Mersin’de Caddeler Bisikletlendi

Sosyal medya aracılığıyla ilk defa sivil bir taban hareketi olarak 2013’te bir araya gelen kadınlar, kentlerde sürdürülebilir ulaşım için bisiklet kullanımını yaygınlaştırmak amacıyla 2017’den bu yana “Süslü Kadınlar Bisiklet Turu” düzenliyor.

24 Eylül 2019 Salı, 10:37
Mersin’de Caddeler Bisikletlendi
-

Üç yıldır Dünya Otomobilsiz Kentler Günü’nde bisikletleriyle caddeleri dolduran kadınlar, bu sene Mersin’in de içinde olduğu 112 şehir ve 14 ülkede eş zamanlı olarak pedal çevirdi. Mersin Büyükşehir Belediyesi’nin de destekçisi olduğu etkinliğe, Büyükşehir Belediye Başkanı Vahap Seçer, eşi Meral Seçer katıldı.
Uğur Mumcu Parkı’ndan Soli Pompeiopolis Antik Kenti’ne kadar pedal çeviren kadınlar, varış noktasında kendilerini karşılayan Büyükşehir Belediyesi Kent Orkestrası’nın konseriyle coşkulu anlar yaşadı. Yüzlerce kadınla birlikte yaklaşık 10 kilometrelik yolda pedal çeviren Meral Seçer, “Bu, kentimiz ve dünyamızın geleceği için bir farkındalık etkinliği” dedi.
Kentlerde sürdürülebilir ulaşımı sağlamak için bisiklet kullanımını yaygınlaştırmak amacıyla ilk defa 2013 yılında İzmir’de sosyal medya aracılığıyla bir araya gelen bir grup kadın, 2017’den bu yana her sene Eylül’ün üçüncü haftasına denk gelen Dünya Otomobilsiz Kentler Günü’nde farklı şehirler ve ülkelerde caddeleri bisikletleriyle dolduruyor. Kadınlar tarafından bir sivil taban hareketi olarak gerçekleştirilen “Süslü Kadınlar Bisiklet Turu” bu sene Mersin’in de içinde olduğu 112 şehir ve 14 ülkede eş zamanlı olarak gerçekleşti. Büyükşehir Belediyesi’nin de destekçilerinden olduğu etkinliğe, Büyükşehir Belediye Başkanı Vahap Seçer, eşi Meral Seçer katıldı.
Kadınların ön planda olduğu kadın-erkek, genç-yaşlı yüzlerce vatandaş Yenişehir İlçesi Uğur Mumcu Parkı’ndan Mezitli Soli Pompeiopolis Antik Kenti’ne kadarki yaklaşık 10 kilometrelik yolda pedal çevirdi. Varış noktasında Büyükşehir Belediyesi Kent Orkestrası’nın konseriyle karşılaşan kadınlar coşkulu anlar yaşadı.
“Kentimizin ve dünyanın geleceği için farkındalık etkinliği”
Türkiye Belediyeler Birliği’nin ulusal koordinatörlüğünde kutlanan ve bu seneki teması “Güvenli Yürüyüş ve Bisiklet Sürme” olan Avrupa Hareketlilik Haftası’yla da aynı ay içerisinde gerçekleşen Süslü Kadınlar Bisiklet Turu, 2013 yılında “şehirlerde egzoz kokusu yerine parfüm kokusu olsun” mottosuyla başladı. İzmir’de Sema Gür’ün sosyal medya aracılığıyla örgütlediği sivil taban hareketi, 2017’de 50 şehir, 2018’de 70 şehir, bu sene ise 112 şehir ve 14 ülkede aynı saatte eş zamanlı olarak gerçekleşti. Etkinliğin Mersin ayağında yüzlerce kadınla pedal çeviren Meral Seçer, etkinliğin bir farkındalık oluşturduğunu vurgulayarak, “Bu hafta, Avrupa Hareketlilik Haftası. Süslü kadınların bisiklet turu, tüm dünyada aynı anda aynı saatte yapılıyor. Bu bir farkındalık yaratıyor. Bu saatlerde caddede hiçbir egzoz gazı olmayacak. Aslında bu, kentimizin ve dünyamızın geleceği için bir farkındalık etkinliği. Bunların daha etkin bir şekilde kadınlar tarafından yapılmasını arzu ederim” dedi.
Bisiklet farkındalığına dikkat çekmek için süslendiler
Etkinliğin Mersin ayağında koordinasyonu sağlayan Ebru Budur, farkındalık etkinliğinde dikkat çekmek ve ilgiyi arttırmak için süslendiklerini anlatarak şunları söyledi:
“2013 yılından bu yana İzmir’de Sema Gür tarafından kadınların özgürlüğüne dokunmak amacıyla, kadınların bisiklete daha fazla binmesi ve toplumda bunun dikkat çekmesi amacıyla bir farkındalık turuyla başladı. Sonra bu amaç çok doğru bulunduğu için bütün şehirlere yayıldı. Mersin’de temsilcisi olduğum beşinci sene. Bu sene üçüncü etkinliğimiz. Amacımız daha çok kadını bisiklet binmeye özendirmek ve hem toplumun hem yerel yönetimlerin sürdürülebilir ulaşım ve bisikletli, güvenli yollar ihtiyacımıza dikkat çekebilmek. Bu yüzden süsleniyoruz. Çünkü bisiklet dedik, dikkat çekmedik, özgürlük dedik, dikkat çekmedik. Biz de süslendik.”
Mersin sokaklarından dünyaya güzel bir mesaj verildi
Büyükşehir Belediye Başkanı Vahap Seçer ve eşi Meral Seçer’in de aralarında olmasından duyduğu memnuniyeti dile getiren Budur, desteklerinden dolayı Başkan Seçer’e teşekkür etti. Budur, gönüllülük esasına dayalı bir oluşum olduklarını dile getirerek, “Bugün Büyükşehir Belediye Başkanımız Sayın Vahap Seçer de eşlik etti. Bir sivil taban hareketi bu. Bir çatı değiliz, herhangi bir kurum, kuruluş değiliz. Herhangi bir derneğe bağlı değiliz. Her şehirde gönüllü kadınlar organizasyonu yapıyor. Ben de böyle bir organizasyonu yaparken en büyük desteği kadınlardan alıyorum. Çünkü kadınlar bunun duyurulmasını ve yayılmasını sağlıyorlar. Fakat böyle işte orkestra, müzik, eğlence ve birtakım hizmetler için de belediyemize müracaat ediyorum. Büyükşehir Belediyesi bu anlamda beni yalnız bırakmadı. Geçtiğimiz hafta içerisinde Başkanımız’ın eşi Meral Hanım beni aradı ve katılmak istediklerini söyledi. Onların hepsi toplumda rol model insanlar. Bu anlamda onların katılması çok değerli. 9 yaşından 70 yaşında kadın erkek herkesin bu turda topluma güzel bir mesaj verdiklerine inanıyorum” şeklinde konuştu.
“Bisiklet uygarlığın göstergesidir”
Etkinliğe katılan kadınlar, heyecanlarını aynı amaç için bir araya gelmiş yüzlerce kişiyle paylaştı. Nilgün Doğan Sarpkaya, bisiklete uzun yıllardan beri ilgisi olduğunu belirterek, etkinlikle ilgili şunları söyledi:
“Ben çocukluğumdan beri bisiklete biniyorum. Gerçekten bisikleti çok seviyorum. Kızıma aşılamaya çalışıyorum. Spor, doğa için ben hep bisiklet. Çok yere bisikletle gidiyorum. Çok keyifliydi, çok güzeldi. Etkinlik boyunca yollarda bize üstünlük sağlanması ayrı bir keyifti zaten. Umarım daha sık ve daha çok olur. Bir ülkedeki bisiklet oranı uygarlığın göstergesidir. Maalesef bizde oran gayet düşük.” Ayrıca Başkan Vahap Seçer ve eşi Meral Seçer’le yan yana pedal çevirdiğini belirten Sarpkaya, “Başkanımız eşiyle birlikte yanımdaydı. Ona ayrıca teşekkür ediyoruz çünkü son dönemde şehirde bir güzellik görüyorum, bana öyle geliyor. Bir rahatlık var artık şehirde. Bu etkinlik kadınlarındı. Başkanımız’ın eşinin yanında olması harika bir şeydi” dedi.
Küçük Elif, herkesi bisiklet sürmeye çağırdı
Henüz küçük yaşta bisiklete ilgi duyup etkinliğe annesiyle katılan ve bisiklet sürmeyi bir yıl önce öğrenen Elif Asya Işık ise vatandaşlara çağrıda bulunarak şöyle dedi:
“İnsanlarla birlikte yolda bisiklet sürmek çok güzeldi. Her kadın bisiklet kullanmalı. Herkes, her çocuk, her yaştaki insan bisiklet kullanmalı.”

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Henüz yorum eklenmemiştir.
SON DAKİKA
Mersinliler Dikkat! Şehrin Merkezindeki Adnan Menderes Bulvarı'nda Hız Sınırı Düşürüldü
Mersin’in Akdeniz İlçesinde Yangın! Bölgede Bulunan Arılar Yangında Telef Oldu
Mersin'in Akdeniz İlçesinde Kamyonet İle Motosiklet Çarpıştı! Kaza Sonrası Kendilerine Çarpan Kamyoneti Gasbeden Motosikletteki Şahıslar Kayıplara Karıştı
Motorin Fiyatlarına Yine Zam Geldi! İşte Mersin’de Akaryakıt Fiyatları
Mersin’in Toroslar İlçesindeki Restoran Yangınına Büyükşehir İlaçlama Ekipleri Müdahale Etti! Yangının Kundaklama Sonrası Çıktığı İddiası da Var…
AK Parti Mersin Milletvekili Hacı Özkan Muhtarlar Gününü Kutladı
Mersin'de Acı Olay! Mersin'de Eşini Uyurken Bıçaklayarak Öldüren Adam, Olayın Ardından İntihar Etti
Belediye Ekipleri, Ziyaret ve Çevresinde Kapsamlı Temizlik Gerçekleştirdi
Mersin Soli Pompeiopolis Yüzme Maratonu’nun Startını Başkan Seçer Verdi
Kilis Elektrik Kesintisi 19 Ekim Salı

,Mersin ,Mersin Tren Saatleri ,Mersin Hava Durumu ,mersin iftar vakti