Mersin Tarsus'ta Tarım İşçilerinin Yeni Ücreti Belirlendi

Tarımda İşverenler ile Tüm Elciler adına Tarsus Paketleme ve Tarım İşçileri Derneği yöneticilerinin buluştuğu toplantı Tarsus Ticaret Borsası toplantı salonunda gerçekleşti.

06 Nisan 2019 Cumartesi, 07:28
Mersin Tarsus'ta Tarım İşçilerinin Yeni Ücreti Belirlendi
-

Bu yıl içinde 1 defa Borsada ve 1 defa Tarsus Kaymalık Toplantı salonunda bir araya gelen tarımda işverenlerin talebi üzerine, tekrar Borsada İŞKUR Müdürü Kürşat Dal , Tarsus Ticaret Borsası Meclis Başkan Yardımcısı Ramazan Bozdağ, Tüm Elciler adına Tarsus Paketleme ve Tarım İşçileri Derneği Başkanı Cumali Erbay ve yönetim kurulu üyeleri ile tarımda işverenlerin buluştuğu toplantıda, tarımda çalışanların çalışma ücreti, çalışma saatleri, ücret artışları ile ücretlerin yenilenme zamanları belirlenmiş oldu.
Yapılan toplantı sonucunda alınan kararlar ise;
1-)İşçi Ücreti iş bu sözleşmede belirtildiği üzere yıllık ücret artışı asgari ücret artışı oranında olacak, günlük ücret her şey dahil olarak taraflar arasında anlaşılan miktar 2019 yılı için kişi başına 70 TL olarak belirlenmiştir. Her yıl 1 Mayıs tarihinde, Asgari ücretteki artışa göre İşçi Ücreti artacaktır.
2-)Ağır kalifiye tarım işçileri, yüksek merdivenle seyrekleme yapanların işçi ücreti 87 TL olup, Yenidünya için işçi ücreti başlama sezonu bulunulan yılın seyrekleme ayıdır. 2020 yılı ve sonraki yıllarda işçi ücreti asgari ücret oranında artacaktır.Pırasa çekicisi işçilerin ücretleri için her yılın 11'inci ayında toplanılarak kararlaştırılacaktır.
3-)Elcilerin İŞKUR'a kayıt yaptırmaları zorunludur.İŞKUR'a kayıt yaptırmayan Elciler bu sözleşme hükümlerinden yararlanamayacaktır.İŞKUR'a kayıtlı olmayan Elcilerin ve işçi taşıma için kullanılan araçların İlçe Jandarma Komutanlığı ve İlçe Emniyet Müdürlüğü tarafında denetlenmesi kayıtlı olmayan elcilerin İŞKUR Müdürlüğüne bildirilmesi ve gerekli yasal işlemlerin yapılması 12/07/2018 tarihinde Kaymakamlık Makamında düzenlenen sözleşme hükümlerince yapılacaktır.
4-) Yukarıda belirlenen işçi ücretleri 8 iş saati olup mola ve dinlenme saatleri hariçtir. Mola ve dinlenme saatleri öğleden önce 15 dk, öğle arası 60 dk, öğleden sonra 15 dakikadır. Telefon ve diğer müzik aygıtlarının kullanımı Elcinin sorumluluğunda olup men edemediği durumda iş ücretinden kesilecek miktar %10'dur.
5-) İzleme ve denetleme komisyonu 12/07/2018 tarihinde Kaymakamlık Makamında düzenlenen sözleşme hükümlerince yapılacak olup, İlçe Jandarma Komutanlığı, İlçe Emniyet Müdürlüğü, İlçe İŞKUR Müdürlüğü, İlçe Tarım ve Orman Müdürlüğü, Tarsus Paketleme ve Tarım İşçileri Derneği ve İşveren Temsilcisinden oluşacaktır.
6-) 27 Mayıs 2010 tarihinde yayınlanan Tarımda İş Aracılığı Yönetmeliğinin ekinde bulunan Mevsimlik Tarım işi Sözleşmesi Kapsamında İşçi, İşveren ve Elci arasında sözleşme yapılır.Bu sözleşme hükümleri kapsamında iş ve işlemler yapılır. Yapılan sözleşme 10 iş günü içerisine İŞKUR Müdürlüğüne teslim edilmek zorundadır.İmzalanan sözleşmeler ile ilgili itilaf yaşanması halinde 5. Maddedeki heyet yetkilidir.Bu kararlar aşağıda ıslak imzaları olanlar tarafından oybirliği ile kabul edilmiştir.

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Henüz yorum eklenmemiştir.
SON DAKİKA
İllere Göre 100 Bin Kişiye Düşen Koronavirüs Vaka Sayısı Açıklandı!
Mersin’in Silifke İlçesinde Orman Yangını Çıktı
Mersin’de Jandarma Kaçak Üretilen 200 Litre Alkollü İçkiye El Koydu
Mersin’de Bağırarak Çevreye Rahatsızlık Veren Şahıs Tekme Tokat Dövüldü
Başkan Seçer, Mersin Kushimoto Sokak Sanatçıları Festivali’ni Gezdi
Büyükşehir Kariyer Merkezi’nden Engelsiz Kariyer Programı
Büyükşehir, “Akdeniz İlçesi, İstiklal Caddesi ve Çevresi Kentsel Tasarım Projesi”ni Esnafla Konuştu
Kilis Elektrik Kesintisi 18 Ekim Pazartesi
Mersin Büyükşehir, Özel Gereksinimli Ayşe Kırdağ’ın Asfalt Talebini Hızla Yerine Getirdi
Gülnar Elektrik Kesintisi 18 Ekim Pazartesi

,Mersin ,Mersin Tren Saatleri ,Mersin Hava Durumu ,mersin iftar vakti