Mersin Deniz Ticaret Odası (MDTO) İle Kıbrıs Türk Ticaret Odası (KTTO) Arasında "Kardeş Oda" Protokolü İmzalandı.

MDTO Yönetim Kurulu Başkanı Cihat Lokmanoğlu, imzalanan protokolle başta deniz ticareti ve deniz turizmini geliştirmek üzere ortak projeler üreteceklerini, her iki bölgeyi ticari ve turistik açıdan birer cazibe merkezi haline getirebilecek çalışmalar yürüteceklerini söyledi.

01 Haziran 2021 Salı, 20:24
Mersin Deniz Ticaret Odası (MDTO) İle Kıbrıs Türk Ticaret Odası (KTTO) Arasında "Kardeş Oda" Protokolü İmzalandı.
-

Mersin Deniz Ticaret Odası (MDTO) ile Kıbrıs Türk Ticaret Odası (KTTO) arasında “Kardeş Oda” protokolü imzalandı.

Covid-19 pandemisi nedeniyle alınan tedbirler kapsamında elektronik ortamda gerçekleştirilen imza törenine MDTO Yönetim Kurulu Başkanı Cihat Lokmanoğlu, Başkan Yardımcısı Jozef Atat, Sayman Üye Atahan Çukurova, Yönetim Kurulu Üyeleri Bekir Yıldız ve Filip Tahinci, Meclis Üyesi Ayla Harp, Genel Sekreter Mesut Öztürk, Genel Sekreter Yardımcısı Ezgi Biçer Uçar ve Basın Danışmanı Ali Adalıoğlu; KTTO Yönetim Kurulu Başkanı Turgay Deniz, KTTO Başkan Yardımcıları Aziz Limasollu ve Ramazan Gündoğdu, Yönetim Kurulu Üyesi ve TC-KKTC Ticaret Odası Eş Başkanı Omaç Cin, Yönetim Kurulu Üyeleri Evren Günsel Erçelik Ali Başman, Yusuf Acemoğlu, Ekin Adademir, Ali Şah ve KTTO Genel Sekreteri Aysun Önet İleri katıldı.

İmzalanan protokol ile taraflar arasında karşılıklı iletişimi güçlendirmek, karşılıklı hizmet standardının artmasını sağlamak, ortak toplantılar, ortak projeler ve faaliyetler düzenlemek, deniz ticareti ve turizminin gelişmesinin yanında, sosyo-kültürel faaliyetlerde birlikte hareket etmek hedefleniyor. Protokol kapsamında ilk somut adım olarak Mersin ve Kuzey Kıbrıs arasında yat turizmini geliştirmek amacıyla Mavi Tur Projesi’nin hayata geçirilmesine yönelik çalışma yürütülmesi planlanıyor. Protokol, MDTO’nun imzaladığı ilk kardeş oda protokolü olması dolayısıyla ayrıca önem arz ediyor.

“KKTO’nun denizcilik alanında imzaladığı ilk anlaşma”

İmza töreninde konuşan KTTO Yönetim Kurulu Başkanı Turgay Deniz, imzalanan protokolün KKTC ile Türkiye arasındaki bağların gücünü göstermesi açısından çok büyük önem taşıdığını belirterek “Oluşturduğumuz en eski ve en güçlü bağlar Mersin üzerinden olmuştur ve olmaktadır. Denizcilerimiz ve iş insanlarımız bu bağların oluşturucusu ve devam ettiricisidir” dedi.

KKTC ile Türkiye arasındaki ilişkileri güçlendirecek ve bunun yine Mersin üzerinden hayata geçirilmesine katkı sağlayacak protokolün KKTO’nun denizcilik alanında imzaladığı ilk anlaşma olduğunu söyleyen Deniz, “Bu güzel adımı atmamıza olanak tanıyan Sayın Lokmanoğlu’na, MDTO Yöneticilerine ve üyelerine teşekkür ediyorum” ifadelerini kullandı.

“Deniz ticareti ve deniz turizmini geliştirmek amacıyla ortak projeler üreteceğiz”

Törende söz alan ve KKTC’nin ticaret, turizm, eğitim açısından gerek Türkiye gerekse Mersin için her zaman önemli bir partner olduğunu vurgulayan Lokmanoğlu ise, maruz kaldığı haksız izolasyonlardan kaynaklı olarak KKTC’nin bugün, ithalat ve ihracatının çok büyük bölümünü Mersin üzerinden ve özellikle denizyolu ile gerçekleştirdiğini belirtti. Lokmanoğlu, “Ezeli kardeşlik bağlarımızın yanı sıra buradaki karşılıklı ihtiyaçtan hareketle; yarım asrı aşan birikimi ile KKTC ekonomisine çok önemli katkılar sunan KTTO ile Türkiye’nin iki deniz ticaret odasından biri olarak ülkemiz denizciliğine hizmet eden Mersin Deniz Ticaret Odamız arasında imzalanan protokolün, her iki ülke ve her iki Oda açısından faydalı olacağına yürekten inanıyorum” diye konuştu.

Mersin denizcilik sektörünün temsilcileri olarak Kuzey Kıbrıs iş dünyası ile kurulan ortaklıkları değerli bulduklarını ifade eden Lokmanoğlu, atılan imzalarla, başta deniz ticareti ve deniz turizmini geliştirmek amacıyla ortak projeler üreteceklerini; her iki bölgeyi ticari ve turistik açıdan birer cazibe merkezi haline getirebilecek çalışmalar yürüteceklerini belirtti.

Konuşmaların ardından Kardeş Oda Protokolü, MDTO Yönetim Kurulu Başkanı Cihat Lokmanoğlu ve KTTO Yönetim Kurulu Başkanı Turgay Deniz tarafından imzalandı.

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Henüz yorum eklenmemiştir.
SON DAKİKA
Mersin'de Bir Otomobil Yanarak Kullanılamaz Hale Geldi
Büyükşehir’in Kadın Basketbol Takımı Karşıyaka Çarşı Koleji’ni 103-49 Yendi
Mersin Üniversitesi’nin Özel Gereksinimli Öğrencileri Tarsus Gençlik Kampı’nda Ağırlandı
Seçer "Ben Kızlarınızın Fahri Babasıyım"
Tarsus’ta Eski Ankara Yolu İle D-400 Karayolunun Kesişme Noktasındaki Bakımsız Görüntü Ortadan Kaldırıldı
Forum Mersin’de Astroloji Meraklıları Buluşuyor! Ünlü Astrolog Zeynep Turan Mersin'de
Bakan Pakdemirli'den Koyun ve Keçi Yetiştiricilerine Müjde
Sosyal Yardım Başvuruları, Bugün İtibarıyla E-devlet'ten Yapılabilecek
Sahte Vize İşlemleri İçin Kargoyu Kullanan Baba ve Kızı Gözaltına Alındı
Bu Gece Yarısından İtibaren Akaryakıta Zam Geliyor

,Mersin ,Mersin Tren Saatleri ,Mersin Hava Durumu ,mersin iftar vakti