Mersin'de Kadınların Yetiştireceği Zakkumlarla Orta Refüjler Güzelleşecek

Mersin Büyükşehir Belediyesi Kadın ve Aile Hizmetleri Dairesi Başkanlığı’nın, Mersinli kadınların belediye hizmetlerine gönüllü katılımını sağlamak amacı ile başlattığı ‘Kadın ve Aile Hizmetlerine Gönüllü Katılım Toplantıları’ kapsamında Tarsus’ta bir toplantı gerçekleştirildi.

05 Eylül 2020 Cumartesi, 14:31
Mersin'de Kadınların Yetiştireceği Zakkumlarla Orta Refüjler Güzelleşecek
-

Tarsus Gençlik Kampı’nın doğal ortamında gerçekleştirilen toplantıya Kadın ve Aile Hizmetlerine Gönüllü Katılım projesinin ilk gönüllüsü olan, Mersin’den Kadın Kooperatifi Başkanı Meral Seçer, Mersin Büyükşehir Belediyesi Kadın ve Aile Hizmetleri Dairesi Başkanı Şerife Hasoğlu Dokucu, Mersinden Kadın Kooperatifi kurucu ortaklarından Eylem Bozdoğan, zakkum üretimi konusunda bilgilendirmek amacıyla Necla Bugay, birim amirleri ve Tarsus’un değişik mahallerinden gelen kadınlar ile muhtarlar katıldı.

“Her ilçede üretici kadın pazarları kurulacak”

Mersin’den Kadın Kooperatifi Başkanı Meral Seçer, “Bu toplantılarımızı tüm ilçelerimizde yaptık ve şu an ikinci tur toplantılarımız başladı. İlk toplantılarımızda kadınlarımızın taleplerini topladık. Kadınlarımız, ürettikleri ürünleri değerlendirmek istiyorlar. Bu konuda bizden destek talepleri var. Her ilçede üretici kadın pazarlarının kurulması için şu an çalışmalarımız sürüyor. Ayrıca Tarsus’taki kadınlarımızın merkez veya farklı ilçelere götürülerek oralarda da belli günlerde satış yapmalarının sağlanması için çalışma hazırlığı var. Bu diğer ilçelerimizde de uygulanacak” ifadelerini kullandı.

Orta refüjlere zakkum dikilecek

Mersin’den Kadın Kooperatifi Başkanı Meral Seçer, “Mersin Büyükşehir Belediyesi, Tarsus’tan Anamur’a kadar uzanan karayolunun orta refüjlerinin temizliği ve bakımını üstlendi. Başkanımız Sayın Vahap Seçer, orta refüjlerin zakkumlarla çiçeklendirilmesini veya yeşillendirilmesini planlıyor. Bu noktada zakkum fidelerini de siz değerli kadınlarımız tarafından üretilmesi için bir proje hayata geçirdi. Zakkum ağacı suya ve sıcağa dayanıklı bir bitki olduğu için Mersin mevsimine uygun. Belli kriterlere, çeliğe ve zamana uygun şekilde üretimi yapılan bu bitkinin ardından dikim işlemi gerçekleştiriliyor” dedi.

‘Evlerde çok rahatlıkla üretilebilir’

Kadınların evlerinde çok rahat bir şekilde zakkum çoğaltılması için çelikleme işlemini yapabileceklerini kaydeden Meral Seçer, “Büyükşehir Belediyesi, belli kriterler belirleyerek, projeye dahil olmak isteyen siz değerli kadınlarımıza bildirecek. Örneğin ‘çeliği şu kadar boyda’ istiyoruz talebinde bulunulacak. Sizlerin evlerinizde, bahçelerinizde üreteceğiniz zakkum çeliklerini, biz Mersin’den Kadın Kooperatifi olarak organize edeceğiz ve alım garantili olarak Büyükşehir’e teslim edeceğiz. Kadın Kooperatifi olarak çalışmanın kontrolünü ve çeliklerin Büyükşehir’e ulaşımını sağlayacağız. Projeye dahil olmak isteyen ve isimlerini yazdıran siz değerli kadınlarımıza daha sonra ilgili Daire Başkanlıklarından personeller gelerek ayrıca bilgilendirme yapacaklar” diye konuştu.

Gönüllü kadınlar başvuru formu doldurdu

Mersinden Kadın Kooperatifi kurucu ortaklarından Eylem Bozdoğan ise yaptıkları çalışmaların teknik altyapısı ile ilgili olarak bilgi sundu ve “Siz değerli kadınlarımız bizlerle irtibat kurarsanız, sizlerin ne ürettiklerinizi ve taleplerinizi daha rahat anlarız” dedi.
Toplantı sonunda söz alan kadınlar, görüş ve önerilerini iletti. Programa dahil olmak isteyen kadınlar ise form doldurdu.

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Henüz yorum eklenmemiştir.
SON DAKİKA
Başkan Sabri Tekli: Çalışanlarımızın Sağlığı Her Şeyden Önemli
11 Bin 515 Halk Kart Sahibinin Hesabına 1.3 Milyon Lira Yatırıldı
Yeni Yollar Açılıyor, Asfalt, Kaldırım, Kilit Taşları, Bordür ve Yağmur Suyu Giderleri Yenileniyor
"Sokakta Tiyatro Sergilediler, Kadına Şiddete Hayır Dediler"
Mersin Büyükşehir, Şiddetle Mücadele İçin "Eşitlik" Dedi
Mersin’in Sera Gazı Miktarı Hesaplanacak, Önlemek İçin Yol Haritası Belirlenecek
Kanser Tedavisi Gören Mersinli Ayyüce Çınar Hayatını Kaybetti
Koçak, Türk Ticaret ve Sanayi Odası Toplantısına Katıldı
Erdemli Belediyesi, Öğretmenlerle 5 Bin Ağaç Yetiştiriyor
Toroslar'da Vezneler, Hafta Sonu Açık
,Mersin ,Mersin Tren Saatleri ,Mersin Hava Durumu