Mersin Büyükşehir Sanatsal Etkinliklerle Çocukların Gelişimine Katkı Sunuyor

Çukurova’da üreten sanatçıların eserlerinin yer aldığı ‘Frekans C’ sergisini gezen çocuklar sergi sonrası minderlere oturup, gördükleri eserleri özgün bir biçimde resmetti.

24 Haziran 2024 Pazartesi, 20:37
Mersin Büyükşehir Sanatsal Etkinliklerle Çocukların Gelişimine Katkı Sunuyor
-

Mersin Büyükşehir Belediyesi bünyesinde hizmet veren Adile Teyze, Halkkent ve Münir Özkul Çocuk Gelişim Merkezlerinde eğitim gören çocuklar, adını tüm dünyaya duyuran Mersinli sanatçı Ahmet Yeşil Sanat Galerisi’ni gezdi. 
 
Yıl boyunca eğitim programı çerçevesinde çocukları bilişsel, duyuşsal ve öz bakım alanlarında destekleyen Mersin Büyükşehir Belediyesi, çocukların sosyal gelişimlerine de düzenlediği gezilerle katkı sunmaya devam ediyor. Bu kapsamda Kadın ve Aile Hizmetleri Dairesi Başkanlığı bünyesinde hizmet veren Adile Teyze, Halkkent ve Münir Özkul Çocuk Gelişim Merkezlerinde eğitim gören çocuklar, adını tüm dünyaya duyuran ve aslen Mersinli olan sanatçı Ahmet Yeşil Sanat Galerisi’ni gezdi.
 
Yenişehir Belediyesi bünyesinde hizmete açılan Ahmet Yeşil Sanat Galerisi’nde; resim, heykel, seramik ve tekstilden oluşan ve Çukurova’da üreten sanatçıların eserlerinin yer aldığı ‘Frekans C’ sergisini gezen çocuklar, sanat eserlerini hayranlıkla izledi. Ahmet Yeşil Sanat Galerisi’nin Sanat Danışma Kurulu Üyesi Veli Mert, çocuklara galeri içerisinde yer alan eserler hakkında bilgi vererek, galeri içerisinde uygulanması gereken davranışlar, sunum teknikleri ve resim bilgisi üzerine onları aydınlattı. Galeri gezisinin ardından çocuklar minderlere oturup, sanat eserlerini kendi hayal dünyalarına uygun bir şekilde resmetti.
 
Tanışık: “Miniklerimizi sanatla buluşturup, bu deneyimi yaşamalarını istedik”
Büyükşehir Belediyesi Çocuk Gelişim Merkezleri Eğitim Koordinatörü Özlem Tanışık, Yenişehir Belediyesi bünyesinde hizmet veren Ahmet Yeşil Sanat Galerisi’ni öğrencilerle birlikte gezmeye geldiklerini anlatarak, “Çocuklarımızla birlikte ‘Frekans C’ sergisine geldik. ‘Frekans C’ sergisinde tabloların yanı sıra üç boyutlu heykellerde mevcut. Çocuklarımızla birlikte buraya gelmeden önce tüm çocuk gelişim merkezlerimizde eş zamanlı sanat çalışmalarını sürdürüyorduk. Sergide de miniklerin bu deneyimleri görerek, hissederek yaşamalarına ve sanatın içinden geçmelerine fırsat verdik. Ardından da etkilendikleri tablolar ve heykeller önünde kendi sanat eserlerini ortaya çıkardılar” dedi.
 
Sakuçoğlu: “Her yaş grubundan sanata ilgi duyan sanatseverleri ağırlıyoruz”
Yenişehir Belediyesi Sanat Galerilerinin Danışma Kuruşu Üyesi Aynur Sakuçoğlu, Ahmet Yeşil Sanat Galerisi’nde Çukurova’da sanatçıların üretmiş olduğu eserleri ‘Frekans C’ başlığı altında topladıklarını belirterek, “Sanatçılar için en değerli şey, eserlerinin izleyicisiyle buluşma halidir. Yenişehir Belediyesi olarak da bizler onlara burada o imkânı vermeye çalışıyoruz. Etkinliğimizde Büyükşehir Belediyesi’nin okul öncesi eğitim merkezlerinden faydalanan 5-6 yaş grubu öğrencileri sergiyi gezdiler. Eminim hepsi çok etkilendiler ve ne hissettilerse kâğıda döktüler. Hatta aralarından bir tanesi ‘Bunları burada sergileyebilir miyiz?’ diye teklifte bulundu. Benim için çok değerliydi. Hedefimiz tam da bu. Her yaş grubundan sanatseveri, sanata ilgi duyan herkesi burada ağırlamak istiyoruz” diye konuştu.
 
Mert: “Çocuklarımıza sanatta duygusunun esas olduğunu hissettirmeye ve yaşatmaya çalıştık”
Ahmet Yeşil Sanat Galerisinin Sanat Danışma Kurulu Üyesi Veli Mert, sanatın yaşantılarla buluştuğu yerin galeriler olduğunu belirterek, galeriyi ziyaret eden izleyicilere sanat nesnesi hakkında bilgi verdiklerini dile getirdi. Bu süreci küratöryel gezi olarak adlandırdıklarını kaydeden Mert, “Öğrencilerimizle burada küratöryel bir gezi yaptık. Burada önce mekânı tanıttık, sanatçı Ahmet Yeşil’in kim olduğunu, bu sanat galerisine neden onun adının verildiğini, bir sanat nesnesi karşısında yapılması gereken tutumlar konusunda basit eğitimler verdik. Bir resme nasıl bakılacağını ve bir heykel ile mesafeli bir ilişki kurulmasına dair bilgiler verdik. Bunun dışında galerimizin fiziki mekanları, sunum teknikleri, ışığın ve tuvalin ne olduğu bilgisini verdik. Sanatın bir felsefe ve bilim gibi bilgi alanı olmadığını, bir duygu ve duygulanım alanı olduğunu ve sanatta duygunun esas olduğunu onlara hissettirmeye, yaşatmaya çalıştık” ifadelerini kullandı.
 
Sanat galerisini ilk defa gezen çocuklar, sanat eserlerini hayranlıkla izledi
Çocuklardan Mehmet Ali Bininci, “Beni en çok etkileyen tablo gün batımı tablosuydu bir de üç kafalı heykel. İlk defa bir sergiyi gezdim ve çok beğendim” derken Halkkent Çocuk Gelişim Merkezi’ne giden Arya Yılmaz ise, “Heykel, resim ve tablolar var. Tavşan tablosunun resmini yaptım. Çok güzel bir gün geçirdim” dedi.
 
Çocuklardan Maysa Yılmaz da, etkinliği çok beğendiğini söyleyerek, “Ben buraya gelince çok mutlu oldum. İlk defa böyle bir yeri geziyorum ve çok değişikti. Öğretmenlerim bizi sürekli gezilere götürüyor. Bir sürü yeni şey öğreniyoruz” diye konuştu.
 

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Henüz yorum eklenmemiştir.
SON DAKİKA
Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Abdulkadir Uraloğlu Duyurdu: "Havalimanımız 10 Ağustos’ta Sayın Cumhurbaşkanımız Tarafından Hizmete Açılacak"
Mersin Valisi Ali Hamza Pehlivan’ın Eşi Yıldız Pehlivan Hanımefendi, Gül Çocuk Evinde Düzenlenen "Aşure Günü" Etkinliğine Katıldı
Uzun Yıllar Sonra Mersin Tarsus'ta Geleneksel Köyler Arası Futbol Turnuvası Başlıyor
Duvar Boyama Etkinliği İle Çocuklar Mersin'de RengÂrenk ve Eğlenceli Bir Gün Geçirdi
Mersin Büyükşehir Voleybol Kursu İle Minikler Hem Spor Yapıyor Hem Sosyalleşiyor
Erdem Karadağ ve Hayri Erdoğan'dan Borsaya Ziyaret
Trafo Yangını Sonrası Güneykent Mahallesi Sokakta!
Mersin Akdeniz Yeni Mahalle'de İşyeri Yangını Korkuttu
Başkan Vahap Seçer’den "Ana Konteyner Limanı" Açıklaması
Mersin’in Silifke İlçesinde Yangın: 3 Ev Kül Oldu

Mersin Haber ,Mersin