Minik Melekler Tarsus’ta "Engelleri" Kaldırdı, Gençlik Kampı’nda "Engel" Kalmadı

Mersin Büyükşehir Belediyesi Kadın ve Çocuk Çalışma Grubu tarafından düzenlenen “Güneş Çocuk Şenliği” kapsamında, Tarsus Gençlik Kampı’nda bir araya gelen ve özel eğitim alan yüzlerce çocuk ile aileleri eğlence dolu bir gün geçirdi.

30 Haziran 2019 Pazar, 15:46
Minik Melekler Tarsus’ta "Engelleri" Kaldırdı, Gençlik Kampı’nda "Engel" Kalmadı
-

Özel eğitim alan çocuklar kampta aslında hiçbir engelin olmadığını bir kez daha göstermiş oldu. Mersin Büyükşehir Belediye Başkanı Vahap Seçer ve eşi Meral Seçer de çocuklar ile bir araya gelerek, mutluluklarını paylaştı.
Başkan Seçer, çocuklara yönelik farklı etkinlikler yapmaya devam edeceklerini belirterek, “Genelde dar gelirli ve özellikle engelli çocukları olan yurttaşlarımıza hitap edecek etkinlikler yapmak istiyoruz. Çünkü onlar çocuklarını bu tarz etkinliklere götürmekte zorlanıyorlar. Mersin’in bütün bölgelerine bunu yaygınlaştıracağız. Küçük melekler burada çok mutlular. Bizler de mutlu oluyoruz” dedi.
Mersin Büyükşehir Belediyesi Kadın ve Çocuk Çalışma Grubu, özel eğitim alan çocuklar için engelleri kaldırdı. “Güneş Çocuk Şenliği” kapsamında, doğayla iç içe bir ortamda, çam ağaçlarının arasında ve Berdan Nehri’nin kenarında kurulan Survivor Parkuru’nda, bu kez özel eğitim alan çocuklar, hem temiz havanın keyfini çıkardı, hem de birbirleri ile kıyasıya yarışma imkânı buldu. Mersin Büyükşehir Belediye Başkanı Vahap Seçer ve eşi Meral Seçer de çocuklar ile bir araya geldi. Başkan Seçer, gelecek dönemde çocuklara yönelik farklı etkinlikler yapmaya devam edeceklerini belirterek, “Genelde dar gelirli ve özellikle engelli çocukları olan yurttaşlarımıza hitap edecek etkinlikler yapmak istiyoruz. Çünkü onlar çocuklarını bu tarz etkinliklere götürmekte zorlanıyorlar. Mersin’in bütün bölgelerine bunu yaygınlaştıracağız. Küçük melekler burada çok mutlular. Bizler de mutlu oluyoruz” dedi.
Şenlikte doyasıya eğlenen çocukların mutluluğu görülmeye değerdi
Yüzlerce çocuğu Tarsus Gençlik Kampı’nda bir araya getiren Kadın ve Çocuk Çalışma Grubu, hiçbir fiziksel engelin bir araya gelerek eğlenceli vakit geçirmeye mani olmadığını bir kez daha göstermiş oldu. Çocukları doğa, temiz hava ve su ile buluşturan “Güneş Çocuk Şenliği” ile minikler eğlence dolu bir gün geçirdi. Her yaş grubundan çocuğun yarıştığı Survivor Parkuru’nda da küçükler gönüllerince eğlenirken, özel durumu bulunan çocuklar, zorlu parkurda görevlilerin yardımları ile yarıştı.
Gençlik Kampı’nda aileleri ve yaşıtları ile keyifli bir gün geçiren çocuklar, Mersin Büyükşehir Belediye Başkanı Vahap Seçer ve eşi Meral Seçer’i de büyük bir mutlulukla karşıladı. Özel eğitim alan çocukların da yarıştığı ve birbirleri ile kaynaşma fırsatı bulduğu şenlikte, Başkan Seçer, Survivor Parkuru’nda mücadele edenleri izleyerek, çocuklar ile bir araya gelip bol bol fotoğraf çektirdi. Minikler de Başkan Seçer’in etrafını sararak, kendisini bir dakika yalnız bırakmadı. Dolu dolu geçen etkinlikte, Başkan Seçer ve eşi Meral Seçer, çocukların heyecanına ortak olarak, onlarla birlikte keyifli zaman geçirdi.
Minikler zorlu parkurda kıyasıya yarıştı
Geçtiğimiz hafta, Mersin Büyükşehir Belediyesi Park ve Bahçeler Dairesi Başkanlığı personellerinin çocukları için kurulan parkur, bu kez de özel eğitim alan minikleri ağırladı. Sıcak havaya rağmen hem serinleten hem de hafta sonunu eğlenceli geçirmelerine olanak sunan etkinlik ailelerden ve çocuklardan tam not aldı.
Televizyon ekranlarındaki Survivor parkurunu aratmayacak şekilde hazırlanan kamp alanında çocuklar, görevlinin düdüğü çalması ile yarışmaya başladı. Çocuklar ilk olarak toprak dolu kova merdivenin üzerinden koşarak geçti. Ardından su dolu minik havuzda zıplayan küçükler, sürünerek tünele girdi. Tüneli çıkar çıkmaz sürünerek üstü file ile kaplı çamurdan geçen çocuklar, halatlar yardımı ile toprak yokuşu tırmandı. Ardından kaydıraktan kayan minikler suya atlayıp, tekrar halatlara tutunarak yokuş tırmandı. Etabın tamamlanmasının ardından bayrak direğini ilk kapan çocuk, yarışmanın galibi oldu.
Başkan Seçer: “Küçük melekler burada çok mutlu”
Katıldığı her platformda kadınlara, çocuklara ve dezavantajlı gruplara pozitif ayrımcılık uygulayacağını, hayata geçirdiği projeler ile onların yanında olacağını belirten Başkan Seçer, “Çok mutluyum. Bu kadar çocuğu bir arada görüyorum. Hepsi melek gibi ve hepsi birbirinden güzel. Güzel vakit geçiriyorlar. Bu sıcak havada, burada serinliyorlar, eğleniyorlar” dedi.
Bu tip etkinliklerin artarak devam edeceğini dile getiren Seçer, “Tarsus’ta böyle bir imkânımız var. Gençlik Kampımız alan olarak son derece uygun. Burada çok farklı etkinlikler yapmak, buraya yenilikler getirmek istiyoruz. Tabi burada genelde dar gelirli ve özellikle engelli çocukları olan yurttaşlarımıza hitap edecek etkinlikler yapmak istiyoruz. Çünkü onlar çocuklarını bu tarz etkinliklere götürmekte zorlanıyorlar. Bu tarz etkinliklerle vakit geçirmek için ortam bulamıyorlar. Hem maddi durumları buna imkân sağlamıyor, hem de böyle tesisler ve organizasyonlar bulamıyorlar. Biz Belediye olarak bunları sağlamak durumundayız. Mersin’in bütün bölgelerine bunu yaygınlaştıracağız. Küçük melekler burada çok da mutlular. Bizler de mutlu oluyoruz. Önümüzdeki günlerde çok daha farklı etkinliklerde yine bir arada olacağız” dedi.
Seçer’in etrafı ‘Sevgi Çemberi’ ile sarıldı
Katıldığı şenlikte, miniklerin oluşturduğu “Sevgi Çemberi”nin ortasına geçen Başkan Seçer, çocuklar tarafından, “En Büyük Başkan Bizim Başkan”, “Her Şey Çok Güzel Olacak” sloganları ile alkışlandı.
Etkinlikte çocuklar, Tarsus Hayvan Parkı’ndan alana getirilen koyun ve eşek gibi hayvanlarla da vakit geçirdiler. Hayvanların etrafından ayrılmayan minikler, hem onları besledi, hem de fotoğraf çektirdi.
Büyükşehir Belediyesi Çocuk Grubu da “Kıvılcımların Dansı” gösterisini sergiledi ve etkinliğe gelen diğer çocuklarla hep birlikte dans etmenin keyfine vardı. Minikler ayrıca etkinlik kapsamında boyama yapıp, resim çizdi.
Ev hanımları, ev ekonomisine katkı sunuyor
Etkinlik kapsamında ayrıca ev hanımları da hünerlerini sergilerken, evlerinde yaptıkları yöresel lezzetleri satma imkânı buldu. Evlerinin geçimine katkı sağlamak için kazanç elde etmeye çalışan kadınlara imkan sunan Büyükşehir Belediyesi Kadın ve Çocuk Çalışma Grubu sayesinde, sıkmadan poğaçaya, börekten tatlıya kadar bütün lezzetler, satışa sunuldu. Yaptığı etkinliklerde, kadınlara gelir kapısı açmayı da ihmal etmeyen Büyükşehir Belediyesi ile kadınların kendilerine mali kaynak yaratmalarına da imkân tanındı.
Minikler bir arada olmaktan büyük keyif duydu
Şenliğe katılan çocuklardan Zehra Karaduman, Merve Man ve Muhammet Ermaya, etkinlik sayesinde çok eğlendiklerini ve bu tarz etkinliklerin devamının gelmesini dilediklerini belirterek, şenliğin mimarı olan Mersin Büyükşehir Belediye Başkanı Vahap Seçer’e teşekkürlerini iletti.
Özel durumu olan bireyler ile birlikte olmaktan ve yarışmaktan büyük keyif aldığını, güzel arkadaşlıklar kurduğunu ifade eden Yunus Yıldız, “Bugün burada çok eğlendim. Survivor Parkuru var. Her şey çok güzel gidiyor. Arkadaşlarımla bir arada olmak çok güzel bir duygu. Özellikle engellileri güldürmek benim için çok güzeldi. Aslında biz de insanız, onlar da insan. Başkanımız Vahap Seçer’e çok teşekkür ediyorum” diye konuştu.
Abla Gülnur Koçhan: “Burada çocuklar kaynaşma imkânı buluyor”
Güneş Çocuk Şenliği’ne kardeşi Ahmet Koçhan ile birlikte gelen abla Gülnur Koçhan, kardeşinin Gençlik Kampı’nda düzenlenen etkinlik sayesinde çok eğlendiğinden söz ederek, “Burada çocuklar doya doya eğleniyorlar. Kirlenip, temizleniyorlar. Çok keyifli ve kardeşim de çok eğleniyor. Ben böyle bir etkinliğe ilk defa geliyorum. Etkinliği çok güzel buldum ve çocuklar burada gerçekten kaynaşma imkânı buluyor. Böyle etkinliklerin devam etmesini istiyoruz. Hepsinin her zaman böyle mutlu olmasını isteriz” dedi.
Anne Pervin Kurt: “Burada arkadaşlık var, burada sevgi var”
Şenliğe kızı ile birlikte katılan anne Pervin Kurt, “Burada çok güzel şeyler oluyor. Arkadaş ediniyorlar. Burada arkadaşlık var, sevgi var, eğlence var. Çocuklar için çok güzel. Evde yalnız kalıyorlar. Yalnız yaşamlarını sürdürmektense böyle güzel etkinliklere katılmak daha iyi. Kızım burada olduğu için çok mutlu. Başkanımıza böyle bir etkinliği yaptığı ve çocukları sevindirdiği için teşekkür ederiz” diye konuştu.

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Yorumlar (1)
Adil
15:19
2 Temmuz 2019 Salı
İş arıyorum bekçilik şöförülük olur aylık osun SSK olsun ne olursa yaparım
37.130.107.242
SON DAKİKA
Mersin'de Kaza, Tünel Girişinde Araç Ters Döndü Yanmaya Başladı
Kontrolden Çıkan Araç Evin Duvarına Çarparak Durabildi
Doğu Akdeniz’de Beklenen Kuvvetli Yağışlara Dikkat!
Tarım Arazilerinin Kullanımının Etkinleştirilmesi ve Atıl Arazilerin Üretime Kazandırılması Amacıyla Sağlanacak Destekler Belirlendi
Mersin Büyükşehir’den Çocuklara Dolu Dolu Yarıyıl Programı
Kişi Başı Günlük Su Tüketim Miktarı 100 Litreye Düşürülecek
Mersin'de Uyuşturucu Madde Ticareti Yapan Şahsa Jandarmadan Suçüstü, 1 Şüpheli Tutuklandı
Restore Edilen Tarihi Mersin Evi’nde Açılan Sergiye İlgi Sürüyor
Kaçakçılara Mersin Polisi Göz Açtırmıyor
Mersin Büyükşehir’in Toplu Taşıma Filosu 2022’de 41 Milyon Yolcu Taşıdı

Mersin Haber ,Mersin