Mersin’de 8 Kişinin Ölümüne Neden Olan "Gıda ve Sahte Alkol Zehirlenmesi" Hakkında Dr. Şimşek’ten Genel Bilgilendirme

Mersin Sistem Cerrahi Tıp Merkezi İç Hastalıkları Uzmanı Dr. Soyer Şimşek, Mersin’de şuana kadar 8 kişinin ölümüne neden olan, ülke gündemine oturan sahte alkol Sahte Alkol Zehirlenmeleri olaylarının ardından, Gıda ve Sahte Alkol Zehirlenmeleri hakkında bilgilendirmede bulundu.

12 Temmuz 2019 Cuma, 19:10
G: 13.07.2019 - 12:37
Mersin’de 8 Kişinin Ölümüne Neden Olan "Gıda ve Sahte Alkol Zehirlenmesi" Hakkında Dr. Şimşek’ten Genel Bilgilendirme
-

Yaz mevsiminin olması ve bölgemizde nem yoğunluğunun artması, gıdaların kısa sürede bozulmasına neden olduğunu, bunun da besinlerde bulunan mikroorganizmaların üremesine ve çoğalmasına sebep olarak gıda zehirlenmesine yol açtığını ifade eden İç Hastalıkları Uzmanı Dr. Soyer Şimşek’in önemli bilgilerin yer aldığı yazısı devamı ise şöyle;
Gıda zehirlenmesinin belirtileri, genellikle, bozuk gıdanın tüketilmesini takip eden birkaç saat içinde ishal, bulantı, karın ağrısı, kusma bazen de ateş olarak görülür. En çabuk bozulan gıdaların başında tavuk eti gelir, bu nedenle tavuk tüketiminde çok dikkatli olmak gerekir. Marketlerde paketlenmiş halde satılan parça tavuklar değil bütün tavuk tercih edilmelidir. Yeşillik ve salataların mutlaka sirke ile yıkanması gerekir. Çünkü sirke dezenfektandır. Restoranların tamamında yeşillik yıkama makinasının bulunması gerekir. Buzdolabında 1 günden fazla beklemiş yemekler yenmemelidir. Ayrıca suların dezenfekte edilmemesi, kabuklu deniz hayvanları ve mantarlar, diğer gıda zehirlenmesine yol açan ürünler arasında yer alır.
Kentimizde güncel olan bir diğer konu ise alkol zehirlenmesidir. İki tür alkol vardır. Etil alkol, resmi satılan içkilerin etken maddesidir. Zehirlenmeye neden olan ve piyasada yapımı en kolay olan alkol ise metil alkoldür. Odun alkolü olarak da bilinen metil alkolün, maliyetinin düşük olmasından dolayı yasadışı içki üretiminde tercih edildiği görülmektedir. Piyasada ucuz ve kolay bulunan içkiler metil alkolden imal edilmektedir. Örneğin, bölgemizde ‘boğma’ adı verilen içkideki damıtma hataları metil alkol oranının yüksek olmasından kaynaklanmaktadır. Bu nedenle zehirlenmeler ve kalıcı körlükler meydana gelmektedir.
Uygar bir yönetim sağlıklı bireyler hedefler. Ülkemizde sahte alkol üretiminin önüne geçebilmek ve insanların ucuz içkiye yönelmesini engellemek için, içki fiyatlarının yükseltilmesi tek başına çözüm değildir. Buna ek olarak piyasada resmi satılan alkollü içkilerden alınan vergilerin kabul edilebilir düzeylere çekilmesi destekleyici bir önlem olabilir.
Kuralsız ve yasadışı alkol satışı, hayatımızı etkileyecek kalıcı hasarlar oluşturabilir. Önce kendimiz sonra ailemiz ve sevdiklerimiz için ucuz alkol mantığı ile sahte içkilere yönelmemeliyiz. Alışverişlerimizde ve restoran yemeklerimizde de mutlaka fiş kullanıp bunları olası gıda ve alkol zehirlenmesi durumuna karşı muhafaza etmeliyiz. Aksi takdirde sağlık problemine yol açan herhangi bir zehirlenmede tazminat talep edilebilmesi için mutlaka belge bulundurulması gerekmektedir.
Sağlığınızı ve hayatınızı tehlikeye atmayın. Sizler kıymetlisiniz…
Sağlıklı ve sorunsuz bir yaz sezonu dilerim.
DR. SOYER ŞİMŞEK - İÇ HASTALIKLARI UZMANIUYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Henüz yorum eklenmemiştir.
SON DAKİKA
Tarsus'ta 2 Araç Kafa Kafaya Çarpıştı
Mersin Erdemli'de Trafik Kazasında Tolga Şimşek Hayatını Kaybetti
100 Kadın Personel Mersin’i Güzelleştirecek
Tüm Muhtarlara Karanfil
Başkan Tarhan "Aratos’un Mezarı Konusunda Israrlı Takipçiyiz"
Yenilenen MER-EK’te Hedef Kapasiteyi İki Katına Çıkarmak
Listede Adı Geçen Dolum Tesisi Açıklama Yaptı
Mersin Elektrik Kesintisi 21 Ekim Pazartesi
Gülnar Elektrik Kesintisi 21 Ekim Pazartesi
Başkan Veysel Motu'dan, Muhtarlar Günü Mesajı
,Mersin ,Mersin Tren Saatleri ,Mersin Hava Durumu