MESKİ Genel Müdürü Alaeddin Alkaç, Alkaç Anamur ve Bozyazı Atıksu Arıtma Tesislerini Gezdi

Mersin Büyükşehir Belediyesi Mersin Su ve Kanalizasyon İdaresi (MESKİ) Genel Müdürü Alaeddin Alkaç, Bozyazı ve Anamur ilçelerini ziyaret ederek, şube müdürlüklerinde ve MESKİ tesislerinde incelemelerde bulundu.

09 Aralık 2019 Pazartesi, 14:28
MESKİ Genel Müdürü Alaeddin Alkaç, Alkaç Anamur ve Bozyazı Atıksu Arıtma Tesislerini Gezdi
-

Genel Müdür Yardımcısı Ali Yılmaz’ın da eşlik ettiği ilçe gezileri kapsamında ilk olarak Anamur İlçesi’nde Şube Müdürlüğü’nü ziyaret eden Alaeddin Alkaç, Anamur, Bozyazı-Aydıncık Şube Müdürü Nazım Toprak ile ilçelerde devam eden çalışmalar ve yatırım projeleri hakkında değerlendirmelerde bulundu.

Anamur Atıksu Arıtma Tesisi’ni ziyaret eden Alkaç’a, Anamur-Bozyazı-Mut Atıksu Arıtma Tesisleri sorumlusu Makbule Koç tarafından Anamur Atıksu Arıtma Tesisi hakkında bilgiler verildi. Tesis sorumlusu Koç, tesis ile ilgili, “Tesisin ilk kademesi 2020 yılı, ikinci kademesi ise 2040 yılına göre tasarlandı. Tesis 1. kademe kış mevsimi 90 bin kişiye, yaz mevsimi 140 bin kişiye, 2. kademe kış mevsimi 160 bin kişiye hizmet verecek şekilde yapıldı. Tesisin kapasitesi 26.556 m3/gündür. Atıksu Arıtma Tesisi, Çevre Bakanlığı’nın kurmuş olduğu SAİS (Uzaktan İzleme Sistemi) ile atıksuyun anlık verileri Çevre Bakanlığı tarafından izlenilmektedir. Tesislerde günlük atıksuyun iç analiz verilerini izlemek için mevcut hijyenik laboratuvarlarda analizler yapılmakta, atıksuyun çıkış suyu standartlarına uygunluğu kontrol edilmektedir. Ayrıca bu tesislerde atıksuyun deşarj çıkışları aylık akredite olan laboratuvarlar tarafından kontrol edilmektedir. Günlük yapılan veri ve analizler MESKİ’nin kontrol sistemine işlenmektedir” diye konuştu.

Anamur gezisinin ardından Bozyazı’ya geçen MESKİ Genel Müdürü Alaeddin Alkaç,
Bozyazı Atıksu Arıtma Tesisi’nde incelemelerde bulundu. Alkaç’a Bozyazı Atıksu Arıtma Tesisleri Proses sorumlusu Hülya Nar, tesis hakkında bilgi verdi. Tesis Proses sorumlusu Nar, Genel Müdür Alkaç’a, tesisin 1. kademesinin 2027 yılı, 2. kademesinin ise 2047 yılına göre tasarlandığını, 1. kademe kış mevsiminin 23 bin kişi, yaz mevsiminin 26 bin 500 kişi olarak, 2. kademe kış mevsiminin 35 bin kişi, yaz mevsiminin 41 bin 500 kişi olarak planlandığı ve 4.360m3/gün arıtma kapasitesine sahip olduğunu belirtirken, çıkış suyu su kirliliği kontrol yönetmeliği 21.3 standartlarının altında bir değerle Akdeniz ve Bozyazı Sini çayına deşarj edildiği bilgisini aktardı.

‘Çalışanlarımızın Görsel ve Peyzaj Yönünde Geri Dönüşüm Ürünlerinden Yaptığı Figürler Tesislerimize Renk Kattı’

Genel Müdür Alkaç, ilçelerdeki altyapı sorunlarını çözmek için ne gerekiyorsa yapmaya kararlı olduklarını söyleyerek, “İlçelerimizin altyapı sorunlarını çözmek için 2020 yılında yeni projeler gerçekleştireceğiz. Kırsal kesimdeki ilçelerimizin de altyapı sorunlarını çözmek için çalışmalarımızı sürdüreceğiz. Kırsal kesimdeki mahallelerin altyapı sorunlarını çözmek için MESKİ Genel Müdürlüğü çalışanları ile birlikte koordineli bir şekilde çalışacağız” diye konuştu.

Alkaç, il genelinde işlettikleri atıksu arıtma tesislerini rutin olarak ziyaret ettiklerini belirterek, “Daha temiz bir Mersin için il genelindeki tesislerimizde yoğun mesai harcıyoruz. 13 adet Atıksu Arıtma Tesisi ve 11 adet Paket Atıksu Arıtma Tesisi olmak üzere 24 adet atıksu arıtma tesisi bulunmaktadır. Bozyazı - Anamur ilçemizdeki atıksu arıtma tesisimizi de ziyaret ederek, yürütülen çalışmaları yakından takip ettik. Anamur ve Bozyazı Atıksu Arıtma Tesisleri’nin ünitelerinin temizliğinden, makina ekipmanlarının çalışırlığından, ayrıca çalışanlarımızın boş zamanlarında tesislere görsel ve peyzaj yönünde geri dönüşüm ürünlerinden değişik figürlerde çalışmalar yapmasından ve tesislerdeki çalışma arkadaşlarımın yaratıcı fikir ve uygulamalarından dolayı teşekkür ediyorum. Daha temiz bir çevre için çalışmalarımız devam edecek” dedi.

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Henüz yorum eklenmemiştir.
SON DAKİKA
Milli Dayanışma Kampanyasına Mersin’den İlk Destek Başkan Gültak’tan Geldi! 1 Aylık Maaşını Kampanyaya Bağışladı
Mersin Valiliğinden Şehirlerarası Otobüs Seyahat İzin Belgesi Duyurusu
Koronavirüs Denetimleri Devam Ederken Mersin’de Jandarma Ekipleri, Oyun Oynatılan Kahvehaneye Çevrilmiş Eve Operasyon Yaptı! 8 Kişiye 9 Bin Lira Ceza Yazıldı
Mersin Büyükşehir’den Yenice’de de Dezenfekte ve İlaçlama Çalışması
Erdemli Belediyesi Pazar Yerlerini Dezenfekte Etti
Mersin Toroslar İlçesinde Çöp Ev Operasyonu, 15 Ton Çöp Çıkan Ev Toroslar Belediyesi Ekiplerince Temizlendi!
Cumhurbaşkanı Erdoğan’dan "Biz Bize Yeteriz" Yardımlaşma Kampanyasını Duyurdu: "Şuana Kadar 11 Milyon Dolar Bağış Yapıldı"
Kredi Kartıyla Ödenebilen Vergi Türlerinin Kapsamı Genişletildi! Gelir İdaresi Başkanlığı Duyurdu
Mersin Hal Müdürlüğü Fiyat Listesi (30 Mart 2020 Pazartesi)! Mersin Hal Yaş Sebze ve Meyve Hal Fiyatları
Marketlere Metrekare Uyarı Afişi Asıldı
,Mersin ,Mersin Tren Saatleri ,Mersin Hava Durumu