolayı memnun olduğunu da ifade eden Büyükelçi Kazuhiro Suzuki, “Cumartesi günü olmasına rağmen nezaketle bizi karşıladığınız için teşekkür ederim. Bugün 18 Mart Çanakkale Savaşı’nın zafer günü olarak kutlandığını biliyorum. Böyle anlamlı ve önemli bir günde Mersin’i ziyaret edebildiğim için çok memnuniyet duyuyorum” dedi.
Geçtiğimiz yıl başlayan Rusya-Ukrayna savaşından dolayı yaşanan gelişmeler nedeniyle Mersin ziyaretini ertelemek zorunda kaldığını söyleyen Suzuki, “Ondan bir yıl sonra tam aynı günde ziyaret edebildiğim için çok memnunum. Japonya ve Türkiye arasında 1890 yılında meydana gelen Ertuğrul Fırkateyni faciasına dayanan kadim bir dostluğumuz mevcuttur. Bunun için böyle anlamlı bir günde ziyaret yapacağımı düşünüyordum. Çok teşekkür ediyorum” diye konuştu.
Görüşmede pandemi nedeni ile kesintiye uğrayan öğrenci değişim programlarının da daha aktif olarak sürdürülmesi yönünde Başkan Seçer ile Büyükelçi Suzuki arasında görüş birliğine varıldı. Ziyaret, heyetlerin birbirlerine hediye takdim etmesi ile sona erdi.
Öte yandan Ertuğrul Fırkateyni Şehitleri anısına Japonya Büyükelçiliği tarafından düzenlenen Refah Şehitleri Anıtı’na çelenk sunma törenine Japonya Büyükelçisi Kazuhiro Suzuki ile birlikte Mersin Büyükşehir Belediye Başkanı Vahap Seçer’i temsilen Kültür A.Ş. Yönetim Kurulu Başkanı ve Büyükşehir Belediyesi Meclis Üyesi Bedri Dursun katıldı.

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Henüz yorum eklenmemiştir.
SON DAKİKA
Başkan Seçer ‘CHP Silifke Danışma Kurulu Toplantısı’na Katıldı: “Büyükşehir Belediyesi De Silifke Belediyemiz De Hizmetin Alasını Yapacak”
Çölyak Hastası Aileler Farkındalık Etkinliğinde Buluştu, Büyükşehir’in Etkinlikleri Kentte Her Kesimi Memnun Ediyor
Veteriner Sağlık Teknikerliği Öğrencileri Büyükşehir’in Hayvan Bakımevi’nde Staj Görüyor, Büyükşehir Öğrencilerin Zorlanmaması İçin Servis İmkanı Da Sundu
Başkan Seçer, Ziraat Mühendislerı Odası'nın ‘Geleneksel Başak Balosu’na Katıldı: “Tarıma Desteği Her Yıl Artırarak Devam Ettireceğiz”
Başkan Seçer, Dünyaca Ünlü Ressam Ahmet Yeşil İle Bir Araya Geldi
Mersin Tarsus Yenice’de Karşı Şeride Geçen Yolcu otobüsü İki Otomobil ve Bir Kamyonla Çarpıştı, Kazada Çok Sayıda Ölü ve Yaralı Var
Mersin’in Yenişehir İlçesinde Veresiye Ürün İsteyen Şahıs İsteği Gerçekleşmeyince Dehşet Saçtı, Büfe Sahibi Yaralandı
Mersin’in Eşsiz Lezzetleri Diyarbakır’da Dünyaya Tanıtılıyor, ‘2. Mezopotamya Turizm Ve Gastronomi Fuarı’nda Mersin Rüzgarı
Sektör Temsilcileri, Üniversiteliler Ve Gençler Vahap Seçer Öncülüğünde Kurulan ‘Kariyer Merkezi’ Zirvesinde Buluştu
Türkiye ‘Su Stresi’ Altındaki Bölgeler Arasında, MESKİ Kuraklık Ve Su Kıtlığı Tehlikesi’ne Karşı Önlem Alıyor

Mersin Haber ,Mersin