Mersin Tabip Odası "Halkın Sağlık Hakkı İçin Bugün G(Ö)rev’deyiz!"

Sağlık çalışanları, sağlık emek ve meslek örgütlerinin çağrısıyla ekonomik talepleri başta olmak üzere çalışma alanlarının ve koşullarının düzeltilmesi, sağlıkta şiddetin son bulması için ülke genelinde iş bıraktı.

08 Şubat 2022 Salı, 21:04
Mersin Tabip Odası "Halkın Sağlık Hakkı İçin Bugün G(Ö)rev’deyiz!"
-


Bilgi: Instagram'da @mersinhaber'i takip ederek anlık gelişmelerden daha hızlı haberdar olabilirsiniz.
Ülke genelinde sağlık çalışanları sağlık emek ve meslek örgütlerinin çağrısıyla ekonomik talepleri başta olmak üzere çalışma alanlarının ve koşullarının düzeltilmesi, sağlıkta şiddetin son bulması için iş bırakma eylemi yaptı. Mersin Tabip odası da Mersin'in birçok noktasında hekimlerle birlikte bir araya gelerek sorunları dile getirdi. Mersin Tabip odaası ve hekimler adına açıklama yapan Mehmet Antmen şu ifadelere yer verdi;
"Oyalama Değil Hakkımız Olanı İstiyoruz!
Ekonomik ve Özlük Haklarımız,
Halkın Sağlık Hakkı İçin Bugün G(ö)REV’deyiz!
Ekim 2021 tarihinden bu yana başlattığımız eylemlilik sürecimizin sonucunda bugün ülkenin dört bir yanında BEYAZ G(ö)REV’deyiz. Sorunlarımızı ve çözüm önerilerimizi sizlerle paylaşmak, sesimizin duyulmasını sağlamak için buradayız. Bugün üretimden gelen gücümüzü kullanarak tüm sağlık örgütleri ile ortak bir Beyaz G(ö)REV yapacağız.
Biz sağlık emek ve meslek örgütleri olarak yıllardır sorunlarımızı anlatmaya ve çözüm yolu bulmaya çalışıyoruz, ancak bugüne değin taleplerimiz dikkate alınmadı. Sağlık Bakanı’ndan 463 gün önce istediğimiz randevuya ne yazık ki hâlâ yanıt verilmiş değil. Bu nedenle sesimizin duyulması için bugün alanlardayız ve sesimiz yine duyulmazsa daha uzun süreli G(ö)REV’lere hazırız.
Sağlığı alınıp satılan bir meta, hastaneleri işletme, hastaları müşteri, doktorları tüccar ve sağlık çalışanlarını köle olarak gören anlayışın yürürlüğe koyduğu sağlıkta dönüşüm programı ile hekimlerin ve tüm sağlık emekçilerinin emeği ucuzlatılmış, çalışma koşulları kötüleşmiş, halkın sağlık hakkı elinden alınmış: gelinen aşamada sağlık sistemi işlemez hale gelmiştir.
Sağlık alanında şiddet her geçen gün artmaktadır. Güvenli işyerleri ve etkili bir şiddet yasası ise Sağlık Bakanlığının gündeminde dahi değildir.
Bir diğer olumsuzluk ise kışkırtılmış sağlık talebi ile artan iş yüküdür. Hekimler ve sağlık çalışanları yetersiz istihdamın ve kışkırtılmış sağlık talebinin karşısında tükenmekte, angarya ile çalışmaya zorlanmaktadır. Bu yoğun emeğin karşılığında ise insanca yaşanabilecek temel ücret yerine oyalama tasarılar, ek ödeme yalanları ile geçiştirilmektedirler. Performans ve puan hesapları ile sağlık çalışanları birbirine düşman edilmekte, ekip ruhu ortadan kalkmaktadır.
Tıp eğitiminin niteliksiz hale gelmiş, yetersiz öğretim kadrosu ile açılan 150’ye yakın tıp fakültesinde ve 100’ü aşkın diş hekimliği fakültesinde: hem öğrenciler hem de uzmanlık eğitimi alan asistan hekimler yetersiz ve güç koşullarda iyi hekim olma kaygısı içerisinde bırakılmışlardır. Asistan hekimler ve tıp öğrencileri bu koşullarda hızla ülke dışında çalışma ve yaşama olanaklarını aramaya başlamışlardır.
Sağlığın ticarileşmesinin sürdürülemez olduğunu bir kere daha ifade ediyoruz. Sorunlarımızın sağlık sisteminden kaynaklı olduğu ortadır. Bu nedenle birlikte dönüştürme gücü olan biz sağlık emek meslek örgütleri mücadeleye kararlıdır ve bugün BEYAZ G(ö)REV’deyiz.
Beyaz G(ö)REV’imizin taleplerini sizlerle paylaşmak istiyoruz.
İlk olarak hekimlerin ve diş hekimlerin gelirlerinde düzenleme içeren, ama onlar arasında dahi eşitsizlik yaratan seyyanen zamla ilgili tasarının geri çekilmesine, ocak ayında görüşüleceği söylenmesine rağmen unutturulmaya çalışılmasına itiraz ediyoruz. Tasarı kapsayıcılığı arttırılarak, özellikle SSK’lı ve BağKur’lu çalışanları ve emekliler eklenerek derhal Meclis’e getirilmelidir. Çalışmakta olan pratisyen ve asistan hekimlerin temel ücretleri yoksulluk sınırının en az iki katı, uzman hekimlerin ise üç katı olmalıdır.
Emekliliğimize de yansıyacak insanca yaşayabileceğimiz temel bir ücreti sağlayacak şekilde ekonomik ve özlük haklarımız için yeni bir düzenleme bir an önce yapılmalıdır.
Şiddetsiz bir sağlık ortamında çalışabilmek için Türk Tabipleri Birliği Merkez Konseyi’nin önerdiği diğer sağlık emek-meslek örgütlerinin desteklediği etkili ve caydırıcı yeni bir “Sağlıkta Şiddet Yasası” çıkarılmalıdır.
COVID-19 illiyet bağı aranmaksızın meslek hastalığı kabul edilmelidir. COVID-19 başta olmak üzere meslek kaynaklı hastalıklara karşı bütüncül bir meslek hastalıkları yasası çıkarılmalıdır.
2021 yılında yürürlüğe giren Aile Hekimliği Ceza Yönetmeliği iptal edilerek, ilgili meslek örgütleri ile birlikte, ASM’lerde çalışmayı kolaylaştıracak demokratik bir yönetmelik yayınlanmalıdır
Pandemi süresince çalıştığımız her yıl için tüm sağlık çalışanlarına 120 gün fiili hizmet süresi zammı verilmeli, hekimlerin ek göstergesi 7.200, diğer sağlık çalışanlarının 3.600 olacak şekilde düzenlenmelidir.
Taleplerimiz yerine getirilmediği takdirde, tüm meslek örgütleri ve sendikalar olarak haklarımızı alana kadar daha güçlü eylem ve etkinliklere hazır olduğumuzu, hizmet üretiminden gelen gücümüzü kullanmaya kararlı olduğumuzu bir kez daha ilan ediyoruz. "

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Henüz yorum eklenmemiştir.
SON DAKİKA
Mersin’in Anamur İlçesinde Fuhuş Operasyonu 4 Kişi Tutuklandı, 6 Mağdur Kadın Kurtarıldı
Mersin’in Merkez Toroslar ilçesinde Salıncak Eğlencesi Kabusa Döndü, 2 Genç Yaralandı
Mersin’in Merkez Yenişehir İlçesinde Hastan Taşıyan Ambulansla Otomobil Çarpıştı, Çok Sayıda Yaralı Var
Mersin’in Toroslar İlçesinde Meydana Gelen Trafik Kazasında Motosiklet Üzerindeki 2 Kişi Yaralandı
Cumhur İttifakı Mersin Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Serdar Soydan Mezitli Seçim Ofisi Açılışında Konuştu
Başkan Seçer, Meski’nin Tarsus Atıksu Şebeke Hattı’nın Temel Atma Töreni’ne Katıldı
Başkan Seçer, Narenciye Paketleme Tesisinde İşçilerle Bir Araya Geldi
Mersin Büyükşehir 5 Yılda 170 Milyondan Fazla Yolcuyu Güvenle Taşıdı
Yoğun İlgi Gören Okuma Salonlarına Bir Yenisi Daha Eklendi, Mersin Büyükşehir’den Bir Okuma Salonu Daha
Yaş Almış Vatandaşlar, Mersin Büyükşehir’le Yaşlılığı Daha Aktif Ve Sosyal Geçiriyor

Mersin Haber ,Mersin