MDTO’dan Bir İlk

Mersin Deniz Ticaret Odası,merkezi Fransa’nın LeHavre kentinde bulunanAkdenizLiman Kentleri Birliği’ne üye oldu.

25 Şubat 2020 Salı, 19:20
G: 26.02.2020 - 00:43
MDTO’dan Bir İlk
-

Mersin Deniz Ticaret Odası (MDTO), diyalog ve karşılıklı iş birliği ile kentler ve limanlar arasındaki ilişkileri geliştirmek üzere faaliyet gösteren Akdeniz Liman Kentleri Birliği’ne (Association Internationaledes Villes Portuaires - AIVP) Türkiye’den üye olan ilk kurum oldu.
Üyeliği 20 Şubat 2020 tarihi itibariyle onaylanan MDTO, AIVP’teYönetim Kurulu Üyesi İskender Botros ile Yönetim Danışmanı Ezgi Biçer Uçar tarafından temsil edilecek.
Liman kentleri arasında iş birliği ve dayanışmayı geliştirmek üzere30 yılı aşkın süredir Fransa’da çalışmalarını sürdürenAkdeniz Liman Kentleri Birliği’nin bugün 45 ülkeden 187 üyesi bulunuyor.
Liman kentlerini etkileyen iklim değişikliği, kruvaziyer piyasası dinamikleri, biyo çeşitliliği koruma gibiekonomik, çevresel ve sosyal sorunlarla daha iyi mücadele edebilmek için yeni stratejilerin hayata geçirilmesi konusunda üyelerine destek olmak; uluslararası eksper networkü ile ihtiyaç duyulan alanlarda uzmanlık sunmak; teknik ve bilimsel altyapısı ile çalışma ziyaretleri ve kıyaslama etkinlikleri düzenlemek;UNCTAD, Dünya Bankası gibi uluslararası kuruluşlarla işbirliği sayesinde bu kuruluşlar nezdinde farkındalığı arttırmak gibi faaliyetleri bulunan AIVP, “Dünya Liman Kentleri Ağı” olarak da biliniyor.
2018 yılında Kanada’nın Quebec kentinde düzenlenen Dünya Kentleri ve Limanlar Konferansı ile “Gündem 2030”u kabul eden AIVP networkü, sürdürülebilir kalkınma hedeflerine katkı sunmayı taahhüt ediyor.
Üyeleri arasında, deniz ve nehir taşımacılığı altyapısı ve faaliyeti bulunan çok sayıda yerel yönetimin yanı sıra liman idareleri, meslek örgütleri, üniversiteler ve araştırma enstitüleri de bulunan AIVPBilbao, Anvers, Cenova gibi kentlerin katılımıyla 1988 yılındakurulmuştu.
Hükümet dışı uluslararası örgüt (NGO) statüsünde faaliyetlerini sürdüren Birliğin Yönetim Kurulu Başkanlığı, 2015 yılından beri Brüksel Liman İdaresi Müdür Yardımcı PhilippeMattis tarafından yürütülüyor.
MDTO’nunAkdeniz Liman Kentleri Birliği’ne üyeliği, Fransa’nın en önemli ve işlem hacmi en yüksek limanlarından biri olan LeHavreLimanıilebirlikte Fransa’daki belediyeler ve sivil toplum kuruluşlarıylaiş birlikleri geliştirme ve diyalog kanallarının güçlendirilmesi adına gerek Mersin gerekse ülkemiz açısından önemli fırsatlar sunuyor.

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Henüz yorum eklenmemiştir.
SON DAKİKA
Başkan Ünüvar, 8 Mart Dünya Kadınlar Günü’nü Çiçek Hediye Ederek Kutladı
51 Yıl Hapis Cezası İle Aranan Şahıs Yakalandı
Belediye Aracı Kaza Yaptı; 3 Personel Yaralı
Veyis Avcı’dan Kadınlar Günü’nde Anlamlı Ziyaret
Akdeniz Belediyesi, Şıh Muhemmet Abbari Türbesi’ni Yeniledi
Kayacars Yönetim Kurulu Başkanı Coşkun Kaya'dan 8 Mart Dünya Kadınlar Günü Mesajı
En Yüksek Reel Getiri Külçe Altında Gerçekleşti
Mersin Koyun - Keçi Birliği İle Sözleşme İmzalandı
Mersin’i Gururlandıran Projeye İki Ödül
"Kadın Sağlığı Danışma Merkezi", 8 Mart Gibi Önemli Bir Günde Hizmete Başladı

,Mersin ,Mersin Tren Saatleri ,Mersin Hava Durumu
Hızlı ve güvenli bir şekilde istanbul evden eve nakliyat işlerinizde Önder Evden Eve Nakliyat yanınızda.
Ces Sabunculuk Siirt bıttım sabunu faydaları ile ünlenen doğal saç ve cilt ürünüdür.