Mersin Büyükşehirle Üniversite Öğrencileri İlk İşlerine Adım Atıyor! Üniversite Öğrencileri Hem Okuyor, Hem de Çalışıyor

Mersin Büyükşehir Belediyesi’nin, Denizkızı Turizm A.Ş.’ye bağlı kafe ve işletmelerde başlattığı ‘İlk İşim Projesi’yle, üniversite öğrencileri yarı zamanlı çalışmaya başladı.

24 Kasım 2023 Cuma, 04:43
Mersin Büyükşehirle Üniversite Öğrencileri İlk İşlerine Adım Atıyor! Üniversite Öğrencileri Hem Okuyor, Hem de Çalışıyor
-

Proje sayesinde Denizkızı Turizm A.Ş.'ye bağlı sahildeki kafe ve işletmelerde yarı zamanlı olarak çalışan üniversite öğrencileri hem gelir elde etmeye başladı, hem de iş dünyasını tanıma fırsatı buldu.
Projeden; üniversitelerin bölüm şartı olmaksızın her kademesinde bulunan öğrenciler ‘mersin.bel.tr’ adresinden ya da ‘Teksin’ uygulamasından çevrimiçi olarak başvuru yapabiliyor.

Kaplan: “Keşke biz üniversite okurken de böyle fırsatlar olsaydı”
Yeni açılmış olmasına rağmen Mersinli’nin büyük ilgisiyle dolup taşan Panayır Kafe’nin Müdürü Anıl Kaplan, “Yarı zamanlı çalışan arkadaşlardan çok memnunuz. Hem genç arkadaşlarla, hem de öğrenmeye açık insanlarla çalışmak çok keyifli. Keşke biz üniversite okurken de böyle şeyler olsaydı. Arkadaşlar şu an çok şanslılar” diye konuştu.

Güzel: “Üniversite öğrencileri, iş yükümüzü hafifletmiş oldu”
Mersinlilerin, Büyükşehir’in sahilde açmış olduğu kafelere yoğun ilgisi sürerken başlatılan bu proje sayesinde iş yüklerinin hafiflediğini kaydeden Yöreden Kafe Müdürü Ebru Güzel, “Üniversite öğrencileri bu sayede kendi gelişimlerine katkı sağlamış oluyor, farklı insanlar tanıyor ve sosyalleşebiliyorlar. En azından hayatlarındaki basamaklardan birini çıkmış oluyorlar” ifadelerini kullandı.

Durmuş: “Öğrenciler açısından ilk iş deneyimi oluyor”

‘İlk İşim Projesi’nin kendileri için büyük bir artı olduğunu kaydeden Bizden Kafe Müdürü Ekin Durmuş ise, yarı zamanlı çalışan üniversite öğrencileri sayesinde, yoğun saatlerde iş yüklerinin azaldığını kaydetti. Öğrenciler açısından bakıldığında bu projenin iş deneyimi için büyük bir fırsat olduğunu kaydeden Durmuş, ayrıca elde ettikleri gelirin de eğitim hayatlarına katkı sağladığını söyledi.

Üniversite Öğrencileri Projeden Oldukça Memnun
İlk iş deneyimini bu proje sayesinde yaşadığını ifade eden Mersin Üniversitesi Uluslararası İlişkiler Bölümü 3. sınıf öğrencisi Yaren Yurtseven, “İnsanları tanımak istiyorum, iş ortamı nasıl oluyor onu görmek istiyorum. Bu amaçla buraya başvurdum ve kabul edildim. Burada kahve hazırlıyor ve servis ediyorum. Çalışan arkadaşlar da bana çok yardımcı oldu. Buradan elde edeceğim gelirle, almam gereken kitapları alacağım. Eğitim hayatıma katkı sunacak” diye konuştu.
İş saatlerinin çok uygun, almış oldukları ücretlerin de tatmin edici olduğunu belirten Mersin Üniversitesi Sosyal Bilimler Fakültesi’nde Turizm ve Seyahat Bölümü öğrencisi Furkan Güzel, “Kafede öncelikle ilk müşteriler çalışanlardır, ikinci müşteriler de vatandaşlardır. İlk müşteri olan çalışanlar tatmin ve mutlu olursa, buradan hizmet alan müşteriler de mutlu olur. Bizler göründüğü gibi gayet mutluyuz” diyerek Büyükşehir Belediyesi’ne teşekkür etti.
İş saatlerinin kendisi için esnetilebilir olduğunu vurgulayan Mersin Üniversitesi Bilgisayar Programcılığı Bölümü öğrencisi Hasan Hüseyin Varlı, “Çalışmaya ihtiyacım vardı ve iş hayatını da merak ettiğim için başvuru yaptım. İlk iş deneyimim oluyor. Üniversite okumak biraz masraflı. Ben de ailemden çok para almamak için; burada hem iş deneyimi elde etmek, hem de para kazanmak istedim” dedi.
Yaz aylarında mutfakta çalıştığını, ama okul başladığı için part-time iş bulmakta zorlandığını söyleyen Toros Üniversitesi Aşçılık Bölümü öğrencisi Efe Arda Kulaksız, “Ders saatlerimi etkilemediği için, böyle öğrenci dostu bir yeri tercih ettim. Diğer işletmelerde part-time çalışmaya değişik bir gözle bakılıyor. Denizkızı A.Ş.’yi kendi işletmem gibi hissediyorum. Bu nedenle çok benimsedim burayı” sözlerine yer verdi.

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Henüz yorum eklenmemiştir.
SON DAKİKA
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan 7 Mart Günü Mersin’e Geliyor
Vali Ali Hamza Pehlivan, Mersin’deki Milli Eğitim Yatırımları Hakkında Açıklamalarda Bulundu
Başkan Seçer, Yenice’den Seslendi: “31 Mart’tan Sonra Da Buradayız”
MSK, Üst Üste Aldığı Galibiyetlerle Yoluna Emin Adımlarla Devam Ediyor
Berdan İçme Suyu Arıtma Tesisi Yenilendi, Yüzde 20 Enerji Tasarrufu Sağlandı
Başkan Gültak: “Karaduvar’ı Sadece Türkiye’ye Değil Avrupa’ya Bile Tanıttık”
Başkan Gültak; “Akdeniz’de 5 Yılda Herkesin Belediye Başkanı Olmayı Başardık”
İYİ Parti Tarsus Belediye Başkan Adayı Mehmet Yunus Seven ve Meclis Üye Adaylarından Ziyaret
Tarsus Ticaret Borsası 2023 Yılında Performans Sisteminde Dereceye Giren Personellere Plaket Verdi
Başkan Seçer, Mersin Halkıyla Bir Araya Gelmeye Devam Ediyor

Mersin Haber ,Mersin