Mersin'de Farklı Branşlardan 93 Sporcuya, 384 Bin Lira Para Ödülü Verildi

Mersin Büyükşehir Belediye Başkanı Vahap Seçer, başarılı sporcular için düzenlenen ödül törenine katıldı.

13 Aralık 2019 Cuma, 15:41
Mersin'de Farklı Branşlardan 93 Sporcuya, 384 Bin Lira Para Ödülü Verildi
-

Mersin Büyükşehir Belediyesi Gençlik ve Spor Hizmetleri Dairesi Başkanlığı’nca düzenlenen Spor Başarı Ödül Töreni kapsamında ödüle değer görülen sporcular ödüllerini aldı. Bu kapsamda 2018’de ulusal ve uluslararası başarıları elde etmiş 93 sporcu ve 42 antrenöre toplam 384 bin 193 lira para ödülü verildi. Başarılı sporcuları ödüllendiren Mersin Büyükşehir Belediye Başkanı Vahap Seçer, “Daha zinde, muhakeme kabiliyeti yüksek, aklen, bedenen sağlıklı, zeki çocuklar yetiştirebilmemiz için spora önem vermek zorundayız” dedi.

“Çocukları, gençleri spora teşvik etmemiz lazım”

Başkan Seçer, Kongre ve Sergi Sarayı’nda yapılan ödül gecesine katılarak genç sporculara, ailelerine ve antrenörlere hitap etti. Sporu önemsediklerini vurgulayan Başkan Seçer, “Önemsememek mümkün değil. Spor birçok şeyi bir arada kazandırıyor. Sağlıklı bir nesle erişebilmemiz için sporu önemsememiz lazım, sevdirmemiz lazım. Çocuklarımızı, gençlerimizi bu alana teşvik etmemiz lazım. Bunun için de başta biz belediyeler olarak, devletin tüm kurumları, sporla ilgilenen kurumlar olarak gereken altyapı ve yatırımı yapmak zorundayız” diye konuştu.

Sporun toplumun birçok sorununu çözebilecek kabiliyette bir faaliyet alanı olduğunu ifade eden Başkan Seçer, günümüzde gençlerin madde bağımlılığı, yasadışı işlerde kullanılma gibi tehlikelerle karşı karşıya olduğunu, bunu önlemenin yolunun eğitimden ve spordan geçtiğini vurguladı.

“Spora önem vermek zorundayız”

Seçer, spor alanında yatırım yapmak istediklerini ifade ederek, “21. yüzyılda, bu çağda, dünyada, diğer toplumlarla rekabet etmek istiyorsanız mutlaka çocuklarımıza çağdaş, bilimsel, laik bir eğitim vermek lazım. Ulu Önder Atatürk’ün dediği gibi; ‘Hayatta en hakiki mürşit ilimdir’. Bir kere onun peşinden gideceğiz. Spor da o eğitimin bir parçası. Daha zinde, muhakeme kabiliyeti yüksek, aklen, bedenen sağlıklı, zeki çocuklar yetiştirebilmemiz için spora önem vermek zorundayız. Biz belediye olarak yönetime geldiğimiz andan itibaren bunun bilincindeyiz. Ve bir belediye başkanı olarak bu konuda imkânlarımızın ölçüsünde ama imkânlarımızı maksimum şekilde kullanarak, bu alanda yatırım yapmak istiyoruz” diye konuştu.

“Asıl büyük iş bu sporcuların başarısıdır”

Mersin Büyükşehir Belediyesi olarak sporculara verdikleri ödülün maddi değerinin çok yüksek olmadığını, bu ödüllerle bir farkındalık yaratmaya çalıştıklarını belirten Başkan Seçer, sözlerini şöyle sürdürdü:
“Bu ödülün abartılacak maddi değeri yok. Bu kararı alırken, insanların yaptıkları işte, elde ettikleri başarıda önemsendiklerini bilmeleri, kendilerinin bu kente ait olma hissiyatını geliştirmek için bu toplantıyı düzenledik. Yani bir sporcu evladımız gecesini gündüzüne katıyor, idmanlar yapıyor, stresler yaşıyor, özel yaşantısından, programlarından ödün veriyor, gününü antrenmanlarla geçiriyor ve üyesi olduğu kulübe, kente, takıma, ülkeye önemli katkılar yapıyor. Evet o branşta başarılı oluyor, atletse koşuyor, birinci oluyor, ipi göğüslüyor, ülkesinin şanlı bayrağını dalgalandırıyor. O insana sahip çıkmak lazım. O sporcunun annesi, babası gibi emek eden antrenörün de önemli olduğunu göstermek lazım. Şu an yaptığımız iş bu. Şu an yaptığımız iş, büyük bir iş değil. Asıl büyük iş, bu sporcuların başarısıdır. Bu sporculara başarı kazandıran, onlara idman yaptıran, hangi alanda spor yapıyorsa o alanın inceliklerini, tekniğini öğreten antrenörleri ve onların maddi, manevi külfetini çeken anne, babaları kutlamak lazım.”

‘Sporcu ahlaklı ve temiz olmalı’

Konuşmasında Mersin Büyükşehir Belediyesi Gençlik ve Spor Kulübü hakkında da bilgi veren Başkan Seçer, kulübün 20 branşta, 500’ün üzerinde lisanslı sporcu ile faaliyet yürüttüğünü kaydetti. Seçer, “Her konuda imkânlarımızı seferber ettik. Bizim sporcularımız sokakta, caddede, antrenman yaptıkları mekânda, müsabakaya gittikleri yerlerde örnek davranışlar sergilemeli. Sporcu ahlaklı olmalı, temiz olmalı, sağlıklı olmalı. Ulu Önderimiz’in belirttiği gibi, akıllı olmalı, zeki olmalı, çevik olmalı. Bizim de spor kulübümüze üye olan, lisans çıkaran sporculara dikte etmek istediğimiz, vermek istediğimiz bu. Kendi yaşamlarında, kendi dünyalarında içselleştirmeleri lazım. Sporcu demek örnek insan demek. Herkesten çok vatanını, Türkiye’yi seven insan demek. O bilinçle müsabakalara gidecek” ifadelerini kullandı.

“Mersin’de her şeyin en iyisi olmalı”

Mersin’in geçmişte önemli spor insanları yetiştirdiğini, Mersin’i dünyaya tanıtmış Mersinli Ahmet gibi değerler yetiştirmeye devam etmek istediklerini vurgulayan Başkan Seçer, “Mersin özel bir yer. Farklı kültürlerin farklı inanç gruplarının, farklı kabiliyetlerin buluştuğu bir coğrafyadır. Bunun değerini bilmek lazım. Burada her şeyin en iyisinin olması lazım. Sporcunun da en başarılısı, siyasetçinin de en kalitelisi ve başarılısı. Eğitim seviyesi yüksek bir kent olmalı. Ekonomisi en tepelerde olmalı. Allah bize her şeyi vermiş. Yeter ki bunun değerini bilin demiş. Denizi vermiş, dünyanın en yakışıklı dağlarını, Toroslar’ı vermiş. Ormanları vermiş, sedir, katran ormanlarını. Dünyanın en değerli limanı, en verimli arazileri burada. Yeter ki azimle çalışalım, isteyerek çalışalım, Mersin için çalışalım, birikimli, liyakatli insanlarla çalışalım. Bunu yapacağız” diye konuştu.

Dünya derecesi yapanlara ödüllerini Başkan Seçer sundu

Başkan Seçer, konuşmasının ardından, 2018 yılında, dünya ve Avrupa dereceleri yapan sporculara ödüllerini sundu.

Boccede dünya üçüncüsü olan Mehmet Can Yakın ve antrenörü Niyazi Kutlay, yıldızlar güreş dünya şampiyonu Hamza Alaca ve antrenörü Remzi Alaca, muay thai dünya üçüncüsü Serdar Yiğit Eroğlu ve antrenörü Nazım Kandemir, işitme engelliler güreş dünya şampiyonu Oğuz Dündar ve antrenörü İsmail Tor, ödüllerini Başkan Vahap Seçer’in elinden aldı.

Hem gençler, hem emektar sporcular ödüllendirildi

Atıcılıkta Avrupa derecesi yapan Yusuf Dikeç, Al Eren Erdur, okçulukta Avrupa gençler ikincisi olan Samet Ak ve antrenörü Alper Coşar, taekwondo yıldızlar Avrupa üçüncüsü Özge Özbey ve antrenörü Ercan Aldemir, wushu Avrupa birincisi Şükran Tebaa Büyükdemir ve antrenörü Mehmet Erden, kick boks Avrupa üçüncüsü Ünal Alkayış ve antrenörü Hülya Alkayış, wushu Avrupa birincileri İsmail Cem Büyükdemir ile Göknur Yaşin Dündar ve antrenörleri Ekrem Tiretken de ödüllerini Başkan Seçer’in elinden aldı.

Başkan Vahap Seçer, Çukurova Basketbol’a verdiği emeklerden dolayı Mesut Özer’e, veteran sporcu Ahmet Özer’e, Mersin sporuna katkılarından dolayı Necat Güngör ve Fatih Ünver ile eski Mersin İdman Yurdu futbolcusu Ayhan Öz’e de plaket sundu.

Çeşitli branşlarda Türkiye dereceleri yapan sporcular Fadime Suna Çelik, Yasin Çınar, Ökkeş Furkan Karakuzulu, Mikdat Sevler, Mehmet Kaş, Kadriye Aydın, İsmail Eren Adıgüzel, Nihat Can Dost, Sudenaz Gürbüzkol, Şevval Ayaz, Ersu Şaşma, Zeliha Uzunbilek’e ise ödüllerini Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreteri Ahmet Müfit Bayram verdi.

Toplam 93 sporcu ödüle değer görüldü

Mersin Büyükşehir Belediyesi Spor Başarı Ödülleri’ne değer görülen diğer sporcular şunlar:
Atıcılık: Gökhan Banar, Melike Cırık, Ahmet Cırık, Yiğit Geçim.
Bocce: Abdülaziz Çetin, Rıdvan Kırmızıçolak, Abdullah Kaplan, Samet Bilmez, Mesut Duruk, Sinan Güngör, Gürkan Gültekin, Seyyah Beste Badıllı, Merve Uyan, Rabia Meşe, Ayşe Nur Çelik, Seyfettin Abik, Serhan Şen, Ozan Yılmaz, Gülhan Toklucu, Enes Uysal, Murat Alan.
Boks: Abuzer Topaloğlu, Gülsade Kurt, Mahmut Can Çiçek, İbrahim Kurtay, Gülizar Kara, Mizan Aykol, Muhammet Saçlı, Muhammet Ersin Emir, Burak Aksın, Beyza Fatma Durgun.
Cimnastik: Ege Özel, Tuğrul Kaan Gülpak, İsmail Eren Toroğlu, Baran Topçu.
Eskrim: Ali Ege Say, Berk Tataroğlu, Ahmet Taha Uysal, Ahmet Can Özkoku.
Güreş: Hamza Zopalı, Eren Duran, Osman Göğen, Mustafa Zopalı.
Halter: İbrahim Başaran.
Kick Boks: Batuhan Bayram Demir
Muay Thai: Emir Gündoğdu, Fevzi Kurt, Sefa Kısacık, Arel Kale, Furkan Erden, İlknur Fındık, Emre Kesici, Burcu Karakış, Umut Eryılmaz, Hüseyin Barut, Mehmet Alkayış, Yasin Dikmen, Mustafa Akdemir, Gülşen Tan, Hazar Yıldız, Onur Şeker, Onur Antepli, Özen Demir Polat.
Taekwondo: Huri Korkut, Ebru Erdemli, Öykü Özbey, Şenizan Aras, İmran Bayartan.
Wushu: Ebubekir Çelik.

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Henüz yorum eklenmemiştir.
SON DAKİKA
Mersin'in Tarsus ilçesi Çamalan bölgesi Alaman Mezarlığı Civarında Buğday Yüklü Tır Alev Aldı
Mersin Büyükşehir Sanatsal Etkinliklerle Çocukların Gelişimine Katkı Sunuyor
Başkan Seçer, Silifkeli Yurttaşlarla Buluştu: “Hizmetlerimizi Artırarak Devam Ettireceğiz”
Büyükşehir’in Ekipleri Yavrulara Gözü Gibi Bakıyor; Deniz, Yıldız Ve Toprak Sevimlilikleri İle Tarsus Doğa Parkı’nın Yeni Neşe Kaynakları
Mersin Büyükşehir’den Yine Bir İlk: ‘Tarsus Dağ Koşusu’
Mersin’de Havalar Daha da Sıcak Olacak, Nem Oranları Yüzde 90’ları Bulacak! İşte 5 Günlük Hava Durumu
Mersin’in Mut İlçesinde Çıkan Orman Yangını Ekiplerin Hızlı ve Zamanında Müdahalesiyle Kontrol Altına Alındı
Mersin Erdemli Karayakup Mahallesindeki Ormanlık Alana Dökülen Çöpler Erdemli Belediyesi Ekiplerince Toplandı
Mersin Büyükşehir Ekipleri, ‘Yeşil Gelecek’ İçin Klaıpeda Da Buluştu
Mersin’in Tarsus İlçesinde Bulunan Doğa Parkı 9 Günlük Bayram Tatilinde De Binlerce Kişinin Uğrak Noktası Oldu

Mersin Haber ,Mersin