İzocam Tarsus ve Dilovası Fabrikalarındaki İşçiler Greve Çıktı! İşçiler Tesis Kapısında

Haklarını alamyan İzocam Tarsus ve Dilovası fabrikalarında çalışan Kristal-iş Sendikası üyesi işçiler, toplu iş sözleşmesi görüşmelerinin tıkanması nedeniyle 18 Ocak 2019 Cuma günü greve çıktı.

18 Ocak 2019 Cuma, 10:37
G: 18.01.2019 - 10:57
İzocam Tarsus ve Dilovası Fabrikalarındaki İşçiler Greve Çıktı! İşçiler Tesis Kapısında
-


Bilgi: Instagram'da @mersinhaber'i takip ederek anlık gelişmelerden daha hızlı haberdar olabilirsiniz.
2014 yılında işçilerin talepleri doğrultusunda, İzocam Tic. ve San. A.Ş.’ye ait Kocaeli Dilovası ve Mersin Tarsus üretim tesislerinde örgütlenmeye başlayan Kristal-İş sendikası, 2018 yılında yetki belgesini alarak işveren ve temsilcileriyle masaya oturdu ancak, görüşmeler tıkanınca alınan karar üzerine Tarsus ve Dilovası'ndaki İzocam üretim tesislerinde işçiler bugün itibariyle greve çıktı.
İşçilerin geriye dönük dört yıllık ve bundan sonraki haklarını almak için yetki belgesinin resmi olarak ulaşmasının ardından Kristal-iş Mersin Şubesi, İzocam işveren temsilcileriyle masaya oturdu. İşverene yapılan yasal çağrı sonrası toplu iş sözleşme görüşmeleri başladı.
Görüşmeler Tıkandı
Sendikanın yazılı açıklamasında yer alan bilgilere göre, sürecinin başında işverenin kasıtlı ve iyi niyetten tamamen yoksun bir tutumu nedeniyle uğradıkları hak kayıplarının telafisini ve örgütlenme sebebiyle atılan arkadaşlarının işe iadesini talep etti. Ancak, görüşmeler, İşveren ücret maddeleri görüşülürken bu ve benzeri tutarsız tavırlarının devamı ve işten atılan sendika üyesi işçilerin ise tekrar işe alınamayacağı söylemesi üzerine görüşmeler tıkandı. İşveren sendikal örgütlenme başlangıcında işten çıkarılan işçilerin geri alamayacağını, işe iadenin “şirketin var oluşunu, kültürünü, marka imajını ve istikrarlı duruşunu” tehlikeye sokabileceğini gerekçe gösterdi.
Greve İlişkin Duyuruda İzocam'da Yaşanan İş Cinayetine Vurgu Yapıldı
Sendika resmi internet sitesinde çıkılacak greve ilişkin yayınladığı açıklamada, "İş cinayetlerinde, çalışanların ölümüne sebep olan İzocam Tic. ve San. A.Ş., sendikal örgütlenme sırasında iş sağlığı güvenliği kurallarını bahane ederek işten attığı işçileri tekrar işe almamak için şirket kültürünü gerekçe gösterdi!"
Greve Gidildi
Kristal-iş Sendikası detaylı açıklamaların yer aldığı kamuoyu duyurusunda, "2014 yılından bu yana gelen bu süreçte ve 2018 Temmuz ayından bu yana yapılan görüşmelerde yukarıda saydığımız sebeplerle ücret ve ücrete bağlı maddeler konusunda işverenle anlaşma sağlanamamıştır. Bu sebeplerle, tüm İzocam işçilerinin görüşü alınarak, 18 Ocak 2019 günü İzocam Tic. Ve San. A.Ş.’ye bağlı Dilovası ve Tarsus tesislerinde greve çıkma kararı alınmıştır. Kamuoyuna saygıyla duyurulur."
İzocam Tarsus ve Dilovası Fabrikalarındaki İşçiler Greve Çıktı
İzocam Tarsus ve Dilovası Fabrikalarındaki İşçiler Greve Çıktı

Kristal-iş Sendikası Duyurusu ise şöyleydi;

Basına ve Kamuoyuna
İzocam işçileri 18 Ocak günü greve çıkıyor!
Sendikamız 2014 yılında, İzocam Tic. Ve San. A.Ş.’ye ait Kocaeli Dilovası ve Mersin Tarsus üretim tesislerinde başarılı bir örgütlenme çalışması yürüttü. İşveren pek çok örgütlenmede alışık olduğumuz gibi kanunu kötüye kullanarak sendikamızın çoğunluğuna itiraz etti, bu itirazını kasıtlı olarak yetkisiz bir mahkemeye yaparak ve benzeri iyi niyetten uzak yöntemlere başvurarak yetki sürecini dört yılı aşkın bir süreyle geciktirdi. Bir işçinin toplam ortalama çalışma yaşamının altıda birine denk gelen bu zorlu dönem boyunca, tüm baskılara rağmen, hiçbir üyemiz sendikasından istifa etmedi.
Ancak işveren bir başka klasik sendika karşıtı uygulamaya daha başvurdu ve dört öncü arkadaşımızı işten çıkardı. Ayrıca, bu sıkıntılı dönem içinde, Tarsus tesisinde, kanunun öngördüğü süreleri aşan fazla çalıştırma sebebiyle, bir arkadaşımızı korkunç bir iş cinayetine kurban verdik.
Sendikamızın yapmış olduğu tüm çağrılara sırtını dönen işveren, yaptığımız tüm çağrılara her seferinde yetki davasının sonucuna göre hareket edeceği cevabını verdi. 2018 yılında sendikamızın yetkisi nihayet kesinleşti ve 19 Temmuz 2018 günü yetki belgesi elimize ulaştı.
İşverene yapılan yasal çağrı sonrası toplu iş sözleşmesi görüşmeleri başlatıldı. İşverenin yönetim kadrosunda 2017 yılında yaşanan değişim sonrası, göreve yeni gelen yöneticilerle toplu iş sözleşmesi masasına oturuldu ve görüşme süreci başladı.
Üyelerimiz görüşme sürecinin başında işverenin kasıtlı ve iyi niyetten tamamen yoksun bir tutumu nedeniyle uğradıkları hak kayıplarının telafisini ve örgütlenme sebebiyle işten atılan arkadaşlarının işe iadesini talep ettiler.
Yaşanan tüm olumsuz sürece rağmen, sendikamız masada yapıcı tavrını korudu. Sorunları masada görüşerek çözmek istediğimizi, yeni yönetimle birlikte yeni bir sayfa açabileceğimizi, karşılıklı olarak güven inşa edebileceğimizi bildirdik.
Görüşmeler sırasında taraflar idari maddeler konusunda makul bir süre içinde uzlaşabildiler. Ancak sıra ücrete gelince, asgari ücrete mahkûm edilmiş olan ve ağırlıklı olarak 10-15 yıllık kıdeme sahip olan üyelerimizin önüne önce şirketin yeterince kârlı olmadığı sonrasında da patlak veren ekonomik kriz çıkarıldı. İşveren tarafından sendikamıza resmi olarak yapılmış olan ücret zammı teklifi bile bir kaç gün sonra geri çekildi. İşveren ücret maddeleri görüşülürken bu ve benzeri tutarsız tavırlarını sürdürdü.
Üyelerimize işten atılan arkadaşlarının ise tekrar işe alınamayacağı söylendi. Üstelik buna gerekçe olarak da işe iadenin “şirketin var oluşunu, kültürünü, marka imajını ve istikrarlı duruşunu” tehlikeye sokabileceği gösterildi. İş cinayetlerinde, çalışanların ölümüne sebep olan İzocam Tic. Ve San. A.Ş., sendikal örgütlenme sırasında iş sağlığı güvenliği kurallarını bahane ederek işten attığı işçileri tekrar işe almamak için şirket kültürünü gerekçe gösterdi! Şirket kültürü örgütlenmeye çalışan işçileri işten atmak mıdır? İşçileri asgari ücrete mahkûm etmek midir? Sendikal örgütlülüğün önüne geçerek kârını arttırmak mıdır?
2014 yılından bu yana gelen bu süreçte ve 2018 Temmuz ayından bu yana yapılan görüşmelerde yukarıda saydığımız sebeplerle ücret ve ücrete bağlı maddeler konusunda işverenle anlaşma sağlanamamıştır. Bu sebeplerle, tüm İzocam işçilerinin görüşü alınarak, 18 Ocak 2019 günü İzocam Tic. Ve San. A.Ş.’ye bağlı Dilovası ve Tarsus tesislerinde greve çıkma kararı alınmıştır.
Kamuoyuna saygıyla duyurulur.
Kristal-İş Sendikası Genel Merkez Yönetim Kurulu
İzocam Tarsus ve Dilovası Fabrikalarındaki İşçiler Greve Çıktı! İşçiler Tesis Kapısında
İzocam Tarsus ve Dilovası Fabrikalarındaki İşçiler Greve Çıktı! İşçiler Tesis Kapısında
İzocam Tarsus ve Dilovası Fabrikalarındaki İşçiler Greve Çıktı! İşçiler Tesis Kapısında
İzocam Tarsus ve Dilovası Fabrikalarındaki İşçiler Greve Çıktı! İşçiler Tesis Kapısında

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Henüz yorum eklenmemiştir.
SON DAKİKA
Mersin Hal Müdürlüğü Fiyat Listesi (29 Eylül 2020 Salı)! Mersin Hal Yaş Sebze ve Meyve Hal Fiyatları
Mersin Dikkat! Meteoroloji'den Batı Akdeniz'de Fırtına Beklentisi Olduğu Uyarısı Yapıldı
Tarsus’a 2 Coğrafi İşaretli Ürün Daha! Tarsus Fındık Lahmacunu ve Tarsus Kebabı da Artık Tescilli Yapıldı
İtfaiye Haftası’nın 96. Yıl Dönümü! Büyükşehir’in Tarsus’taki Başarılı İtfaiyecileri
Mersin Büyükşehir’den İtfaiye Haftası’nda Çocuklara Özel Etkinlik
Tutukluları Rahat Ettirmişler! Mersin Tarsus'ta Polis, Açık Cezaevinde Yatan Hükümlülere Usulsüz Rapor Verip Hastanede Yatıran Şebekeye Operasyon Yaptı
Hayvancılık Yapılan Bölgelerde İlaçlama Çalışmaları! Mersin Büyükşehir, Büyükbaş Hayvanlarda Görülen Üçgün Hastalığı İle İlgili Önlemlerini Alıyor
Genç Basketbolculardan Başkan Seçer’e Ziyaret! Başkan Seçer, Mersin Büyükşehir Belediyesi Erkek Basketbol Takımı İle Bir Araya Geldi
Başkan Tollu "Kanımızla Canımızla Can Azerbaycan’ın Yanındayız"
Toroslar, Doğal ve Tarihi Güzelliklerin Yanı Sıra Rotalarıyla da Doğa Yürüyüşlerinin Vazgeçilmez Adresi Oldu.
,Mersin ,Mersin Tren Saatleri ,Mersin Hava Durumu