Kırsal Mahalle Buluşmaları’nın 4. Adresi Üzümlü Mahallesinde İdi! Üzümlü Mahallesi Kadınları Hünerlerini Sergiledi

Mersin Büyükşehir Belediyesi Kadın ve Çocuk Çalışma Grubu tarafından hayata geçirilen Kırsal Mahalle Buluşmalarının 4.’sü, Erdemli ilçesine bağlı Üzümlü Mahallesi’nde gerçekleştirildi.

28 Haziran 2019 Cuma, 10:36
Kırsal Mahalle Buluşmaları’nın 4. Adresi Üzümlü Mahallesinde İdi! Üzümlü Mahallesi Kadınları Hünerlerini Sergiledi
-

Geleneksel hale getirilen buluşmalar sayesinde kadınlar bölgelerine özgü lezzetlerini ve doğal ürünlerini sergileme olanağı buldu.
Mersin’in doğal güzelliklerini ve yeni yerlerini keşfetmek, keşfederken de kırsalda yaşayan üretici kadınlarla buluşmak isteyenlerin yoğun ilgi gösterdiği Kırsal Mahalle Buluşmaları’nın dördüncüsü, çam ormanları ve üzüm bağları ile çevrili Üzümlü Mahallesi’ne yapıldı.
Mersin Büyükşehir Belediyesi Kadın ve Çocuk Çalışma Grubu tarafından gerçekleştirilen Kırsal Mahalle Buluşmaları kapsamında, köylerdeki kültürel ve üretimsel değerlerin korunması ve desteklenmesi sağlanırken, üretici köy kadınlarına emeklerini sergileyebilecekleri olanaklar sağlanıyor. Ayrıca kadınların istihdama katılmalarının da yolu açılıyor.
Kadınlar için kaynaşma fırsatı
Yeşil doğası, temiz ve serin havası ile misafirlerini ağırlayan Üzümlü Mahallesi’nde, mahalleli kadınlar yöresel ürünlerinin yanı sıra el emeği doğal ev ürünlerinin de tanıtımını ve satışını yaparken, aynı zamanda kentli kadınlarla kaynaşma fırsatını da elde etti. Düzenlenen buluşma sayesinde üretici kadınlar desteklenirken, merkezden katılan vatandaşlar doğal ve yöresel ürünlerin lezzetine varmış oldu.
Yıldırım: “Ben ilk defa katılıyorum ve buna rağmen çok hoşuma gitti”
Kırsal Mahalle Buluşmaları’na ilk defa katıldığını belirten Fadime Yıldırım, “Büyükşehir Belediyesi’nin etkinliklerini çok beğeniyorum. İlk kez katılmama rağmen çok hoşuma gitti. Köylüler ile kaynaşmak, onların ihtiyaçlarını öğrenmek, belediyenin tabii ki birinci görevi” dedi.
Altay: “Bu etkinliklerin devamını bekliyoruz”
Mahallede kadınlar tarafından çok sıcak karşılandıklarını belirten ve Büyükşehir Belediyesi’nin güzel bir fark yarattığını dile getiren Serpil Altay, şunları söyledi:
“Ben bu etkinliği Büyükşehir Belediye Başkanımızın eşi Sayın Meral Seçer’in sosyal medya sayfasında gördüm. Kadın buluşmaları olması dikkatimi çekti. Ben de Kadın Araştırmaları’nda yüksek lisans öğrencisiyim. Bu projeyi üreten ve kendi ekonomisine katkı sağlayanın kadın olduğunu gördüm. Büyükşehir Belediyesi’nin öncülüğünde böyle bir şey yapılıyor ve çok hoş bir buluşma. Şehirdeki kadınları buluşturabiliyorsunuz ama kırsaldaki kadınları buluşturamıyordunuz. Buradaki kadınların ‘Bizi çok memnun ettiniz’ demeleri bile bu projenin gerçekten çok iyi bir yere geldiğini gösteriyor. Umarım devamlı olur ve sürdürülebilir. Meral Hanım’ın birçok yerde aynı şekilde bu tarz çalışmalar yaptığını görüyordum. Kendisine güveniyorum ve tebrik ediyorum. Çok güzel bir çalışma. Yani ‘Kadın ve erkek arasında eşitliği istiyoruz’ demekle olmuyor. Gerçekten bunu bu şekilde eylemselliğe dökmek gerekiyor. Belki birçok kişi bize seçmen olarak bu vaatlerde bulunup, gerisini yapamıyorlardı. Bu proje ile görüyoruz ki, söylenen yapılıyor.”
Özbay: “Kadınlarımızın istihdama katılması çok güzel”
Kırsal Mahalle Buluşmaları’nın güzel bir proje olduğundan ve mahalledekiler ile şehirde yaşayan insanlar arasında güzel bir köprü kurduğundan bahseden Fatma Özbay, “Köylerde üretilenleri şehirdekilerle buluşturmak köy ve şehri birbirine entegre edecek çok güzel bir proje. İnşallah bütün köylerimizde bunun devamını bekliyoruz. Köylerimizin bazı sorunları var. Büyükşehir Belediyemiz’in de bunları hem yerinde görmesi hem de tespit etmesi açısından çok güzel bir proje. Tebrik ediyorum ve teşekkür ediyorum. Burada köy hayatını görüyoruz, köylülerle kaynaşıp, onların emeklerini görüyoruz. Şehirde bulamadıklarımızı köyde buluyoruz. Organik ürünleri alıyoruz. Emekler de, kadınların istihdama katılması da çok güzel” diye konuştu.
Kırsal Mahalle Buluşmaları’nın 4. Adresi Üzümlü Mahallesinde İdi! Üzümlü Mahallesi Kadınları Hünerlerini Sergiledi
Kırsal Mahalle Buluşmaları’nın 4. Adresi Üzümlü Mahallesinde İdi! Üzümlü Mahallesi Kadınları Hünerlerini Sergiledi

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Henüz yorum eklenmemiştir.
SON DAKİKA
Merkez Üssü OBRUK-BOR (Niğde) olan 5.1 Büyüklüğünde Deprem Meydana Geldi
Merkez Üssü KIBRIS RUM KESIMI olan 3.3 Büyüklüğünde Deprem Meydana Geldi
Kilis Elektrik Kesintisi 21 Eylül Pazartesi
TGC Yönetim Kurulu Üyesi Ali Salgıt Mersin'de Tedavi Altına Alındı
Gaziantep Elektrik Kesintisi 21 Eylül Pazartesi
Mersin Elektrik Kesintisi 21 Eylül Pazartesi
Mahkemeden Mersin Marina Kararı! Marinadaki İş Yerlerinin Ruhsatları İptal Edildi
Hatay Elektrik Kesintisi 21 Eylül Pazartesi
Mezitli Elektrik Kesintisi 21 Eylül Pazartesi
Yaşaması İçin İmkan Varken Ölüme Mi Terk Edilecek! Sağlık Bakanı Fahrettin Koca’nın Dikkatine, Umut Can Esen İçin Kritik Eşiğe Gelindi
,Mersin ,Mersin Tren Saatleri ,Mersin Hava Durumu