MESKİ’de 1 Milyon Lira Akaryakıt Tasarrufu

Mersin Büyükşehir Belediye Başkanı Vahap Seçer, gerçekleştirdiği 6 Aylık Değerlendirme Toplantısı’nda Mersin Su ve Kanalizasyon İdaresi’nin (MESKİ) mali gelir-gider tablosunu da paylaştı.

11 Ekim 2019 Cuma, 10:54
MESKİ’de 1 Milyon Lira Akaryakıt Tasarrufu
-

MESKİ gelirlerinde yüzde 14.7 artış olduğunu ifade eden Başkan Seçer, “Gelirlerimizde geçtiğimiz yılın aynı dönemine göre yüzde 14.7’lik bir artış söz konusu. Suda indirim yaptığımız halde. Biliyorsunuz meskenlerde yüzde 10, işyerlerinde yüzde 5 indirim yaptığımız halde yüzde 14.7 artış olmuş. 265.3 milyondan 304 milyon 500 bin liraya çıkmış. Yani 39.2 milyonluk bir artış söz konusu.” dedi.
Mersin Büyükşehir Belediye Başkanı Vahap Seçer, gerçekleştirdiği ‘6 Aylık Değerlendirme Toplantısı’nda Mersin Su ve Kanalizasyon İdaresi’nin (MESKİ) mali gelir-gider tablosunu paylaştı.
Başkan Seçer, toplantıda MESKİ’nin mali tablosundan personel durumuna, yapılacak yatırımlardan edinilen tasarrufa kadar merak edilen birçok konuya açıklık getirdi. MESKİ’de personelde ve birçok giderde tasarruf tedbirleri aldıklarını vurgulayan Seçer, “MESKİ en önemli yatırımların olduğu önemli bir kurum. Mersin Büyükşehir Belediyemiz’e bağlı bir kuruluşumuz. 2525 personel sayısıyla devraldık. Şu anda 2310 personelle hizmetlerimiz devam ediyor. Tabii ki işten ayrılanlar, emekli olanlar, performansını düşük gördüğümüz, ayırdıklarımız, disiplin cezası alıp, yollarımızı ayırdıklarımız var” dedi.
Su indirimine rağmen gelirler arttı
Göreve geldikleri ilk 6 ay içerisinde suda indirim yapılmasına rağmen gelir elde edildiğini belirten Seçer, “Gelirlerimizde geçtiğimiz yılın aynı dönemine göre yüzde 14.7’lik bir artış söz konusu. Suda indirim yaptığımız halde. Biliyorsunuz meskenlerde yüzde 10, işyerlerinde yüzde 5 indirim yaptığımız halde yüzde 14.7 artış olmuş. 265.3 milyondan 304 milyon 500 bin liraya çıkmış. Yani 39.2 milyonluk bir artış söz konusu. Borç durumumuz, devraldığımız borç miktarı 658 milyon lira. O güne kadar tahakkuk edilmiş borçlar. Daha sonra üzerine gelenler de var. O kısımdan ödediğimiz borç 78 milyon lira eski döneme ait” diye konuştu.
Başkan Seçer, ardından 6 aylık süre içerisinde yapılan 324.995.925 TL’lik ödemenin detaylı tablosunu paylaştı.
“Gelecek 4,5 yılda 2,5 milyar lira bir yatırım öngörüyoruz”
Gelecek 4,5 yıl içerisinde MESKİ’de çeşitli yatırımlar öngördüklerini ifade eden Seçer, özellikle su sayaçları noktasında planlarını anlatarak şunları söyledi:
“5 yılın 6 ayını geçirdik. 2,5 milyar lira bir yatırım öngörüyoruz. İçme suyundan makine araç, teknolojik yeniliklere kadar. Bu 2,5 milyar liralık yatırımın yüzde 10’u iç borçlanmayla, yüzde 24’ü dış borçlanmayla, yüzde 54’ü öz kaynaktan, yüzde 12’si hibe kredileriyle karşılanacak. Projeksiyonumuz bu. Teknolojik yenilikler çok önemli. Her alanda teknolojiyi kullanmak istiyoruz. Dijital ortama dönmek istiyoruz. Burada dijital sayaç önemli. İlk 5 yılımızda şehrin yüzde 70’ini dijital saate dönüştürmeyi planlıyoruz. Bu önemli. Kaçak oranını azaltmak için. Hassas okumak, okuma giderlerinin düşürülmesi anlamında son derece önem taşıyor. Bütün hizmetlerimizi her anlamda daha iyi sonuç elde etmek için teknolojiyi kullanarak dijital ortama dökmeyi planlıyoruz.”
MESKİ’de 1 milyon lira akaryakıt tasarrufu
Başkan Seçer, bir yılın 4 ve 9. ayları arasında kullanılan izne kıyasla daha fazla izin kullandırdıklarını belirterek, 6 ay içerisinde önemli oranda tasarruf sağlandığını anlattı. Seçer, şöyle devam etti:
“Geçmiş dönemin 4. veya 9. aylarına göre yüzde 36 daha fazla izin kullandırdık. Yine personel rejiminde dediğim gibi Büyükşehir Belediyesi’nde sağladığımız disiplini burada da sağlıyoruz. Burada da fazla mesailerde yüzde 20 bir azalma görülüyor. Kiralık araçları 236 adetten 179’da yönetime gelir gelmez düşürmüştük. Burada da 3 milyon 110 bin lira gibi olan bir gideri 2 milyon 548 bin lira gibi bir seviyeye düşürmüşüz ve 562 bin liralık bir tasarruf sağlanmış buradan. Yine 533 adet kendi aracımız ve makine parkımızdan 99 araç ekonomik ömrünü doldurmuş olup hizmetten çekilmiş. Yakıt tüketimimiz 140 ton düşürülmüş. Bu da bize 1 milyon lira MESKİ’de akaryakıt tasarrufu sağlamış.”

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Henüz yorum eklenmemiştir.
SON DAKİKA
Mersin Hal Müdürlüğü Fiyat Listesi (12 Temmuz 2020 Pazar)! Mersin Hal Yaş Sebze ve Meyve Hal Fiyatları
Tamay Özaltun Tarsus’ta Sahne Aldı! Büyükşehir’in Tarsus’ta Sosyal Mesafeli Konserleri Sürüyor
Mersin'de Sosyal Mesafeli Konserler Kente Festival Havası Katıyor! Sandalyesini Kapan Mersinli Büyükşehir’in Konserlerine Koştu
Mersin'de Yanan Evler Küllerinden Yeniden İnşa Ediliyor! Büyükşehir’den Yangın Mağduru Dar Gelirli Aileler İçin Yeni Uygulama
Bayram Kredisi: En Uygun Kredi Fırsatı! İşte 12 Banka'dan Size Özel 10.000 TL 60 Ay Vadeli İhtiyaç Kredileri Seçenekleri
Emekli Bayram İkramiyesi 17 - 29 Temmuz Arasında Yatacak
Mersin Nöbetçi Eczaneler 13 Temmuz 2020 Pazartesi
Sıcaklık ve Nem Atıyor! Mersin Tarsus, Mezitli, Gülnar, Erdemli, Aydıncık, Bozyazı, Toroslar, Anamur, Çamlıyayla, Mut, Silifke, Yenişehir ve Akdeniz Hava Durumu
Mersin Hal Müdürlüğü Fiyat Listesi (11 Temmuz 2020 Cumartesi)! Mersin Hal Yaş Sebze ve Meyve Hal Fiyatları
Büyükşehir Zabıta Ekipleri, Tarsus’ta Kaldırım İşgalleri Konusunda Denetim Yaptı
,Mersin ,Mersin Tren Saatleri ,Mersin Hava Durumu , İhtiyacınız olduğunda istanbul evden eve nakliyat ile işinizi hızlıca görün.