Mersin'de İşçi Sağlığı Ve İşçi Güvenliği Semineri

Dev Tekstil Mersin Şubesi "İşçi Sağlığı ve İşçi Güvenliği Semineri"ni 5 Ağustos Pazar günü gerçekleştirdi.

06 Ağustos 2018 Pazartesi, 11:52
Mersin'de İşçi Sağlığı Ve İşçi Güvenliği Semineri
-

Devrimci Tesktil İşçileri Sendikası Mersin şubesince konuya ilişkin gönderilen bültende şu bilgilere yer verdi; İşçi Sağlığı ve İşçi Güvenliği’nin patronlar tarafından hiçe sayıldığı, işçilerin adeta yaşamak için değil ölmek için çalıştığı günümüzde bu sorunlara dikkat çekmek, farkındalık yaratmak için sendika olarak planladığımız seminerler dizisinin ilkini 5 Ağustos Pazar günü Mersin’de sendika temsilciliğimizde hayata geçirdik.
Mersin Tabip Odası Başkanı Dr. Mehmet Antmen tarafından sunum yapılan seminerde ilk olarak sendikal çalışmamız hakkında bilgilendirme yaptık. Bu bağlamda sendikamızın kuruluşuna vesile olan Greif Direnişi vesilesiyle direnişçi işçilere 4 yıl aradan sonra açılan davanın amacının işçilerin direnme ve grev hakkına yönelik bir saldırı olduğunu dile getirdik. Ayrıca içine girilen krizin faturasını işçi ve emekçilerin işsiz kalarak, ücretleri düşerek ödeyeceğini anlattık. Son olarak ta işsizlik sigortası ile ilgili yürüteceğimiz çalışma hakkında bilgilendirmede bulunduk.
Dr. Mehmet Antmen ise slayt eşliğinde yaptığı sunumuna işçi sağlığı ve işçi güvenliğinin neden önemli olduğuna dikkat çekerek başladı. Çalışanların önemli bir kısmının iş kazası, meslek hastalığı, işle ilgili hastalıklar vb. nedenlerle hayatlarını kaybettiğini ya da sakat kaldığını ifade etti. Çeşitli örnekler vererek önlem alınan yerlerde bu tehlikelerin ortadan kalkabildiğini, işçilerin can güvenliğinin korunabildiğini söyledi.
Meslek hastalıklarına da ayrı bir başlık altında değinen Antmen, bu hastalıkların çalışma koşullarından kaynaklı nasıl ortaya çıktığını, hangi sağlık problemleri yarattığını ifade etti. Tekstil işkoluna özel olarak değinen Antmen, “Tekstil sektöründeki dünya çapındaki yoğun rekabet ve çalışma ortamındaki olumsuz şartlar iş kazaları ve meslek hastalıklarını beraberinde getirmektedir” dedi. SGK kayıtlarının tekstil iş koluna dair sadece 2014 yılına dair verileri olduğunu, başka bir araştırmasının olmadığını belirterek buna göre toplam 221.366 iş kazasının 12.128’i “% 5,5” inin tekstil ürünleri imalatı sektöründe meydana geldiğini belirtti.
Tekstil iş kolundaki hammaddelere de değinen Antmen, bunların işçi sağlığı ve güvenliğine olumsuz etkilerini aktararak, “Tekstil sektörünün kendine özgü sağlık ve güvenlik riskleri bulunmaktadır” diyerek nelerin işçi sağlığını riske attığını anlattı.
Çalışma koşullarının işçilerdeki psikolojik etkilerinin ciddi sağlık problemlerine yol açtığına dikkat çeken Antmen, “Çalışma temposunun yüksek olması, çalışma temposunun sık sık değişmesi veya sık tekrarlanan hareketlerle çalışmalar, talebin hızlı değişimine bağlı gece postalarında vardiyalı çalışma düzenine geçişler, fazla çalışma ya da fazla sürelerle çalışmalar, çalışanlar üzerinde stres kaynağı oluşturmakta ve bu durumlar zamanla psikolojik sorunlar oluşturarak, uyku bozuklukları, sinirlilik, iletişim sorunları, davranış bozuklukları, çalışanlar arası ya da idare ile ilgili problemler, dikkat eksikliği, iş kazalarına eğilim, bağışıklık sistemi zafiyetine bağlı enfeksiyon artışları, kas krampları ve ağrılar, yüksek tansiyon, ritim bozuklukları yapabilir.” dedi.
Tekstilde kullanılan kimyasal maddelerin yol açtığı ciddi sağlık problemlerine dikkat çeken Antmen, çalışma koşullarının uygunsuzluğundan kaynaklı kas iskelet sistemi hastalıklarına da değindi.
Tekstil iş kolunda yaşanan ciddi sağlık sorunlarını ayrıntılı bir sunumla anlatan Antmen, işçileri “hastalık oluştuktan sonra yapılacak tedavi kişinin sağlığını tam olarak geri getiremeyebilir” diyerek uyardı.
Dr. Mehmet Antmen alınması gereken önlemler konusunda işçileri uyararak bitirdiği sunumunun ardından özellikle Mersin Serbest Bölge’de yaşanan ciddi sağlık problemleri örnekler verilerek dile getirildi. İşçilere maske verilmiyor olması, serbest bölgede bir sağlık kuruluşunun olmaması, kötü hijyen koşulları, sıcaklığa bağlı olarak ortaya çıkan rahatsızlıklar, denetimsizlik vb.
Bu seminerin bir kez daha ortaya çıkardığı gerçek işçilerin hayatının sudan ucuz olduğudur. Çünkü kıyı şeridinde kurulu olan Mersin Serbest Bölge’de de işçilere tuzlu deniz suyu karışmış kuyu suyu doğru düzgün arıtılmadan içirilmektedir. Bu yüzden sadece daha iyi bir ücret için değil, sağlıklı ve insan gibi yaşamak içinde sendikal örgütlenmemizi güçlendirme çağrısıyla İşçi Sağlığı ve İşçi Güvenliği semineri sona erdi.
DEV TEKSTİL Çukurova TemsilciliğiUYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Henüz yorum eklenmemiştir.
SON DAKİKA
Mersin Polisinde Torbacıya Suçüstü
MESKİ Genel Müdürlüğü Kasım Ayı Genel Kurul Birinci Toplantısı Yapıldı
Toroslar’da Ata’yı Anma Etkinlikleri
Mersin Üniversitesi Rektör Ahmet Çamsaarı, "Mersin’de 150 Yataklı Onkoloji Hastanesi Açılacak"
Mersin Büyükşehir Belediyesinin Yeni Logosu Tartışma Konusu Oldu
Büyükşehir de Fidan Dikimi İçin Seferber Oldu
Eşini Öldürdükten Sonra Mersin Tarsus'ta Yakalanan Özcan Işıldar’ın Sicili Kirli Çıktı
Büyükşehir Belediyesi, E-belediye Ebys Sistemine Geçiyor
Büyükşehir, Mersin Tarımına Kalite Getiriyor
Mersin'de Trafikte EDS Dönemi Başlıyor
,Mersin ,Mersin Tren Saatleri ,Mersin Hava Durumu