MESKİ’den Basın Açıklaması

Bazı sosyal medya hesaplarında Erdemli İlçesi TOKİ Konutları’nda içme suyu tadı ve rengi hakkında paylaşımlar yapıldığı görülmüş, MESKİ Genel Müdürlüğü’müzce de gerçekle örtüşmeyen ve vatandaşlarımızı yanıltıcı bu paylaşımlar üzerine kamuoyunun bilgilendirilmesine gereksinim duyulmuştur.

20 Aralık 2019 Cuma, 14:20
MESKİ’den Basın Açıklaması
-

TOKİ Başkanlığı’nca Erdemli İlçesi Koyuncu Mahallesi Alacaören Mevkii’nde yaptırılan TOKİ Konutları’nda, Alacaören içme suyu depo kot seviyesinin aynı hatta yer yer daha üst kotlarda olmasından dolayı inşaat yapım aşamasında her bir bloğa hidrofor sistemi yaptırılmıştır. Koyuncu Mahalle Muhtarı ve TOKİ sakinleri tarafından hidrofor sistemlerinin iptal edilmesi için Genel Müdürlüğümüzce içme suyu hattındaki basıncın artırılması talep edilmiştir. Erdemli Şube Müdürlüğü tarafından Alacaören içme suyu depo çıkışı TOKİ hattında teknik bir çalışma ile basınç artırılmıştır. Ancak TOKİ özel mülkiyet sınırları içerisinde yer alan ve TOKİ Başkanlığı’nca yaptırılan içme suyu hatları, şebekede artırılan basınç nedeniyle çok sık arıza vermiş, şebeke basınç değeri bu nedenle eski değerlerine alınmıştır. Bloklarda bulunan hidroforlarda devre dışı bırakılamamıştır.
Sosyal medya hesapları üzerinden paylaşılan su görüntüsü, şebekeden olmayıp bloklarda yer alan hidrofor sistemine bağlı içme suyu tankları içinden alınmıştır. Yerinde yapılan incelemede içme suyu tanklarının galvanizli saç olmadığı ve temizlenmediği tespit edilmiştir. Klor ekibi tarafından mahallinde 19 ve 20 Aralık 2019 tarihlerinde yapılan iki farklı denetimlerde içme suyunda bulanıklık olmadığı, klor değerlerinin istenilen sınır değerler içerisinde yer aldığı tespit edilmiştir.
TOKİ özel mülkiyet sahası içerisinde yer alan içme suyu hatlarının ve hidrofor sisteminin temizlik, bakım, onarım ve yenileme işleri TOKİ yönetimine aittir.
İnsani Tüketim Amaçlı Sular Hakkında Yönetmelik gereğince içme suyu kalitesinin denetim altında tutulması maksadıyla il genelinde Sağlık İl Müdürlüğü Halk Sağlığı ekipleri ile İdaremiz görevlileri eşgüdüm dahilinde düzenli olarak çalışmalar yürütmektedir. Halk Sağlığı ekipleri tarafından içme suyu şebekemizden ve içme suyu depolarımızdan gerekli numuneler alınarak, Halk Sağlığı Laboratuvarı’nda analiz edilmektedir.
Ayrıca içme suyunun temizliği ve standartlara uygunluğunu takip ve denetim amacı ile merkezde ve ilçelerde teknik ekiplerimiz haftanın 7 günü çalışmalarına devam etmektedir. İnsani Tüketim Amaçlı Sular Hakkında Yönetmeliğe göre içme suyu şebekemizden Kurumumuz personelleri tarafından da düzenli olarak her gün içme suyu numuneleri alınmakta olup, MESKİ Merkez Su Analiz Laboratuvarımızda analizleri yapılmaktadır.
Bu açıklamalar çerçevesinde Genel Müdürlüğü’müzce halkımıza sağlıklı ve içilebilir su verilmesi noktasında gerekli hassasiyetin gösterildiği açık olup; Erdemli İlçesi TOKİ Konutları’nda yaşanan içme suyu şikayetleri ile ilgili olarak sosyal medya hesapları aracılığıyla ileri sürülen yanıltıcı, maksatlı ve mesnetsiz bilgilerden ziyade İdaremizin açıklamalarının esas alınması gerektiği kamuoyuna saygıyla duyurulur.

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Henüz yorum eklenmemiştir.
SON DAKİKA
Aydıncık'ta Meydana Gelen Yangın Şiddetini Artırırken Alevler Devlet Hastanesi Civarına Yaklaştı
Büyükşehir’in İtfaiye Ekipleri Mersin’deki Yangınla Canla Başla Mücadele Ediyor
Mersin’in Erdemli İlçesinde Feci Kaza! Motosikletiyle Uçuruma Yuvarlanan Sürücü Hayatını Kaybetti
Mersin’in Aydıncık İlçesinde Orman Yangını Yerleşim yerlerine Ulaştı! Tahliyelerin Başladığı Bildiriliyor
Mersin’in Yenişehir İlçesinde Şüpheli Çanta Paniği! Fünye İle Patlatılan Çantadan Kıyafet Çıktı
Mersin’de Kabus Gibi Gün, Yangınlar Yerleşim Yerlerine kadar İndi! İşte Bugün Yaşananlar…
Mersin’in Tarsus İlçesinde Bulunan Zeytin Bahçesi Alevlere Teslim Oldu
Tarsus TEM Otoyolunda Ticari Oto, Kamyona Arkadan Çarptı: 1 Hafif Yaralı
Mersin’deki Orman Yangınlarıyla İlgili Soruşturma Başlatıldı
Kredi İş Birliği Protokolü! Dinçer, "Prim Borçlusu Esnafa Emeklilik Yolu Açıldı"

,Mersin ,Mersin Tren Saatleri ,Mersin Hava Durumu ,mersin iftar vakti