Mersin Akdeniz Belediyesi’nden "Türkiye Yüzyılında Kadının Hakkı" Konferansı

Akdeniz Belediyesi tarafından, ‘5 Aralık Türk Kadınına Seçme ve Seçilme Hakkının Tanınmasının 89’uncu yıldönümü ve ‘Dünya Kadın Hakları Günü’ dolayısıyla “Türkiye Yüzyılında Kadının Hakkı” konulu konferans düzenlendi.

05 Aralık 2023 Salı, 20:38
Mersin Akdeniz Belediyesi’nden "Türkiye Yüzyılında Kadının Hakkı" Konferansı
-

Avukat Hatice Kübra Turgut’un sunum yaptığı konferansa,
Ak Parti İl Kadın Kolları Başkanı Fatma Abacı, Akdeniz İlçe Kadın Kolları Başkanı Neriman Öztoprak ve yönetim kurulu üyeleri, Kaymakamlığa bağlı Aile Destek Merkezleri’nde kurs ve eğitim alan ve usta öğreticilik yapan kadınlar katıldı. Belediye konferans salonunda organize edilen etkinlikte sahneye asılan, “Seçiyorum, Seçiliyorum, Kadın Haklarımı Kullanıyorum” yazılı pankart dikkat çekti.
“Türk kadını seçme ve seçilme hakkında dünya kadınlarına örnek olmuştur”
Kadın ve Aile Hizmetleri Müdürlüğü’nce düzenlenen konferansın açılışında söz alan Akdeniz Belediye Başkan Yardımcısı Yusuf Duman; “Ülkemizde kadınların siyasi hayatta seçme ve seçilme hakkını elde etmesi, kendine ‘medeni’ diyen birçok Avrupa ülkesinden bile çok daha önce toplumsal hayatımızda gerçekleşen Atatürk Devrimlerinden birisidir. İtalya’da 1945; Fransa’da 1944; Belçika’da 1960; İsviçre’de 1971 yılında kadınlara seçme ve seçilme hakkı verilmiştir. Atatürk ise Türk kadınına 1934 yılında bu hakkı tanımıştır. Bu anlamda Türk kadını, dünya kadınlarının yanı sıra günümüz medeniyetlerine de öncülük etmiştir” dedi.
“Kadınlara pozitif ayrımcılık ilkesiyle hareket ediyoruz”
Kadınların, toplumsal değişimin en güçlü faktörü olduğunun da altını çizen Başkan Yardımcısı Duman, şöyle konuştu; “Akdeniz Belediye Başkanımız Sayın Mustafa Gültak öncülüğünde, kadınlara pozitif ayrımcılık uyguluyoruz. Yerli tarımda başlattığımız atakla kadınları üretime, ekonomiye ve istihdama kazandırıyoruz.
Stevia (şeker otu), moringa, şevketi bostan, atalık karakılçık tohumu üretimiyle Akdeniz’de bir ilki başardık. Kooperatif üyesi kadınlar eliyle ürettiğimiz ürünlerden gelir elde ediliyor. Kooperatifleşip güçlerini birleştiren Akdenizli kadınlar üretiyor, satıyor, toplumsal statüleri yükseliyor.”
“Kadın-erkek eşitsizliği tüm dünyada sürüyor”
Konferansta sunum yapan Avukat Hatice Kübra Turgut ise, kadınlara yönelik hizmet ve projeleri kadınlara yönelik pozitif ayrımcılık uygulamaları nedeniyle Akdeniz Belediyesi Başkanı Mustafa Gültak’a teşekkür etti.
5 Aralık Dünya Kadınlar Günü’nün önemine dikkat çeken Av. Turgut, İsrail’in günlerdir devam eden bombalı saldırıları sonucu, Gazze’de tüm dünyanın gözleri önünde binlerce masum kadın ve çocuğun yaşamını yitirdiğine dikkati çekti.
Sözlerinin devamında; dünyadaki kadın-erkek eşitsizliğinin, istihdam, eğitim ve özel mülkiyet başta olmak üzere hayatın farklı alanlarında halen hissedildiğini kaydeden Av. Hatice Kübra Turgut, “Kadınların çalışma olanağı bulmasının zorluğu yanında, çalışan kadınların erkeklerden daha az kazandığını görüyoruz. Toplam özel mülkiyetin kadınlar, sadece yüzde 1’ine sahipler” şeklinde konuştu.

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Henüz yorum eklenmemiştir.
SON DAKİKA
Başkan Seçer’den Sma Hastası Yiğit Aras İçin Dayanışma Örneği
Sivil Savunma Haftası Dolayısıyla Büyükşehir İtfaiyesinden Okullarda Bilgilendirme Çalışmaları
Kalite Yönetim Sistemi Denetimi Türk Loydu Serkan Demirsan Tarafından Borsa Hizmet Binasında Gerçekleştirildi
Tarsus Ticaret Borsası Personelleri, ““Yaratıcı Drama: Yetişkinler De Oyun Oynar Ve Sanat Atölyesi: Ben Kimim ?“ Adlı Etkinliklerini Gerçekleştirildi
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan 7 Mart Günü Mersin’e Geliyor
Vali Ali Hamza Pehlivan, Mersin’deki Milli Eğitim Yatırımları Hakkında Açıklamalarda Bulundu
Başkan Seçer, Yenice’den Seslendi: “31 Mart’tan Sonra Da Buradayız”
MSK, Üst Üste Aldığı Galibiyetlerle Yoluna Emin Adımlarla Devam Ediyor
Berdan İçme Suyu Arıtma Tesisi Yenilendi, Yüzde 20 Enerji Tasarrufu Sağlandı
Başkan Gültak: “Karaduvar’ı Sadece Türkiye’ye Değil Avrupa’ya Bile Tanıttık”

Mersin Haber ,Mersin