Mersin Barosu Başkanı Av. Gazi Özdemir İle Birlikte 77 Baro Başkanı Ortak Yazılı Açıklama Yaptı

BARO BAŞKANLARI: “AVUKATLARIN GELİR ALANLARINI DARALTMAKTAN VAZGEÇİN !”

26 Ekim 2022 Çarşamba, 14:58
Mersin Barosu Başkanı Av. Gazi Özdemir İle Birlikte 77 Baro Başkanı Ortak Yazılı Açıklama Yaptı
-

Mersin Barosu Başkanı Av. Gazi Özdemir ile birlikte 77 Baro Başkanı yaptığı ortak yazılı açıklamada, 20 Ekim 2022 tarihli Bazı Kanun Hükümlerinde Değişiklik Yapılması Hakkındaki Kanun Teklifinin 5. maddesinin, avukatlık mesleğinin gelir alanlarını daraltacağı, avukatlık mesleğine yönelik umutsuzluk girdabını derinleştireceği ve hak arama özgürlüğünü olumsuz etkileyeceği gerekçesiyle, teklifin geri çekilmesi çağrısında bulundu.

Açıklamada, “Avukatların gelir alanlarını daraltmaktan vazgeçin” denildi.

Baro başkanları ortak açıklamasında şu ifadelere yer verdi:

“BU TEKLİF DAHA ÖNCE ANAYASA MAHKEMESİ KARARIYLA İPTAL EDİLDİ”

“20 Ekim 2022 tarihli Bazı Kanun Hükümlerinde Değişiklik Yapılması Hakkındaki Kanun Teklifi görüşmeleri, TBMM Plan ve Bütçe Komisyonunda 23 Ekim 2022 tarihinde başlamış bulunmaktadır.

Kanun teklifinin 5. maddesi; Kamulaştırmasız el atma davalarında uygulanan nispi vekâlet ücretini maktu hale getirmeyi ve işbu davalar hakkında verilen kararların icra takibine idari başvuru şartı getirmeyi öngörmektedir.
Bu kanun teklifine konu değişiklik 2013 yılında yapılmış ancak ilgili kanun hükmü Anayasa Mahkemesi’nin 13.11.2014 tarih, 2013/95 esas ve 2014/176 sayılı kararıyla, hukuki güvenliğin zedelenmesi ve mülkiyet hakkı ihlali gerekçesiyle iptal edilmiştir. Anayasa Mahkemesince iptal edilen hüküm an itibariyle yeni bir değişiklik konusu haline gelmiştir.

“AVUKATLIK ASGARİ ÜCRET TARİFESİ UYGULANAMAZ HALE GELMEKTEDİR”

Mahkemelerde, tüm hukuki yardımlarda taraflar arasındaki uyuşmazlığı sonlandıran her türlü merci kararlarında ve ayrıca kanun gereği mahkemelerce karşı tarafa yükletilmesi gereken avukatlık ücretinin tayin ve takdirinde, Avukatlık Kanunu ve avukatlık asgari ücret tarifesi hükümlerinin uygulanması gerekirken, her fırsatta özel kanun değişiklikleri ile avukatlık asgari ücret tarifesi uygulanamaz hale gelmektedir.

Avukatların gelir kaynaklarının sürekli olarak daralması, sınırsız avukat arzı ve ağırlaşan ekonomik tablo, avukatlar açısından ciddi bir bunalım kaynağına dönüşmüştür. Hak arama özgürlüğünün temsilcisi olan bir meslek grubunda böylesi endişelerin oluşturulmaması gerekmektedir.

Biz aşağıda imzası bulunan barolara olarak, adalet faaliyetlerinin bir bileşeni olan avukatlık mesleğine yönelik umutsuzluk girdabını derinleştirecek ve hak arama özgürlüğünü olumsuz etkileyecek bu teklifin geri çekilmesi çağrısında bulunuyoruz.”

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Henüz yorum eklenmemiştir.
SON DAKİKA
13 – 14 Nisan Hafta Sonu Günleri Mersin’de Nöbetçi Noter Uygulaması Var Mı? 13 Nisan 2024 Cumartesi ve 14 Nisan 2024 Pazar Günleri Noterler Açık mı?
Mersin Büyükşehir Deniz Sporlarında Da Öne Çıkan Bir Kent Olma Yolunda İlerliyor, Babil Su Sporları Merkezi Hizmete Açıldı
Mersin Büyükşehir Otizm Aile Danışma Merkezi’nde ‘Otizm Farkındalık Günü’ Etkinliği Düzenlendi
Başkan Vahap Seçer, ‘Bayram Sofrası’nda Tarsus Halkıyla Buluştu
Başkan Ali Boltaç Ve Vahap Seçer Bayram Sofrası’nda Halkıyla Buluştu, Bayram Sofrasında 5 Bin Kişi Ağırlandı
Bayramda, 7’den 70’e Herkesin Uğrak Adresi Mersin Mercan Bilim Merkezi Oldu
Mersin’in Erdemli İlçesinde Çıkan Yangında TV Programında Tanınan Hasan Gezer’in Evi Alevlere Teslim Oldu
Başkan Seçer, Bayram Arifesinde Şehitliği Ziyaret Etti
Başkan Seçer, Ramazan Bayramı Dolayısıyla Partililerle Bayramlaştı
Mersin Büyükşehir’in Antika Pazarı’ndan Bu Kez Kadın Ezgileri Yükseldi

Mersin Haber ,Mersin