Şahin Bilgiç; “Tüm Ticaret Borsaları İle Etkileşim İçerisinde Olmak İstiyoruz”

İmzalanan protokol ile Adana ve Tarsus Ticaret Borsaları da ‘Kardeş Ticaret Borsa’sı oldu.

14 Şubat 2024 Çarşamba, 18:28
Şahin Bilgiç; “Tüm Ticaret Borsaları İle Etkileşim İçerisinde Olmak İstiyoruz”
-


Bilgi: Instagram'da @mersinhaber'i takip ederek anlık gelişmelerden daha hızlı haberdar olabilirsiniz.
Adana Ticaret Borsası Yönetimi ile Tarsus Ticaret Borsası Yönetimin hazır bulunduğu ‘Kardeş Ticaret Borsa’ Protokolü Adana Ticaret Borsası Başkanı Şahin Bilgiç ve Tarsus Ticaret Borsası Başkanı Mustafa Teke’nin imzalamasıyla hayata geçirildi.
 
Adana Ticaret Borsası, Kozan, Söke ve Aydın Ticaret Borsaları ile Tarsus Ticaret Borsası Kırşehir , Mersin, Kozan, Ünye ve Karaman Ticaret Borsaları ile  ‘Kardeş Borsa’ olmalarının ardından imzalanan protokol ile Adana ve Tarsus Ticaret Borsaları da ‘Kardeş Ticaret Borsa’sı oldu.
 
MUSTAFA TEKE, “ BİTKİSEL ÜRETİMDE İL’İNİN YÜZDE 75’İNİ TARSUS KARŞILIYOR”
 
Kardeş Ticaret Borsa Protokolü imzalamak için Yönetim Kurulu Üyeleriyle birlikte geldiği Adana Ticaret Borsasında konuşan Tarsus Ticaret Borsası Başkanı Mustafa Teke, “Bizleri ağırladığınız ve Kardeş Ticaret Borsa olduğunuz için yönetimimiz ve üyelerimiz adına şükranlarımızı sunuyoruz. Bizler zaten kardeşiz ama bugün bunu imza altına alıyoruz. Akreditasyon anlamında var olan Türkiye’de birinciliğimizi sürdürme hedefindeyiz. Güçlü bir ekibimiz var. Temennimiz sizlerin de birlikteliğiyle başarılı çalışmalarımızı çeşitlendireceğiz.” diye konuştu.
Tarsus’un, bitkisel üretimde Mersin İl’inin yüzde 75’ini karşıladığını belirten Başkan Teke, “Mersin İl’inin toplam sebze üretiminin yüzde 38’ini de Tarsus karşılıyor. Bunun yanı sıra Mersin’in örtü altı sebze ve meyve üretiminin yüzde 25’i karşılayan Tarsus, nar dahil Mersin’in narenciye üretiminin yüzde 43’ünde söz sahibi konumundadır.
İhracatta son 5 yılda Tarsus Ticaret Borsası’nın yürüttüğü URGE Projesi ile Tarsus’a etkisi 17 milyon TL’den 180 milyon TL’ye çıkmıştır” diyen Başkan Mustaf Teke “Tarsus Ticaret Borsası, bölgesindeki ilk 40 bin tonluk Lisanslı Deposu ile Türkiye’deki 187 Lisanslı Depo arasında 2 yılda 40. sıraya yükselmiştir.” dedi.
 
Mersin ve Adana arasında sıkışıp kalan Tarsus’un, tarımda yaklaşık 35 milyar TL’lık gayri safi üretim değeri ile bu 2 İl’in yüzde 40’lık tarımsal üretim payına sahip olduğunun altını çizen Borsa Başkanı Mustafa Teke “Bu büyüklükte ekonomik envantere sahip başka bir ilçe de yoktur. Tarsus Ticaret Borsası, Tarsus ilçesinin toplam tahakkuk eden tarımsal verginin yüzde 43’ünü devlete vergi olarak kazandırmıştır” ifadesini kullandı.
 
ŞAHİN BİLGİÇ, “HEPİMİZ HİZMET AMACI TAŞIYORUZ”
TOBB Oda Borsa Akreditasyon Sistemi kapsamında kıyaslama çalışması ve protokol imzalamak için bir araya geldiklerini ifade eden Adana Ticaret Borsası Başkanı Şahin Bilgiç, yaptığı konuşmada “Kozan TB, Söke TB ve Aydın Ticaret Borsaları ile ‘Kardeş Borsa’ olmamızın ardından bu protokol ile de Tarsus Ticaret Borsamızla kardeş borsa olduk. Hepimiz hizmet amacı taşıyoruz. Bereketli toprakları olan Çukurovamızın bereketini daha da arttırmak için çalışıyoruz. Atalarımızında ifade ettiği gibi; "Birlikten kuvvet doğar”, “Bir elin nesi var iki elin sesi var” Eminiz ki borsalarımız arasında ekonomik ve insani ilişkileri güçlendirme, hizmet ve kalite anlayışını paylaşma amacıyla girdiğimiz bu yol, başarıyla amacına ulaşacaktır.
 
ÇUKUROVAMIZIN DÜNYAYI DOYURACAK POTANSİYELİ VAR
Başkan Bilgiç, “Çukurova’nın en önemli sektörlerinden olan tarım ve gıda bizim için vazgeçilmezdir. Ne yapıp edip tarım ve gıdayı sürdürülebilir kılmalıyız. Çukurova, potansiyelini tam anlamıyla kullanıldığı takdirde Türkiye’yi hatta dünyayı doyurmaya büyük katkı sunacak ovaların başında gelmektedir. Adana Ticaret Borsası olarak kurumsal altyapı ve hizmet kapasitemizi artırmak için bugüne kadar çok güzel projeler gerçekleştirdik. Çalışmalarımız ve projelerimiz ile Adana’nın tüm ilçelerindeki üreticilerimize ve üyelerimize ulaştık. Tarımın ve tarımsal ürünlerin sürdürülebilirliği için yoğun mesailer harcadık. Bundan sonra da gayret ve çalışmalarımızı başarılı bir şekilde sürdüreceğiz. Yeni projeler ve faaliyetler için hazırlıklarımız sürmektedir. İşbirliği ve güç birliği ile daha kapsamlı projelere imza atacağımıza inanıyoruz. İletişimin güçlendirilmesi, karşılıklı hizmet standartlarının artırılması, ortak toplantılar ve faaliyetler düzenlenmesini hedeflemekteyiz. Bu kapsamda, Tarsus Ticaret Borsası ile imzalamış olduğumuz Kardeş Borsa Protokolü hayırlı, uğurlu olsun.” dedi.
 
Konuşmaların ardından Adana TB Başkanı Şahin Bilgiç ile Tarsus TB Başkanı Mustafa Teke ‘Kardeş Ticaret Borsa’ protokolünü imzaladı.
 

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Henüz yorum eklenmemiştir.
SON DAKİKA
Meteoroloji’den Aşırı Sıcak ve Toz Taşınımı Uyarısı, 23 Nisan Salı Gününden Sonra Kavrulacağız
Mersin’in Tarsus ve Yenişehir İlçelerinde Meydana Gelen İki Ayrı Kazada 3 Kişi Hayatını Kaybetti, 6 Kişi Yaralandı
Mersin Büyükşehir’in Çocuk Gelişim Merkezlerinde ‘23 Nisan’ Coşkuyla Kutlandı
Yenişehir Barbaros İlkokulu Öğrencilerinden Seçer’e Ziyaret, Başkan Seçer, 23 Nisan Dolayısıyla Çocuklarla Bir Araya Geldi
23 Nisan Dolayısıyla Mersin’e Gelen Romanyalı Çocuklar, Danslarıyla Büyüledi
MSK’nın Süper Lig Yolu Galibiyetlerle Dolu, Çayırova’yı 79-67 Yendi
Mersin Büyükşehir Ve Tarsus Belediyesi Ekiplerinden Ortak Cadde Yıkama Çalışması
23 Nisan Coşkusu 7’den 70’e Büyük Bir Heyecan Ve Coşkuyla Sürüyor, Uluslararası Çocuk Festivali’nde Mersin’in Dört Bir Yanından Çocuk Sesleri Yükseldi
Başkan Seçer, ‘Yerel Yönetimler Çalıştayı’nın Son Gününde Seçim Başarısının Formülünü Anlattı
Mersin Büyükşehir’in 1. Uluslararası Çocuk Festivali Tüm Coşkusuyla Başladı

Mersin Haber ,Mersin