Mersin Büyükşehir Engelleri Sevgiyle Aşıyor, Büyükşehir’den Ortopedik Engellilere Yönelik Bocce Turnuvası

Açtığı sosyal merkezlerle özel gereksinimli bireylerin hayatlarına dokunan ve gelişimlerine katkı sunan Mersin Büyükşehir Belediyesi, ‘10- 16 Mayıs Engelliler Haftası’ kapsamında ‘Bocce Turnuvası’ düzenliyor.

05 Mayıs 2024 Pazar, 17:54
Mersin Büyükşehir Engelleri Sevgiyle Aşıyor, Büyükşehir’den Ortopedik Engellilere Yönelik Bocce Turnuvası
-

Sağlık İşleri Dairesi Başkanlığı organizasyonunda 15 Mayıs’ta yapılacak olan, 12 yaş ve üzeri yüzde 40’ın üzerinde ortopedik engelli sağlık kurulu raporu bulunan özel gereksinimli bireylerin katılımına açık olan turnuvaya, 7 Mayıs’a kadar ücretsiz bir şekilde başvuru sağlanabiliyor. 
  
Açtığı sosyal merkezlerle özel gereksinimli bireylerin hayatlarına dokunan ve gelişimlerine katkı sunan Mersin Büyükşehir Belediyesi, ‘10- 16 Mayıs Engelliler Haftası’ kapsamında ‘Bocce Turnuvası’ düzenliyor. Sağlık İşleri Dairesi Başkanlığı organizasyonunda 15 Mayıs’ta yapılacak olan, 12 yaş ve üzeri yüzde 40’ın üzerinde ortopedik engelli sağlık kurulu raporu bulunan özel gereksinimli vatandaşların katılımına açık olan turnuvaya ücretsiz bir şekilde başvuru sağlanabiliyor. 
 
Yenişehir İlçesi’nde yer alan Engelsiz Yaşam Parkı’nda düzenlenecek turnuvada, özel gereksinimli bireylerin hem topluma daha çok karışıp sosyalleşmeleri, hem de yaşam kalitelerinin artırılması ile ilgili farkındalık oluşturulması amaçlanıyor. Özel gereksinimli çocukların el, göz ve beyin 3’lü koordinasyonunun gelişmesine destek olan spor dalı, aynı zamanda çocukların özgüvenlerinin gelişmesine de fayda sağlıyor. Sağlık kurulundan alınan rapor eşliğinde Engelsiz Yaşam Parkı’na giderek başvuruların şahsen yapıldığı turnuvanın son başvuru tarihi ise 7 Mayıs.
 
Demir: “Turnuvaya, yüzde 40 ve üzeri ortopedik engeli olan herkes katılabilir”
Engelsiz Yaşam Parkı Sorumlusu Betül Demir, Bocce Turnuvası’nın 15 Mayıs’ta yapılacağını belirterek, “Daha önceki yıllarda da bu turnuvayı düzenledik ve katılımcılarımız çok keyif aldı. Turnuvamıza yüzde 40 ve üzeri ortopedik engeli olan tüm vatandaşlarımız katılım sağlayabilirler. Onların sosyalleşmeleri adına çok güzel bir aktivite oluyor. Aralarında güzel bir rekabet gelişiyor ve çok keyifli dakikalar geçiriyorlar. Onlar keyiflenince, biz de çok mutlu oluyoruz” ifadelerini kullandı.
 
“Sevgi var olduktan sonra, engelleri çok kolay aşıyoruz”
Engelsiz Yaşam Parkı’na gelen özel gereksinimli çocukların, süreç içinde önemli ilerleme kaydettiğini ve merkeze gelince mutlu olduklarını söyleyen Demir, “Bizler burada onların önerilerine ve isteklerine göre hizmetlerimizi devam ettiriyoruz. Engelsiz Yaşam Parkı’mıza gelmeden önce konuşmayan, yürümekte zorluk çeken birçok öğrencimiz vardı. Ancak, buraya geldikten sonra konuşmalarında ve yürümelerinde ilerleme görüldü. Burada herkes işini oldukça özverili yapıyor ve sevgi konuşuyor. Onlar bizi, biz de onları çok seviyoruz. Büyük bir aile olduk. Engel; sözde olan bir olgudur ve sevgi var olduktan sonra engelleri çok kolay aşıyoruz. Bu da bizi çok mutlu ediyor” sözlerine yer verdi.
 
Bakar: “Bu tür etkinliklerle, engelli öğrencilerimizin sosyalleşmesini amaçlıyoruz”
Büyükşehir Belediyesi Engelsiz Yaşam Parkı’nda Bocce Antrenörü olarak görev yapan Cihat Bakar, geçen sene Mayıs ayında da Ortopedik Engelliler Bocce Turnuvası düzenlediklerini belirterek, “Bu turnuvayı geçen sene de düzenlemiştik ve gayet iyi geçmişti. Şampiyon, bizim öğrencilerimizden birisi olmuştu. Bu turnuva, ortopedik engelli öğrencilerimizin tamamen sosyalleşmesini amaçlıyor. Ortopedik engelli bireyler, dışarıya çok fazla çıkamıyorlar. Ama bocce onlar için bir spor ve onların bir şekilde hayata tutunmalarına ön ayak oluyor” dedi.
 
Bocce sporu hakkında da bilgi veren Bakar, “Bu spor dalı, 2 takım halinde oynanıyor. Küçük bir demir topumuz var ve amacımız o topa yaklaşmak. Yüzde 40 ve üzeri ortopedik engelli raporu olan kişiler, 7 Mayıs’a kadar turnuvamıza başvurularını yapabilirler. Burada amacımız tamamen sosyalleşmek, mutlu olmak ve mutlu etmek. Ortopedik engelli olan herkesi turnuvamıza davet ediyoruz” diye konuştu.
 
Mersin Büyükşehir Engelleri Sevgiyle Aşıyor, Büyükşehir’den Ortopedik Engellilere Yönelik Bocce Turnuvası

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Henüz yorum eklenmemiştir.
SON DAKİKA
Büyükşehir ‘Hello Mersin’de Yaz Dönemi Kursları Başladı, İngilizce Ve Almanca Öğrenmenin En Etkili Yolu: Hello Mersin
İklim Değişikliğinin Olumsuz Etkilerine Karşı Dirençli Bir Mersin Hedefleniyor, Büyükşehir’in ‘İklim Değişikliğine Adaptasyon İçin Harekete Geç’ Projesi Tanıtıldı
Ticaret Borsası Yönetim Kurulu, Haftalık Olağan Toplantısını Mustafa Teke Başkanlığında Gerçekleştirdi
Mersin’in Akdeniz İlçesine Bağlı Camili Mahallesi Yolunda Meydana Gelen Kazada Erdoğan Uçar ve Doğukan Toker Hayatlarını Kaybetti
Mersin Büyükşehir Belediyesi Ve Tac ‘Stem Laboratuvarı’ Çalışmalarında Buluştu
Mersin Büyükşehir’in Dost Eli Herkese Uzanmaya Devam Ediyor
Mersin’in Tarsus İlçesinde Sulama Kanalında Erkek Cesedi Bulundu
Başkan Seçer, Adana’da Mersin’in Afetlere Karşı Yol Haritasını Anlattı: “Manevra Kabiliyeti En Yüksek Kurumun Belediyeler Olduğu Depremde Görüldü”
Afyonkarahisar Merkez'de 4.4 Büyüklüğünde Deprem
Mersin Toroslar İlçesi Güzelyayla Mahallesinde Boşanma Davası Husumete Dönüştü, Taraflar Arasında Silahlı Satırlı Kavga Çıktı

Mersin Haber ,Mersin