MESKİ Genel Müdürü İrfan Korkmaz, Meclis Üyelerinin Sorularına Yanıt Verdi

Mersin Büyükşehir Belediyesi Mersin Su ve Kanalizasyon İdaresi (MESKİ) Genel Müdürlüğü’nün 2023 Yılı Kasım Ayı Olağan Genel Kurul Toplantısı’nın 1. Birleşimi yapıldı. Gündem dışı konuşmalar bölümünde meclis üyelerinin talep ve önerileri görüşüldü. Toplantıda görüşülen 8 gündem maddesi, ilgili komisyonlara sevk edildi.

15 Kasım 2023 Çarşamba, 12:43
MESKİ Genel Müdürü İrfan Korkmaz, Meclis Üyelerinin Sorularına Yanıt Verdi
-


Bilgi: Instagram'da @mersinhaber'i takip ederek anlık gelişmelerden daha hızlı haberdar olabilirsiniz.
Toplantıda; Mersin Atıksu Yönetimi ve Ekolojik Denge Projesi’nin finansman ihtiyacının karşılanabilmesi için MESKİ Genel Müdürlüğü ile Avrupa İmar ve Kalkınma Bankası (EBRD) arasında yapılan görüşmeler neticesinde, toplamda 70,7 milyon Euro’ya kadar olan dış finansmanın temin edilmesi ve projenin MESKİ Genel Müdürlüğü adına ön finansman anlaşmasını imzalamak üzere Mersin Büyükşehir Belediyesi Başkanı ve MESKİ Yönetim Kurulu Başkanı Vahap Seçer ile birlikte MESKİ Genel Müdürü İrfan Korkmaz’a yetki verilmesi ile ilgili teklif maddesi de görüşüldü.


Yaklaşık 1.6 milyon nüfusu direkt ilgilendiren proje kabul gördü
MESKİ Genel Müdürü İrfan Korkmaz ilgili maddeyle ilgili açıklamalarda bulunarak, şu ifadeleri kullandı:

“Uzun süredir EBRD ile yapılan görüşmeler sonrasında bu projelerimiz kabul gördü. Yaklaşık 1.6 milyon nüfusu direkt ilgilendiren 9 projelik bu paket 70.7 milyon avroluk bir paketle sunulacak ve 3 yıl geri ödemesiz toplamda 15 yıl geri ödemeyle sağlanacak. Karaduvar Atıksu Arıtma Tesisi’nin kapasite artışı, Tarsus Arıtma Tesisi’nin kapasite artışı, Yenice Arıtma, Yeşilovacık Arıtma, Silifke İkinci Kademe İleri Biyolojik Arıtma Tesisi, Atayurt-Atakent-Arkum Ortak Arıtma Tesisi ve mevcutta olan üç arıtma tesisimizin derin deniz deşarjlarını kapsıyor. Bunlar da Bozyazı, Kızkalesi ve Kargıpınarı-Çeşmeli olmak üzere bu bölgelerin atık su problemi bu paketle çözülmüş olacak.”


Pamukluk İçme Suyu Arıtma Tesisi için hibe sağlandı
Paketin tamamının kredi olduğunu vurgulayan Genel Müdür Korkmaz; geçtiğimiz hafta içerisinde EBRD’den Pamukluk İçme Suyu Arıtma Tesisi için 40 milyon Euro tutarında hibe sağlandığını, ön finansmanının çok yakın zaman içerisinde imzalanacağını söyledi.


Genel Müdür Korkmaz, meclis üyelerinin sorularını yanıtladı
Meclis üyelerinin sorularına yanıt veren Korkmaz, Arpaçbahşiş ve Tömük Arıtma Tesisi ile ilgili; “Şebekeleriyle beraber şu anda bütün projeler tamamlandı ve Fransız Kalkınma Ajansı’ndan (AFD) onayını bekliyoruz. İller Bankası’nın onayından sonra kısa sürede onların ihalesini zaten 1-2 aya kadar yapmış olacağız. O FRIT fonundan sağlanacak. Ayaş’la ilgili daha önce de arz etmiştik, mevcut bir uygulanabilirliği olmayan projenin şu anda revizyonu sürüyor. Karayolları’ndan yolun, yol ağımıza alınması ile ilgili bir hususu bekliyoruz. Ayaş’la ilgili proje çalışmalarımız devam ediyor” ifadelerini kullandı.

MESKİ Kasım Ayı Olağan Genel Kurulu, toplantı maddelerinin görüşülmesinin ardından sona erdi.


 

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Henüz yorum eklenmemiştir.
SON DAKİKA
Mersin Büyükşehir’in Kıyafet Evleri’nde Yine Bayram Sevinci Yaşanıyor
Mersin Büyükşehir’in Tüm Birimleri Kurban Bayramı’na Hazır, Ekipler Bayram Öncesi Tüm Hazırlıklarını Yaptı
Büyükşehir Ve Meski Yetkilileri Çamlıyayla’da Muhtarlarla Bir Araya Geldi
Üzerine Uydu Takip Cihazı Takılan ‘Kızkalesi’ Ve ‘Mersin Üniversitesi’ Denize Bırakıldı, ‘Deniz Kaplumbağalarının Uydu İle İzlenmesi Projesi’ Hayata Geçirildi
Mersin Büyükşehir’in ‘Afet Ve İmar Çalıştayı’ Kent Paydaşlarının Katılımıyla Gerçekleşti
Mersin Büyükşehir’in Gönülden Sesler Korosu’ndan ‘Mersin’de Yaz Nağmeleri’ Konseri
Başkan Vahap Seçer’den Kurban Bayramı Kutlama Mesajı
Başkan Seçer, Jandarma Genel Komutanlığı’nın 185. Kuruluş Yıl Dönümü Dolayısıyla Düzenlenen Programa Katıldı
Mersin Büyükşehir’in Çocuk Gelişim Merkezlerinde Karne Heyecanı
Mersin Büyükşehir Zabıtası Kent Huzuru İçin Çalışmalarını Titizlikle Sürdürüyor

Mersin Haber ,Mersin