Kreşten Üniversiteye Kadar Çocukların Eğitim Hayatı Büyükşehir’e Emanet

Eğitimli nesiller ile geleceğin daha aydınlık olacağının bilinciyle; çocuklara ve gençlere yönelik eğitim alanında her türlü desteği sunan Mersin Büyükşehir Belediyesi, hayata geçirdiği hizmetlerle eğitimli bireyler yetişmesinin önünü açıyor.

05 Kasım 2023 Pazar, 10:46
Kreşten Üniversiteye Kadar Çocukların Eğitim Hayatı Büyükşehir’e Emanet
-

Bir çocuğun eğitim hayatına adımını attığı ilk günden itibaren yanında olan Mersin Büyükşehir Belediyesi; kreşten ilkokula, ortaokuldan liseye ve üniversiteye kadar eğitimin her alanında öğrencilerin destekçisi oluyor. Gençler üniversiteden mezun olduktan sonra da Mersin Büyükşehir’in sağladığı istihdam imkânları ile kariyer yolcuklarına ilk adımı güvenle atabiliyor.

Öğrenciler, eğitim hayatlarına ilk adımı Büyükşehir ile atıyor
Öğrencileri eğitim hayatlarının başlangıcı olan kreşlere adım atmalarından itibaren yalnız bırakmayan Büyükşehir, Mersin’in belirli noktalarında açtığı kreşlerle öğrencilerin ilkokula daha hazır bir şekilde başlamasını sağlıyor.

Büyükşehir’in Münir Özkul, Adile Teyze, Begonvil, Halkkent çocuk gelişim merkezleri ile Yenice Yaşar Bayboğan çocuk atölyesine çocuklarını güvenle emanet eden aileler de, hayat pahalılığının yaşandığı bu günlerde hem daha ekonomik koşullarda, hem de daha donanımlı kreşlerde çocuklarının eğitim alabilmelerinin mutluluğunu yaşıyor. Bugüne kadar 600’den fazla çocuk eğitim hayatına ilk adımı, Büyükşehir’in çocuk gelişim merkezlerinde attı.

Öğrencilerin beslenmeleri de Büyükşehir’e emanet
Eğitimin her alanında öğrencilerin yanında olan Büyükşehir, çocuklar ve gençlerin beslenmesini de ihmal etmiyor. Özellikle çocukların gelişimi için en önemli unsur olan sağlıklı gıdaya erişim için de önemli adımlar atan Büyükşehir, okullarda gerçekleştirdiği süt, kuruyemiş dağıtımı ve LGS kurs merkezlerinde verdiği öğle yemekleriyle, derinleşen ekonomik kriz sebebiyle gıdaya erişmekte zorlanan öğrencilerin ve ailelerinin yanında oluyor.

Çocukların beslenmelerine katkı sağlamayı amaçlayan Büyükşehir, 13 ilçede ihtiyaç sahipliği belirlenmiş okullarda, ilkokul çağındaki çocuklara bugüne kadar toplam 4 milyon 192 bin 916 adet süt paketi ulaştırırken, 75 bin kuruyemiş paketi dağıtımını da gerçekleştirdi.

Büyükşehir ile ‘Eğitimde fırsat eşitliği’ önceleniyor
‘Eğitimde fırsat eşitliği’ temel ilkesini önceleyen ve bu doğrultuda özellikle dezavantajlı mahallelerde liseye ve üniversiteye ücretsiz hazırlık kursları açan Büyükşehir, kurs merkezlerinde eğitim vermekle de kalmıyor; soru bankası, yaprak test ve deneme sınavı desteği, rehberlik/seminer çalışmaları ve motivasyon etkinlikleri gibi desteklerle de öğrencilerin her açıdan yanında oluyor.

Büyükşehir’in Turgut Türkalp, Hal, Kazanlı, Çilek, Özgürlük, Mithatpaşa, Eski Ömerli, Turgutreis ve Halkkent mahallelerinde açtığı LGS kurs merkezlerinde ücretsiz bir şekilde eğitim gören öğrenciler, LGS’ye deneyimli ve uzman öğretmenler eşliğinde hazırlanırken, sınav stresini de kurs merkezlerinde yer alan uzman psikologların yardımı ile yeniyor.
Üniversiteye hazırlık noktasında da Büyükşehir’in desteğini alan öğrenciler, YKS kurs merkezlerinde üniversite sınavına ücretsiz bir şekilde hazırlanma imkânı buluyor. Akdeniz, Anamur, Aydıncık, Bozyazı, Erdemli, Gülnar, Halkkent, Mut, Silifke, Tarsus ve Yenice’de yer alan YKS merkezlerinde eğitim gören öğrenciler, geleceklerinin en önemli adımlarından bir tanesi olan üniversite hazırlık sürecinde, Büyükşehir Belediyesi’nin desteğini hep yanında hissediyor.

Öğrencilerin sınav stresi yaşamamaları adına uzman eğitimciler ile yanında olan Büyükşehir, kent genelinde ve öğrencilere yönelik özel olarak gerçekleştirdiği konser ve festival gibi etkinliklerle de onların moral depolamasına yardımcı oluyor.

Büyükşehir, öğrencileri sınava hazırlamanın yanı sıra, ailelerinin de maddi durumunu gözeterek, Halk Kart’tan yararlanan ailelerin çocukları ile kurs merkezlerinde üniversite sınavına hazırlanan öğrencilerin YKS sınav ücretlerini ödeyerek destek olmayı sürdürüyor. Büyükşehir bu sayede gençlere hem maddi, hem de manevi anlamda varlığını hissettiriyor.
Bugüne kadar toplam 21 bin 744 öğrenci YKS’ye, 5 bin 293 öğrenci ise LGS’ye Büyükşehir ile hazırlandı.

Üniversiteli gençlerin yanında da Mersin Büyükşehir var
Üniversiteli öğrenciler için de hayata geçirdiği birbirinden farklı hizmetlerle Mersin’i bir öğrenci kenti haline getiren Büyükşehir Belediyesi, üniversiteli öğrencilerin her ihtiyacını gözeterek; barınmadan beslenmeye, ulaşımdan eğitim yardımına kadar birçok projesiyle üniversitelilerin yanında oluyor. Şehir dışında yaşayan ve Mersin’deki üniversiteleri kazanan gençleri, kente adım attıkları otogarda karşılayan Büyükşehir Belediyesi; öğrencilere kentle ilgili bilgiler vererek, Büyükşehir’in öğrenci dostu hizmetlerinden yararlanabilmeleri için yönlendirmeler yapıyor.

Öğrenciler, Büyükşehir’in yurtlarında güvenle konaklıyor
Barınma sorununun tırmandığı günümüz koşullarında, öğrencilerin konaklayabilmesi için açtığı yurtlarla gençlerin yanında olan Büyükşehir, Mersin merkezde hizmet veren Erkek Öğrenci Yurdu ile Gülnar’da bulunan Özel Gülnar Yükseköğrenim Kız Öğrenci Yurdu ve Gülnar Erkek Konuk Evi sayesinde, ailesinden uzakta yaşayan gençlere aile sıcaklığını hissettiriyor.

Gençlerin uygun fiyata sağlıklı gıdaya erişimini de kolaylaştırmak adına Mahalle Mutfakları ile hizmet veren Büyükşehir, üniversitelerin önünde sunduğu hizmetle de fark yaratıyor. Büyükşehir, ekonomik sıkıntıların arttığı bu süreçte, 6 liraya 3 çeşit yemek hizmetini üniversite öğrencilerine ulaştırıyor.

Mersin’de öğrencilerin çamaşır yıkama derdini de ortadan kaldıran Büyükşehir, merkezde Üniversite Caddesi’nde ve Tarsus’ta olmak üzere 2 adet Çamaşır Kafe ile hizmet vererek, hem öğrencilerin hem de ailelerin bütçesine katkı sağlıyor. Çamaşır Kafe’lerde üniversite öğrencilerine çamaşır yıkama ve kurutmanın yanı sıra ütü, çay, mini kütüphane ve kış aylarında sabahları ücretsiz çorba hizmeti de sunuluyor.

Mersin il sınırları içinde ikamet edip üniversiteyi kazanmış ve başvuru şartlarına uyan tüm öğrencilere geri ödemesiz öğrenim yardımında da bulunan Büyükşehir, hem öğrencilerin hem de ailelerin yükünü hafifletiyor.

Mersin’de öğrencilerin daimi adresi: Okuma Salonları
Başkan Vahap Seçer’in en iyi ve en kaliteli eğitimi alabilmeleri için her türlü desteği verdiği öğrenciler, Büyükşehir’in kent genelinde hizmete sunduğu 9 adet okuma salonu ve kütüphane ile de hem sınavlara hazırlanıyor, hem de genel kültürlerini geliştiriyor. Okuma salonlarında ücretsiz bir şekilde bulunan çay, kahve, wifi ve kış aylarında çorba ikramı da öğrencileri bekliyor. Üniversite öğrencilerini eğitim alanında desteklemenin yanı sıra, yıl boyunca düzenlediği festival, konser, sportif faaliyet gibi etkinliklerle de Mersin’i üniversiteli gençler için yaşanabilir bir kent haline getiren Büyükşehir, öğrencilerin sosyal hayattan kopmadan eğitimlerini tamamlamalarına yardımcı oluyor.

Mersin’de öğrencilerin MERCİ Danışmanlık Merkezi var
Büyükşehir’in, öğrencilerin her zaman yanında olduğunun göstergelerinden biri olan MERCİ Öğrenci Danışmanlık Merkezi de, verdiği rehberlik ve psikolojik destek hizmeti ile eğitim hayatı boyunca öğrencilerin yanında olmayı sürdürüyor. Rehberlik ve psikolojik destek hizmeti ile sınırlı kalmayan merkezde, küçük yaş grupları için oyun terapisi desteği de veriliyor.
Öğrencilerin farkındalıklarını da artırmaya yönelik projeler hayata geçiren Büyükşehir, düzenlediği seminer ve konferanslarla da öğrencileri, alanında uzman kişilerle buluşturarak kendilerini geliştirmelerine yardımcı oluyor.

Eğitimden iş hayatına, Kariyer Merkezi öğrencilerin yanında
Gençleri sadece eğitimde değil, iş hayatında da destekleyen ve onlara yeni iş kapıları aralayan Büyükşehir Belediyesi, bünyesinde hizmet veren Kariyer Merkezi ile de iş arayanlara, öğrencilere, gençlere ve işverenlere rehberlik, danışmanlık ve yönlendirme hizmetleri sunuyor.

Kariyer Merkezi’ne kayıt olan gençler; kamu ve özel sektörden uygun iş ilanlarına başvuru yapabiliyor ve bu başvuru sürecinde de Kariyer Merkezi’nde ücretsiz özgeçmiş oluşturabiliyor. Kariyer Merkezi aracılığıyla, bugüne kadar 5 bin 361 kişi istihdama katıldı.

Kariyer Merkezi, iş dünyasının aktörleri ile iş birliği halinde başlattığı ‘Yetenek Dönüşüm Projesi’ kapsamında, sektörün ihtiyacına yönelik mesleki eğitim programları da düzenliyor. Merkez; adayların bir taraftan mesleki gelişimine katkı sunan projeler geliştirirken, diğer taraftan da iş arama becerileri eğitimleri ile adayların istihdam edilebilirliklerine katkı sunuyor.

Üniversite öğrencileri, meslek lisesi öğrencileri ve diğer iş arayan grupların kariyer yolculuklarına destek sunmak amacıyla ‘Kariyer Günleri’ etkinlikleri de düzenleyen Kariyer Merkezi, iş arayanları ve öğrencileri işverenlerle buluşturuyor. ‘İlk İşim’ projesiyle gençlere, Denizkızı Turizm A.Ş.’ye bağlı kafe ve işletmelerde yarı zamanlı çalışma fırsatı sağlayan Büyükşehir; öğrencilerin bir yandan gelir elde etmelerini sağlarken; diğer taraftan da kariyer yolculuklarına destek sunuyor.

Mesleki Eğitim ve Meslek Edindirme Merkezi (MERCEK) projesi kapsamında verilen eğitimler ile de vatandaşların değişik meslekleri öğrenebilmeleri sağlanırken, birçok sektörün de kalifiye eleman ihtiyacının karşılanması ve kursiyerlerin kişisel gelişim ve becerilerine katkıda bulunmaları amaçlanıyor. Yenişehir, Halkkent ve Tırmıl Sanayi Sitesi içerisinde bulunan merkezlerden, bugüne kadar toplam 2 bin 258 kişi faydalandı.

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Henüz yorum eklenmemiştir.
SON DAKİKA
Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Abdulkadir Uraloğlu Duyurdu: "Havalimanımız 10 Ağustos’ta Sayın Cumhurbaşkanımız Tarafından Hizmete Açılacak"
Mersin Valisi Ali Hamza Pehlivan’ın Eşi Yıldız Pehlivan Hanımefendi, Gül Çocuk Evinde Düzenlenen "Aşure Günü" Etkinliğine Katıldı
Uzun Yıllar Sonra Mersin Tarsus'ta Geleneksel Köyler Arası Futbol Turnuvası Başlıyor
Duvar Boyama Etkinliği İle Çocuklar Mersin'de RengÂrenk ve Eğlenceli Bir Gün Geçirdi
Mersin Büyükşehir Voleybol Kursu İle Minikler Hem Spor Yapıyor Hem Sosyalleşiyor
Erdem Karadağ ve Hayri Erdoğan'dan Borsaya Ziyaret
Trafo Yangını Sonrası Güneykent Mahallesi Sokakta!
Mersin Akdeniz Yeni Mahalle'de İşyeri Yangını Korkuttu
Başkan Vahap Seçer’den "Ana Konteyner Limanı" Açıklaması
Mersin’in Silifke İlçesinde Yangın: 3 Ev Kül Oldu

Mersin Haber ,Mersin