Mersin Barosu Başkanı Gazi Özdemir, Uygulamada Sığınmacıların Vatandaşlık Kazanma ve Sınır Dışı İşlemlerinde Sıkıntılar Yaşadıklarını Belirtti.

“VATANDAŞLIK KAZANMA VE SINIR DIŞI İŞLEMLERİNDE SIKINTILAR YAŞANIYOR”

02 Şubat 2022 Çarşamba, 13:04
Mersin Barosu Başkanı Gazi Özdemir, Uygulamada Sığınmacıların Vatandaşlık Kazanma ve Sınır Dışı İşlemlerinde Sıkıntılar Yaşadıklarını Belirtti.
-

Mersin Barosu Mülteci Hakları Komisyonu ve Mersin Valiliği İl Göç İdaresi Müdürlüğü işbirliğinde, mülteci hakları alanında çalışan avukatlara uygulamada yaşanan hukuki sorunların çözümü, sığınmacılara daha hızlı ve faydalı hukuki hizmet sunabilmeleri için “İkamet işlemleri, Uluslararası Koruma ve Geçici Koruma İşlemleri, Sınır Dışı İşlemleri” konulu seminer düzenlendi. Mersin Barosu Başkanı Gazi Özdemir, uygulamada sığınmacıların vatandaşlık kazanma ve sınır dışı işlemlerinde sıkıntılar yaşadıklarını belirtti.

Avukatlar ve stajyer avukatların katılımıyla Mersin Barosu konferans salonunda düzenlenen seminer, Mersin İl Göç İdaresi Müdürü Hüseyin Kemal İlday, Göç Uzmanları Murat İnsel, Yusuf Kamil Akan, Aykut Alptekin, Kemal Doğru ve Kader Koç’un sunumuyla gerçekleşti. Seminerin açılış konuşmasını yapan Mersin Barosu Mülteci Hakları Komisyonu Başkanı Av. İzzeddin Uçan, mülteci haklarıyla ilgili uygulamada yaşanan sıkıntıların hukuki yollarla çözümü için bu seminerin faydalı olacağına inandığını belirterek, sunum yapan konuklara ve katılımcı meslektaşlarına teşekkür etti.

“VATANDAŞLIK KAZANMA VE SINIR DIŞI İŞLEMLERİNDE SIKINTILAR YAŞANIYOR”

Mersin Barosu Başkanı Gazi Özdemir ise konuşmasında, Mersin Barosu Mülteci Hakları Komisyonu’nun sığınmacıların hukuki statüsü konusunda önemli çalışmalar yaptığını belirterek, “Mersin’de birçok sığınmacının bulunması, meslektaşlarımız için yeni bir meslek alanı olmuştur. Bu konuda uygulamada, özellikle vatandaşlık kazanılması, sınır dışı işlemlerinde bir takım sıkıntılar yaşıyoruz. Göç uzmanlarımız, meslektaşlarımızın uygulamadaki işlerini kolaylaştırmak ve bu konuda sığınmacılara daha hızlı ve faydalı hukuki hizmet sunabilmeleri için bilgilerini bizlerle paylaşacaklar. Semineri düzenleyen Mülteci Hakları Komisyonumuza, Mersin İl Göç İdaresi Müdürlüğüne ve katılımcı meslektaşlarımıza teşekkür ediyorum” dedi.

Mersin İl Göç İdaresi Müdürü Hüseyin Kemal İlday, seminerin düzenlenmesinde emeği geçen Mersin Barosu Mülteci Hakları Komisyonu’na teşekkür ederek, 6458 sayılı Yabancılar ve Uluslararası Koruma Kanunu ve ilgili mevzuatlar çerçevesinde yapmış oldukları iş ve işlemlerle ilgili verilecek bilgilerin katılımcıların hukuki bilgilerine ışık tutacağına inandığını belirtti. Seminerin soru-cevap bölümünün ardından sunum yapan konuklarımıza plaket takdim edildi.

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Henüz yorum eklenmemiştir.
SON DAKİKA
Mersin Hava Durumu! Mersin ve Yakın Merkezlerde 6 Gün Hava Nasıl Olacak? Hava Durumu Tahminleri
Moxo Testi Uygulaması Ailelerden Olumlu Dönüşler Alıyor
Mersin Büyükşehir Belediyesi, Üretici Kadınlara Verdiği Destek İle Onların Hayatlarına Dokunmaya Devam Ediyor
Tarsus’a Bağlı Keşli-sanlıca Yolu Uzun Yıllar Sonra Asfaltlandı
Başkanı Gültak, "1 Ekim Dünya Yaşlılar Günü" Dolayısıyla, Özel Akdeniz Nadire İlkin Engelli Bakım Merkezi’ni Ziyaret Etti
Organize Suç Örgütlerine Yönelik 20 İlde "Müsilaj-2 Operasyonu" Başlatıldı
Başkan Seçer, ‘18. Cadde Alt Geçit Projesi’ni Yerinde İnceledi
Mersin Büyükşehir Kreşlerinde Eğitim Gören Minikler, Onay Akbaş’ın Kişisel Resim Sergisi’ni Gezdi
Mersin Büyükşehir Belediyesi, Eğitim Destek Verdiği En Önemli Hizmetlerinden Biri Olan Eğitim ve Öğretimi Destekleme Kurs Merkezleri’nin Sayısını Her Geçen Gün Artırmaya Devam Ediyor
Mersin Merkezli 3 İlde Eş Zamanlı Operasyon Düzenledi

Mersin Haber ,Mersin