Mersin Büyükşehir’den "Dünya Çocuk İşçiliğiyle Mücadele Günü"Nde Farkındalık Etkinliği

Mersin Büyükşehir Belediyesi, “Dünya Çocuk İşçiliği ile Mücadele Günü”nde Karaduvar Mahallesi’ndeki çocuklar ve aileleri için farkındalık etkinliği düzenledi. Avukat, sosyal hizmet uzmanı ve psikologlar, ailelere bilgilendirmelerde bulunurken, okul öncesi öğretmenleri de çocuklar için birbirinden eğlenceli aktiviteler gerçekleştirdi.

13 Haziran 2020 Cumartesi, 10:19
Mersin Büyükşehir’den "Dünya Çocuk İşçiliğiyle Mücadele Günü"Nde Farkındalık Etkinliği
-

Büyükşehir Belediyesi’nde görevli Avukat Nida Gamsız, “Bizim sorunumuz, 15 yaşın altında çalışan ve emeği sömürülen çocuklar. Aynı zamanda 15 yaşın üstünde olup, işgücü içerisinde olup, yine çocuk olduğu için emeği sömürülen bireyler” dedi.
Mersin Büyükşehir Belediyesi Kadın ve Aile Hizmetleri Dairesi Başkanlığı, 2002’de Birleşmiş Milletler tarafından ilan edilen “12 Haziran Dünya Çocuk İşçiliği ile Mücadele Günü” kapsamında farkındalık etkinliği düzenledi. Akdeniz İlçesi Karaduvar Mahallesi’nde ebeveynler ve çocuklara yönelik düzenlenen etkinliğe, Büyükşehir’in avukat, psikolog ve sosyal hizmet uzmanlarının yanı sıra kreş öğretmenleri de katıldı. Etkinlikte, çocukların erken yaşta çalıştırılmasının önüne geçmek amacıyla aileler bilgilendirilirken, çocuklar da eğlenceli birçok aktiviteye katıldı.
Aileler, çocuk işçiliğiyle mücadele konusunda bilgilendirildi
Büyükşehir Belediyesi Kadın ve Aile Hizmetleri Dairesi Başkanlığı bünyesinde çalışan Avukat Nida Gamsız, Psikolog Dilan Dinler, Sosyal Hizmet Uzmanı Özlem Yaşar ve Çocuk Gelişimcisi Gülçin Atar, çocuk işçi çalıştırmanın hukuki, psikolojik, pedagojik ve sosyolojik boyutlarına dair ailelere bilgi verdi.
Çocuklarla eğlenceli aktiviteler gerçekleştirildi
Etkinlik kapsamında aileler bilgilendirilirken, çocuklar da kendileri için hazırlanan alanda keyifli aktivitelere katıldı. Büyükşehir Belediyesi’nin kreş öğretmenlerinden Tuğba İdikurt Özdemir ve Bahar Aras eşliğinde çocuklar keyifli vakit geçirdi. Öğretmenler, çocuklara karton bardaklardan marakas yaptırdı. Çocuklar yaptıkları marakasları rengarenk boyalarla süsleyip ritim tuttu. Ayrıca “Öykücü Abla” olarak da tanınan hikaye anlatıcı Çağrı Burcu Yücesoy, çocuklara öykü anlattı. Çember oyununda doyasıya zıplayan çocuklara, Büyükşehir personelleri süt ve şeker de hediye etti.
“Çocuk işçiliğine farkındalık çalışması olarak bugünü organize ettik”
Kadın ve Aile Hizmetleri Dairesi Başkanlığı’nda görevli Avukat Nida Gamsız, etkinlikle farkındalık oluşturmayı amaçladıklarını belirterek, “Biz aslında çocuk işçiliğine farkındalık çalışması olarak bugünü organize ettik. Çocuklarımızla güzel bir gün geçirmek, onlara çocuk haklarını anlatmak, bir farkındalık çalışması yaratmak istiyoruz. Velilerimiz de burada. Onlarla güzel bir gün geçireceğiz, hem çocuk hakları konuşulacak, hem dans eşliğinde bazı oyunlarımız olacak” dedi.
“Bizim sorunumuz, 15 yaşın altında çalışan ve emeği sömürülen çocuklar”
18 yaşın altındaki her bireyin çocuk olarak sayıldığını dile getiren Avukat Gamsız, bunun İş Hukuku’nda da düzenlendiğini kaydetti. Avukat Gamsız, “Bizim sorunumuz, 15 yaşın altında çalışan ve emeği sömürülen çocuklar. Aynı zamanda 15 yaşın üstünde olup, işgücü içerisinde olup, yine çocuk olduğu için emeği sömürülen bireyler. Şu anki hukuki boyuttan bahsedecek olursak, tabii ki bu iş yerleri ceza alıyor. Aslında bizim kamu kurumlarından isteğimiz, bu konuda biraz daha farkındalık çalışması yapmaları, denetimleri artırmaları. Böylelikle çocuk işçiliğiyle mücadele edebileceğimizi düşünüyorum” dedi.
“Bu, sokakta çalışan çocuklar sorunundan çok, toplumsal bir sorun”
Kadın ve Aile Hizmetleri Dairesi Başkanlığı’nda görev yapan Sosyal Hizmet Uzmanı Özlem Yaşar da çocuk işçiliğinin ailevi boyutunu değerlendirdi. Yaşar, şöyle dedi:
“Sosyal hizmet mesleği açısından sokakta çalışan çocuklar çok önemli bir konu. Biz sokakta çalışan çocuklar sorununu geniş boyutlu olarak aile ve toplumla birlikte değerlendiriyoruz. Çocukları sokakta çalışmaya iten nedenler üzerinde daha çok duruyoruz. Bu sokakta çalışan çocuklar sorunundan çok, toplumsal bir sorun. Bu çocukları sokağa iten nedenler nedir? Bizim asıl çalışma alanımız, mesleki olarak bu. Çocuklarla çalışırken aile ve toplumla da çalışıyoruz. Nedir mesela çocuğu sokağa iten? Ailenin işsiz olması ya da zorunlu göçe tabi tutulması. Sosyal, ekonomik sorunlar, aileyi zorlayan nedenler.”
“O zinciri kırmak önemli”
Sosyal Hizmet Uzmanı Yaşar, iş yerlerinde neden çocuk işçi çalıştırıldığı konusunda da konuştu ve sebeplerinden bahsetti. Yaşar, “Sigorta yaptırması gerekmiyor. Ucuz işgücü. Karnı kolay doyuyor. Onunla ilgili fazla masraf yapması gerekmiyor. Bir de çocuk işçi profiline baktığınızda, çocuğu çok olan aileler çocuklarını gözü kapalı çalışmaya gönderiyor. Öyle aileler var ki, babaya sorduğunuzda bütün çocukların adını bile sayamıyor. Bunu bir zincirin halkası olarak düşünün. Çocuk işçiliği başlamış ve devam ediyor. O zinciri kırmak önemli. Bu da nasıl olur? Hükümet politikaları ile olur, istihdamın güçlendirilmesi ile olur, insanların bilinçlendirilmesi ile olur. Okulda olması gereken çocuk bakıyorsunuz tarlada, sanayide, güvensiz koşullarda karın tokluğuna çalışmak zorunda kalıyor” diye konuştu.

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Henüz yorum eklenmemiştir.
SON DAKİKA
İç Isıtan İş Birliği İle Çocukların Yüzü Güldü
48 Yıl Hapis Cezası İle Aranan Şahıs Yakalandı
Bir Sağlık Çalışanı Daha Virüse Yenik Düştü
Merkez Üssü Girit Adası Açıkları (Akdeniz) olan 4.1 Büyüklüğünde Deprem Meydana Geldi
Koronavirüs Günlük Tablo Açıklandı! İşte 26 Şubat 2021 Tarihinde Açıklanan Türkiye'deki Durum, Son 24 Saatlik Covid-19 Verileri
Mersin Muz Üretiminde Rekor Kırdı, Ülke Genelindeki İhtiyacı Yarısından Fazlasını Karşıladı
Mersin'in Bir Çok Noktasında Bulunan Baz İstasyonlarının Sağlığa Zararları Saymakla Bitmiyor
Berkay'ın Hayali Gerçek Oldu
Mersin'e Gelecek Olan JÖAK Store Mobil Satış Aracı 01-02 Mart 2021 Tarihleri Arasında Ziyaretçilerini Ağırlayacak
Mersin Valisi Ali İhsan Su, Mersin - Tarsus OSB Müteşebbis Heyet Toplantısına Başkanlık Etti
,Mersin ,Mersin Tren Saatleri ,Mersin Hava Durumu
Hızlı ve güvenli bir şekilde istanbul evden eve nakliyat işlerinizde Önder Evden Eve Nakliyat yanınızda.
Ces Sabunculuk Siirt bıttım sabunu faydaları ile ünlenen doğal saç ve cilt ürünüdür.