Mersin'de Gençlere Üniversite Tercihlerinde Büyükşehir Desteği

Mersin Büyükşehir Belediyesi Sosyal Hizmetler Dairesi Başkanlığı, 2019 YKS sonuçlarının açıklanmasıyla birlikte üniversite tercihi yapacak öğrencilere yardımcı olmak amacıyla konferans düzenledi.

23 Temmuz 2019 Salı, 12:39
Mersin'de Gençlere Üniversite Tercihlerinde Büyükşehir Desteği
-

Prof. Dr. Binnur Yeşilyaprak’ın konuşmacı olarak katıldığı “21. Yüzyılda Gençlerin Meslek ve Kariyer Yolculuğu” konferansına üniversite adayları ve veliler yoğun ilgi gösterdi. Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreter Vekili Hasan Gökbel, öğrencilere, “Sevdiğiniz ve mutlu olacağınız meslekleri seçin” çağrısında bulundu.
Mersin Büyükşehir Belediyesi, gençleri YKS tercih süreçlerinde de yalnız bırakmıyor. 2019 YKS sonuçlarının açıklanmasıyla birlikte üniversite tercihi yapacak öğrencilere yardımcı olmak ve doğru biçimde yönelimlerini sağlamak amacıyla Büyükşehir Belediyesi Sosyal Hizmetler Dairesi Başkanlığı tarafından bir konferans düzenlendi.
Ankara Üniversitesi Eğitim Bilimleri Fakültesi PDR Bölümü Emekli Öğretim Üyesi Prof. Dr. Binnur Yeşilyaprak’ın konuşmacı olarak katıldığı “21. Yüzyılda Gençlerin Meslek ve Kariyer Yolculuğu” konferansı gerçekleştirildi. Büyükşehir Belediyesi Kongre ve Sergi Sarayı’nda düzenlenen konferansa, Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreter Vekili Hasan Gökbel ve Sosyal Hizmetler Dairesi Başkanı Necdet Tamamoğulları’nın yanı sıra çok sayıda üniversite adayı genç ve veli katıldı.
“Sevdiğiniz ve mutlu olacağınız meslekleri seçin”
Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreter Vekili Hasan Gökbel, üniversite tercihi denince akıllara o andan sonraki hayatın planlanacağı tercihler geldiğini belirterek, şunları söyledi:
“Ülkemizde özellikle ekonomi ve iş alanlarındaki yetersizlik dikkate alındığında iş odaklı tercihlerin ağırlıklı olduğunu görüyoruz. Ben altını çizerek şunları söylüyorum; sevdiğiniz ve mutlu olacağınız meslekleri seçin. Özellikle eğitim konusunda Mersin Büyükşehir Belediyesi’nin gençlere çok daha fazla katkı veren bir belediye olacağına inanıyorum. Çünkü hedeflerimiz hep bu noktada. Biz belediyenin 5 yıllık Stratejik Planı’nı hazırlıyoruz. Eski dönemde planlar hazırlanıp tozlu raflarda kalırdı. Ancak son zamanlarda stratejik planların önemi ortaya çıktı. Büyükşehir Belediye Başkanımız Vahap Seçer, 5 yıllık Stratejik Planı Büyükşehir Belediyesi’nin bir yol haritası, bir anayasası olarak ortaya koymamızı istedi. Bu noktada yaptığımız çalıştaylarla sporu bir masaya, kültür-sanatı bir masaya, turizmi bir başka masaya, eğitimi, sağlığı, dış ilişkileri bir başka masaya yatırdık. Çalıştaylarda amacımız neydi? Mersin’deki tüm paydaşları bu çalıştaylarda bir araya getirmek. Stratejik Planımız muhtemelen Eylül ayı sonunda sona erecek. Bu Stratejik Plan’da da eğitimin çok ayrı ve özel bir yeri var.”
“Eğitime çok farklı bir bakış getirmek istiyoruz”
Konferans öncesi Büyükşehir Belediyesi’nin eğitime verdiği önemi vurgulayarak konuklara seslenen Sosyal Hizmetler Dairesi Başkanı Necdet Tamamoğulları, “Yönetimimiz, sosyal demokrat bir belediyecilik için elindeki olanakları kullanmaktadır. Sosyal Hizmetler Dairemizin de bir başlığı eğitim çalışmasıdır. Biz eğitime çok farklı bir bakış getirmek istiyoruz. Çağımızda her şey baş döndürücü bir hızla değişiyor. Bizim çocukluğumuzda hekim olmak ciddi bir kazanç kaynağıydı, mühendis olmak öyleydi ama dünya çok değişti. Küresel dünyada iş bölümü çok arttı. Öğrencilerin sevdiği mesleği isteyerek, ona emek ederek, alanında en iyi olmaya çalışarak çok farklı yaşayabileceklerini göreceksiniz. Bugün bir öğretmenin kazancıyla bir hekimin kazancı veya fabrikada çalışan bir makine teknikerinin kazancının aynı olduğunu bilmeniz gerekir. Ama bu; o kişinin becerisine, dünyayı anlayışına, vizyonuna kalmış bir durum. Bunu öğrencinin çok iyi görmesi gerekir” dedi.
Eğitim ve Öğretimi Destekleme Kurslarına kayıtlar başladı
Tamamoğulları, üniversiteye hazırlık için Büyükşehir Belediyesi bünyesindeki Eğitim ve Öğretimi Destekleme Kursları’na kayıtların 19 Temmuz’da başladığını duyurarak, “Kayıtların 18 Ağustos’a kadar süreceğini söylemek istiyorum. Mersin’in merkezi, Anamur, Mut, Gülnar, Bozyazı, Silifke, Erdemli ve Tarsus olmak üzere 8 dershane açtık. Kayıtlarımız başladı. Kriterlerimizi değiştirdik; yüzde 50 başarı, yüzde 50 ekonomik durum kriterleriyle öğrencilerimizi seçeceğiz. Bu sistemden faydalanamayan başarılı öğrencileri bizim desteklememiz gerekir” dedi.
Yeşilyaprak, üniversite adaylarından “söz vermelerini” istedi
Konuşmaların ardından başlayan konferansı üniversite adayı gençler ilgiyle dinlerken, Prof. Yeşilyaprak’ın anlattığı geleceğin meslekleriyle ufuklarını genişletti. Konferans başlangıcında öğrencilerden söz vermelerini isteyen Yeşilyaprak, “Buradasınız. Bir saat benim karşımdasınız. Burada bir seçim var; ‘Buradayım ama hiç dinlemeyebilirim’ ya da ‘Buradayım ama dinleyip yararlanabilirim’ demek. Dinlerken alıcılarınızı açık tutacağınıza, girdiğiniz gibi çıkmayacağınıza söz verir misiniz?” dedi. Yeşilyaprak, öğrencilerin tamamından konferanstan kendilerine fayda sağlayarak ayrılacakları yönünde söz aldı.
Konferansın ardından salondaki rehber öğretmenler, öğrencilere tercihler konusunda destek sağladı. Program; Kongre ve Sergi Sarayı’nda 21-25 Temmuz arasında “Meslek Tanıtım Günleri”, 20-29 Temmuz tarihleri arasında da “Tercih Danışmanlığı Desteği” ile sabah 09.00-akşam 19.00 saatleri içinde devam edecek.

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Henüz yorum eklenmemiştir.
SON DAKİKA
Başkan Seçer, Özel Gereksinimli Çocukların Mutluluğuna Ortak Oldu
Ekmek Fiyatları 2,50 TL Oldu
Mersin Çamlıbel Sahilinde Erkek Cesedine Rastlandı
Mersin'in Tarsus İlçesinde Düzenlenen Uyuşturucu Operasyonunda Çok Sayıda Kişi Gözaltına Alındı
Mersin Emniyeti Toroslar'da Suçlulara Geçit Vermedi
Akdeniz Belediye Başkanı Gültak, Engelli Çocuklarla Birlikte Fidan Dikti
Mersin Büyükşehir’den 3 Aralık Dünya Engelliler Günü’nde "Pizza Atölyesi Etkinliği"
Hem Tarihi Mekanları Hem de Gazi Çiftliği’ni Gezdiler
Mersin Msk Sporcuları, Genç Yeteneklerle Karşılaştı
Mahalle Sakinleri, Yaşadıkları Bölgeyi Değiştiren Hizmetlerden Memnun

,Mersin ,Mersin Tren Saatleri ,Mersin Hava Durumu ,mersin iftar vakti