Mersin Uray Art 2019

İçel Sanat Kulübü'nün "Mersin Uray Art" etkinliği ile ilgili basın toplantısı yapıldı. Toplantıda, Mersin Halkını, Sanatseverleri, Kentine ve Çevreye Duyarlı olan bütün Mersin Gönüllüleri Pazar günü 11.00-24.00 saatleri arasında gerçekleşecek etkinliğe davet edildi.

16 Mayıs 2019 Perşembe, 12:05
Mersin Uray Art 2019
-

Mersin Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi öğretim üyesi Prof.Dr. Nurseren Tor’un okuduğu konuşma ise şöyle;
MERSİN URAY ART 2019
19 Mayıs Atatürk’ü Anma Gençlik ve Spor Bayramı ve Milli Mücadele’nin 100. Yıl Kutlamaları ve İçel Sanat Kulübü’nün Kuruluşunun 30. Yılı nedeniyle planlanmış olan “Mersin Uray Art 2019” Projesi, Akdeniz ilçesinde tarihi mekanlarıyla bilinen Uray Caddesi’nde gerçekleştirilecektir.
1830’lu yıllarda kentimizin kalbi olan ”Uray Caddesi” adını Türkçe “belediye” anlamına gelen “uray” dan almış ve Cumhuriyet’ten sonra belediye binası olarak burada hizmet vermeye başlamıştır. Günümüzde belediye binası buradan taşınmasına rağmen adını hala korumaktadır. Mersin’i oldukça cazip hale getiren bu cadde ticaret merkezi olarak tam da bir uluslararası buluşma noktası olmuştur. Adana-Mersin arası demiryolunun faaliyet göstermesi hatta Bağdat hattına bağlanmasıyla kent göç almaya başlamış ve kültürlerarası yerleşim alanına dönüşmüştür. Geçim kaynağı genellikle deniz yoluyla ithalat-ihracat faaliyetleri olarak yoğunlaştırılmıştır. Süveyş kanalı kerestesi Toros Dağlarının ormanlarından sağlanarak Mersin limanından gönderilmiştir. Bunun yanında pamuk ticaretinin de geliştiği bu yıllarda oldukça cazip hale gelen Mersin birçok tüccar ve sanayiciye kucak açmıştır. Cadde boyunca önemli mimari yapıların kamu kuruluşlarına ve ticaret işleriyle uğraşan şahıslara ait olduğu bilinmektedir. Bunun yanında hali hazırda hizmet veren bir takım ibadethaneler de bu caddede önemli yapılar olarak önemlerini korumaktadırlar.
Uzun yıllar kentimizin dış dünyaya açılan kapısı olarak Uray Caddesi kültürlerarası özelliğini hala korumaya devam etmektedir. Her ne kadar işlevsiz bakıma ve restorasyona ihtiyaç duysa da; il jandarma Komutanlığı, Göçler Dairesi, Akdeniz Kaymakamlığı, Valilik Binası, il Sağlık Müdürlüğü, Latin Katolik Kilisesi, Toros Üniversitesi Tasarım ve Mimarlık Fakültesi, İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü bunun yanında belli başlı ticarethaneler burada hizmetlerine devam etmektedirler.
Yanlış bir stratejik kalkınma kurbanı olan Mersin ilk iç göçünü kentin doğusundan batısına doğru yaşamıştır. Terk edilen eski Mersin iş dünyasının çok hor kullandığı bir bölgeye dönüşmüştür. Çoğu değerli yapıların yakılıp yerine yapılan oto parklar bunun dışında yıkılmış eski binaların yerine betondan işlevsiz tuhaf apartmanlarla katledilmiştir. Kültür ve Turizm Bakanlığının kentin tarihi dokusunun korunması yasası üzerine birçok bina nihayet tescillenmiştir. Buna rağmen yasak yollara başvurarak yakılıp yıkılan konutlar ve eski liman umarız yeniden orijinal görüntüsüne dönüştürülür. Bu “Yeniden Canlandırma Projeleri” kentin tarihi dokusunun yaşatılmasına ve toplumun refahına sebep olacaktır. ‘Kültür ve Sanat’ için kullanılacak bu yapıların ‘CANLI MÜZE’ ye dönüştürülmüş bir kent olarak ‘KÜLTÜR TURİZMİ’ni de başlatacaktır.
Bu vesileyle Atamızın gençlere armağan ettiği 19 Mayıs Gençlik ve Spor Bayramının Uray Caddesi’nde “100.YIL KUTLAMALARI” kapsamında kültürel ve sanatsal etkinlikleriyle kutlamak, ATAMIZI ANMAK ve gençlerimizi kentimizin tarihiyle buluşturmak, Uray caddesini yaşatmak ve Mersin’in, kültür-sanat aracılığı ile ulusal ve uluslararası düzeyde tanıtımı sağlanacaktır…
Mersin’de bulunan tarihi yapıların restorasyon ve dönüşümlerinin tamamlanması ve işlevsellikle birlikte kent estetiğine kazandırılması, Mersinlilerin kültür ve sanatla buluşması, kent yaşamındaki kalitenin arttırılması ve Toplumsal kalkınmaya yönelik paylaşım, hoşgörü, kaynaşma, değerlerin korunması gibi konularda işbirliğini teşvik etmek amaçlanmıştır.
BU ANLAMLI GÜNDE; MERSİN HALKINI, SANATSEVERLERİ, KENTİNE VE ÇEVREYE DUYARLI OLAN BÜTÜN MERSİN GÖNÜLLÜLERİNİ, 19 MAYIS 2019 PAZAR GÜNÜ, SAAT: 11.00-24.00 ARASI GERÇEKLEŞECEK ETKİNLİKLERİMİZE BEKLİYORUZ.
TÜM HALKIMIZ DAVETLİDİR…

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Henüz yorum eklenmemiştir.
SON DAKİKA
Cehennem Deresi (Pınarlıbük) Gezisi - Serdar Kuş
Mersin Tarsus’ta Uyuşturucu Operasyonu
Tarsus Ay Yıldız Camiisinin Tabelasından Düşen bir Harf Tepkilere Neden Oldu
Akdeniz Belediye Başkanı Gültak, Pazarcı Esnafının Teşekkür Kahvaltısına Katıldı
TIR Sürücüsü Hayat Kurtardı
Meteorolojiden Mersin İçin Sağanak Uyarısı
Mersin Büyükşehir Ulaşımda da En İyisini Arıyor
Mersin'de Balık Vatandaşın Ayağına Geldi
Mersin'de Enstrüman Kurslarına 7’den 77’ye Büyük İlgi
Elektrik Kesintisi Yaşanmaması İçin Ağaçlar Budanıyor
,Mersin ,Mersin Tren Saatleri ,Mersin Hava Durumu