Mersin Büyükşehir, Und ve MTSO Lojistik Köy İçin Yol Haritası Belirliyor

Mersin Büyükşehir Belediye Başkanı Vahap Seçer, Uluslararası Nakliyeciler Derneği (UND) Yönetim Kurulu Başkanı Çetin Nuhoğlu ve UND Yönetim Kurulu ile bir araya geldi.

22 Nisan 2022 Cuma, 14:19
G: 22.04.2022 - 14:21
Mersin Büyükşehir, Und ve MTSO Lojistik Köy İçin Yol Haritası Belirliyor
-


Bilgi: Instagram'da @mersinhaber'i takip ederek anlık gelişmelerden daha hızlı haberdar olabilirsiniz.
UND Yönetimini makamında ağırlayan Başkan Seçer, UND’nin iftar yemeğine de katıldı. Başkan Seçer, Mersin’de bir lojistik köy kurulması için Mersin Büyükşehir Belediyesi olarak üzerlerine düşen ne görev varsa bunu yerine getirmeye hazır olduklarını belirterek, “Mutlaka Mersin'in lojistik bir köye kavuşması lazım ve bunun için de iş birliğimiz şart” dedi.

“Bundan sonra ne yapılabilir onu konuşmakta yarar var”

Başkan Seçer’in makamında gerçekleştirilen ziyarette Mersin Ticaret ve Sanayi Odası (MTSO) Yönetim Kurulu Başkanı Ayhan Kızıltan ve MTSO Meclis Başkanı Hamit İzol da yer aldı. Başkan Seçer, lojistik sektörünün diğer sektörlerle bağı olduğunu belirterek “Diğer sektörlerin yaşama tutunabilmeleri için de lojistiğin sorunsuz sürdürülebilir olması lazım. Yani bugün burada tarımsal üretim olmazsa lojistik olmaz, liman olmazsa lojistik olmaz, sanayi üretimi olmazsa lojistik olmaz. Onlar var olacak ama bunlar varken, yeni bir sektör ortaya çıkıyor; lojistik. Onun da hayatını idame ettirebilmesi için, onların üretime devam etmesi lazım. Yani burada mal, taşınabilir bir üretim olması lazım, ürün üretimi olması lazım ya da ihracat, ithalat yapacaksınız. Hepsi var. Hep bu konular konuşuldu ama bugüne kadar bir adım atılamadı” dedi.

Geçtiğimiz günlerde MTSO’nun da içinde olduğu bir toplantı yaptıklarını ifade eden Başkan Seçer, “Belediye Başkanı olarak lojistiğin bölgemize ve Türkiye ekonomisine katkısının farkındayım. Mersin’de bir lojistik köye ihtiyaç var ama yol ve yöntem belirleyip, bunu başlatmanın yollarını aramamız lazım. Bu bir başına Mersin Büyükşehir Belediyesi'nin üstesinden geleceği bir proje değil. Merkezi hükümetin ya da UND’nin, Büyükşehir’in hep beraber bu projeksiyona katkı sunması gerekiyor. Ama burada aslında lokomotif olacak olan sizlerin de çabası. Türkiye'nin diğer bölgelerinde örnekleri var. Nasıl bir yöntemle Mersin’de bir an önce bunu hayata geçirelim? En büyük sorun yer sorunu. Öncelikli olarak bunu çözmemiz lazım, diğerleri teferruat kalıyor, daha rahat çözebileceğimiz mesele” diye konuştu.

“Mersin’e bir lojistik köy kazandıralım”

Başkan Seçer, “Bir komisyon oluşturalım. Biz de bu komisyona üst bürokrasi seviyesinde üye verelim. Ticaret ve Sanayi Odamız, ilgili dernekler, odalar, kurumlar, kuruluşlar, herkes buna dahil olsun. Mersin'e bir lojistik köy kazandıralım. Ben Belediye Başkanı olarak şunu söyleyeyim; bu işin, bu projenin gerçekleşmesi için belediyemizin üzerine düşen ne görev varsa bunu yerine getirmeye hazırım. Çünkü benim kentime önemli bir değer katacak. Lokasyonundan dolayı Mersin lojistiğin başkenti. Bunu ete kemiğe büründürmek bir emek ister. Bunu da hep beraber yapmamız gerekiyor. Bölgemiz için çok önemli bir yatırım ve proje. Mutlaka Mersin'in lojistik bir köye kavuşması lazım ve bunun için de iş birliğimiz şart” dedi.

Nuhoğlu: “Mersin’in hak ettiği yer lojistiğin başkenti olmasıdır”

UND Yönetim Kurulu Başkanı Çetin Nuhoğlu, Başkan Seçer’in açıklamaları üzerine, “Sizin zaten bu vizyonunuz bize güç veriyor” ifadelerini kullandı. Mersin’in kendileri için çok önemli bir bölge ve şehir olduğunu vurgulayan Nuhoğlu, “Her seferinde söylerim; Türkiye’nin başkenti Ankara, ekonominin başkenti İstanbul ama lojistiğin başkenti de Mersin'dir. Burası ihracatın merkezi” dedi. kojistik köy konusuna belediyelerin öncülük yapması gerektiğini ifade eden Nuhoğlu, “Geri kalan da Ankara işte. Ankara'ya da ama sağ olsun Sayın Cumhurbaşkanı son dönemlerde hep lojistik diyor. İnşallah altını da doldurabilecek projeler bakanlıklarımızda üretilebilir. Madem ihracatla kalkınacağız, o zaman lojistik konusundaki problemleri çözmemiz lazım. İnşallah burada hayalini kurduğumuz 2 bin, 4 bin dönüm yerlerde hem limanıyla beraber ama bu limanın yanına yeni bir limanla beraber, yeni bir kara terminaliyle beraber yapılır. Bence Mersin çok daha hızlı kalkınacaktır, buna çok net eminiz” diye konuştu.

Lojistik olarak bir sektör değil, bütün sektörlerin altyapısı olduklarını sözlerine ekleyen Nuhoğlu, “Mersin’in hak ettiği yer lojistiğin başkenti olmasıdır ve başkenti de biz öyle görüyoruz ve bunu da sürdürme konusunda sivil toplum örgütleri olarak hazırız” ifadelerini kullandı.

“Türkiye'nin en büyük lojistik toplantısını Mersin'de yaptık”

Başkan Seçer’in makamında gerçekleştirilen ziyaretin ardından ise Divan Otel’de düzenlenen iftar yemeğine geçildi. İftar yemeğinde MTSO Yönetim Kurulu Başkanı Kızıltan, MESİAD Yönetim Kurulu Başkanı Hasan Engin ve iş dünyasından isimler yer aldı. Lojistik sektörünün, Türkiye’nin ve Mersin’in en önemli sektörleri arasında olduğunu ifade eden Başkan Seçer, CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun da katılımıyla düzenlenen lojistik ve nakliyeci buluşmasını hatırlattı.

Gerçekleştirilen toplantının ardından lojistik sorunlarının Türkiye genelinde konuşulmaya başlandığını söyleyen Başkan Seçer, lojistik köy yapmak için önemli adımlar attıklarını ifade ederek; “Şunu mutlulukla görüyorum ki o toplantıdan sonra lojistik sektörünün sorunları Türkiye’de konuşulmaya başlandı. Demek ki bir konunun üzerine giderseniz, şöyle elinizin ucuyla değil, avucunuzda kavrarsanız yapamayacağınız hiçbir iş yoktur. Bitiremeyeceğiniz hiçbir sorun yoktur. Şimdi arayış içerisinde olduğumuz lojistik köyü nasıl yaparız? Çözüm yoluyla ilgili biz arayış içerisindeyiz. Sittinsenedir konuşuluyor. Lojistik sektörü Mersin'de var oldu olalı lojistik köy aşağı, lojistik yukarı ama bir arpa boyu yol alınamamış” diye konuştu.

“Lojistik köyü Mersin'de gerçekleştirmek için aramızda söz kestik”

Büyükşehir Belediyesi, Ticaret ve Sanayi Odası ve UND ile sık sık toplantı yaptıklarını ve lojistik köy için yol haritası çizdiklerini aktaran Başkan Seçer, şunları söyledi:

“Şöyle bir yol izleme kararı aldık. Dedik ki; Ticaret ve Sanayi Odası, UND, Mersin Büyükşehir Belediyesi; kurumlar birer temsilci verip çalışmaları başlatalım, bir yöntem bulalım. Bu işi ete kemiğe büründürelim. Yani lafta kalmayalım, bir icraat yapalım ve ilk toplantıyı yaptı arkadaşlarımız. Ticaret ve Sanayi Odası’nda bir araya geldiler. İlk etapta bölgeyi taradılar. İmar planları şu anda çalışılıyor Mersin’in. Nerede, ne yapılabilir, Mersin Büyükşehir Belediyesi bu işte nasıl katkı sunabilir, diğer kurumlar nasıl katkı sunabilir, bunun çalışmaları yapılıyor. Bugün de UND Yönetim Kurulu Başkanımız ve çalışma arkadaşları geniş bir heyet halinde ikinci kez beni kısa bir süre içerisinde tekrar ziyaret ettiler. Samimi düşüncelerimizi orada da paylaştık ve artık uzun süredir lafta kalan lojistik köyü Mersin'de gerçekleştirmek için aramızda söz kestik. Buradan da bunu açıklıyorum ki biz de kendimizi bağlayalım. Sizlerin karşısında bir çalışma içerisinde olduğumuzu söyleyelim ve siz de bu işin ucundan değil, avcunuzla kavrayın ki hep beraber bu işi çözelim istedim.”

UND Yönetim Kurulu Başkanı Çetin Nuhoğlu da “Biz geniş ve büyük bir aileyiz. Türkiye’de yaklaşık 50 yıldır bu sektörün geleceğini tasarlayan, ileriye taşıyan ve hepsinden önemlisi de sektörün ve öncelikle ülkenin performansı için var gücüyle çalışan bir sektörüz. Bugün geldiğimiz noktada, Sayın Başkan da çok net söyledi ki; lojistik köye ihtiyaç var. Biz de buna inanıyoruz ve UND olarak Sayın Başkan’ı da ziyaret ettik bugün. Biz de hazırız dedi. Artık yan yana geleceğiz. Sadece bu lojistik köy Mersin’e ait olmayacak, bütün Anadolu’ya ait olacak, bütün Anadolu’nun sahipleneceği bir yapı kuracağız” dedi.

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Henüz yorum eklenmemiştir.
SON DAKİKA
Mersin Büyükşehir’in Kıyafet Evleri’nde Yine Bayram Sevinci Yaşanıyor
Mersin Büyükşehir’in Tüm Birimleri Kurban Bayramı’na Hazır, Ekipler Bayram Öncesi Tüm Hazırlıklarını Yaptı
Büyükşehir Ve Meski Yetkilileri Çamlıyayla’da Muhtarlarla Bir Araya Geldi
Üzerine Uydu Takip Cihazı Takılan ‘Kızkalesi’ Ve ‘Mersin Üniversitesi’ Denize Bırakıldı, ‘Deniz Kaplumbağalarının Uydu İle İzlenmesi Projesi’ Hayata Geçirildi
Mersin Büyükşehir’in ‘Afet Ve İmar Çalıştayı’ Kent Paydaşlarının Katılımıyla Gerçekleşti
Mersin Büyükşehir’in Gönülden Sesler Korosu’ndan ‘Mersin’de Yaz Nağmeleri’ Konseri
Başkan Vahap Seçer’den Kurban Bayramı Kutlama Mesajı
Başkan Seçer, Jandarma Genel Komutanlığı’nın 185. Kuruluş Yıl Dönümü Dolayısıyla Düzenlenen Programa Katıldı
Mersin Büyükşehir’in Çocuk Gelişim Merkezlerinde Karne Heyecanı
Mersin Büyükşehir Zabıtası Kent Huzuru İçin Çalışmalarını Titizlikle Sürdürüyor

Mersin Haber ,Mersin