Hayal Eden ve Üreten Bir Nesil İçin, ‘Bilim Karavanı Mersin Yollarında’

Avrupa Birliği (AB) Bilgi Merkezlerinin bulunduğu 20 ilde toplam 5’er gün kalacak olan ‘AB Bilim Karavanı’, Mersin’de kapılarını çocuklar için açtı.

19 Mart 2019 Salı, 16:42
G: 19.03.2019 - 17:58
Hayal Eden ve Üreten Bir Nesil İçin, ‘Bilim Karavanı Mersin Yollarında’
-


Bilgi: Instagram'da @mersinhaber'i takip ederek anlık gelişmelerden daha hızlı haberdar olabilirsiniz.
18-22 Mart tarihleri arasında Mersin’de kalacak olan karavanın ilk durağı, Yenice Şehit Buminhan Temizkan Ortaokulu oldu. Hayal eden, tasarlayan ve üreten bir neslin hedeflendiği karavanda öğrenciler, ahşap modelleme, robotik kodlama, 3D Modelleme, 3D baskı ve elektronik çalışmalar gerçekleştirebilecek.
AB Türkiye Delegasyonu Türkiye’de AB Bilgi Merkezleri Ağının Desteklenmesi Projesi kapsamında 20 ilde TOBB, Ticaret ve Sanayi Odaları, İKV, ESİAD ortaklığı ve MEB işbirliği ile ‘Bilim Karavanı Yollarda’ projesini gerçekleştiriyor. Çocukların tüketen değil üreten bir nesil olması için özel olarak tasarlanmış eğitim karavanı ile dezavantajlı gruplara ulaşmak ve üretimi sevdirmek amaçlanıyor. Karavanda öğrenciler, ahşap modelleme, robotik kodlama, 3D Modelleme, 3D baskı ve elektronik çalışmalar gerçekleştirebilecek.
Bu kapsamda Mersin’e gelen ‘AB Bilim Karavanı’nın ilk durağı, Yenice Şehit Buminhan Temizkan Ortaokulu oldu. Öğrencilerin bilimle buluşma heyecanına AB Türkiye Delegasyonu Başkanı Büyükelçi Christian Berger, Almanya Türkiye Büyükelçisi Martin Erdmann, Mersin Ticaret ve Sanayi Odası (MTSO) Yönetim Kurulu Başkanı Ayhan Kızıltan ve Mersin İl Milli Eğitim Müdür Yardımcısı Serbülent Sevdi de ortak oldu. Öğrencilerle birlikte karavanda incelemelerde bulunan protokol, daha sonra karavan önünde toplu fotoğraf çektirdi.
Berger: “Hedefimiz gençlerimizi bilim ve teknoloji ile tanıştırmak”
Mersin AB Bilgi Merkezi koordinesinde gerçekleşen etkinlikte konuşan AB Türkiye Delegasyonu Başkanı Büyükelçi Christian Berger, AB ve Türkiye’nin eğitim alanında birçok iş birliğinde bulunduklarını söyledi. Bu projenin AB Türkiye Delegasyonu ve Almanya Büyükelçiliği tarafından ortaklaşa fonlandığını bildiren Berger, “Bugün burada bulunduğum ve Tarsuslu çocuklarla birlikte AB Bilim Karavanını ziyaret ettiğim için büyük mutluluk duyuyorum. Amacımız, meraklarını cezbedip öğrencileri bilime ve inovasyona yakınlaştırmak ve onları hayal kurup, tasarlayıp, üretmeye teşvik etmek” dedi.
AB Bilim Karavanı’nı, başka alanlara da örnek teşkil edebilecek şekilde AB ile Türkiye arasında bilim, teknoloji ve yenilikçilik sahasında var olan işbirliğinin bir göstergesi olarak niteleyen Berger, “Bugün, daha fazla insanın bilim ve teknolojiye dikkatini çekmek ve dolayısıyla, gelecekte karşılaşabileceğimiz yetkin kişi eksikliğinin giderilmesine katkıda bulunduğumuzu samimiyetle umuyorum” diye konuştu.
Erdmann: “Genç jenerasyonu, özellikle en genç nesli hedefliyoruz”
Almanya Türkiye Büyükelçisi Martin Erdmann da karavanla özellikle genç bir nesli hedeflediklerini ve onlara bilimin yanında umudu da vermek istediklerini söyledi. Bilim Karavanı’nın aynı zamanda çocukların özgüvenini artıracak bir proje olduğunu da belirten Erdmann, bilimin, başta göçle gelenler olmak üzere dezavantajlı gençlerden oluşan bir neslin kaybını da önleyeceğini vurguladı.
Özellikle dezavantajlı çocuklar için yürütülen projeleri önemsediklerini vurgulayan Erdmann, proje ortaklarının ise birer umut kaynakları olduğunu söyledi. Özellikle AB Bilim Karavanı için gelen MTSO Başkanı Ayhan Kızıltan’a teşekkür eden Erdmann, “Oda başkanımız bizimle olduğu için memnuniyet duyuyorum. Ama daha da önemlisi sizin üyeleriniz buradaki çocuklara gelecekte iş fırsatı sunacak. Bu açıdan bu iki kutbun bir arada olması çok önemli” diye konuştu.
Öğretmenlere de seslenen Erdmann, “Çocuklara en yakın kişiler sizlersiniz. Onlarda bilim heyecanı uyandıracak bu projeyle, bilim, kimya ve matematik gibi alanlarda öğrencilere vermek istediğiniz mesajı daha kolay verebilirsiniz” dedi.
Kızıltan: “Çocuk, bütün dünyada çocuktur”
MTSO Başkanı Ayhan Kızıltan ise, çocuklar için bu tür projelere gösterilen destekten dolayı teşekkür etti. “Çocukların bence milliyeti yoktur. Çocuklar bütün dünyada çocuktur” diyen Kızıltan, bütün çocukların eşit ve en iyi şekilde eğitim alması gerektiğini vurguladı. Bunun sağlanması için bu tür projeleri desteklediklerini aktaran Kızıltan, daha iyi bir eğitim ortamı sağlanması halinde dünyanın gelecekte çok daha iyi bir yerde olacağına inandığını sözlerine ekledi.
AB Bilim Karavanı 18-22 Mart tarihlerinde, her gün bir okul olmak üzere 5 gün boyunca merkez ilçelerinde kısıtlı imkânlara sahip okulları ziyaret edecek. Ortaöğretim 7. sınıf öğrencilerinin katılacağı atölye çalışmalarına bir eğitim-öğretim günü boyunca toplam 120 öğrencinin katılımı hedefleniyor. Bilim Karavanı sırasıyla 700. Yıl Ortaokulu, Alsancak Lions Ortaokulu, Güney Ortaokulu, Celile Öner Ortaokulu’nu ziyaret edecek.
Hayal Eden ve Üreten Bir Nesil İçin, ‘Bilim Karavanı Mersin Yollarında’
Hayal Eden ve Üreten Bir Nesil İçin, ‘Bilim Karavanı Mersin Yollarında’
Hayal Eden ve Üreten Bir Nesil İçin, ‘Bilim Karavanı Mersin Yollarında’
Hayal Eden ve Üreten Bir Nesil İçin, ‘Bilim Karavanı Mersin Yollarında’
Hayal Eden ve Üreten Bir Nesil İçin, ‘Bilim Karavanı Mersin Yollarında’

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Henüz yorum eklenmemiştir.
SON DAKİKA
Mersin Tarsus'ta Ayyıldız Figürüne Taşla Saldıran Şahıs Gözaltına Alındı: Şahsın Zihinsel Engelli Olduğu Belirlenirken Tarsus Kaymakamlığından Açıklama Geldi
Mersin Hava Durumu! Mersin ve Yakın Merkezlerde 6 Gün Hava Nasıl Olacak? Hava Durumu Tahminleri
Fuhuş Operasyonu! Ahlak Büro Ekiplerinden Mersin Geneli Fuhuş Operasyonu: 4 Tutuklama
47 Bin 167 Personelin Katılımıyla Ülke Geneli Huzurlu Sokaklar ve Narkotik Suçları Önleme Uygulaması Gerçekleştirildi
Mersin'de Kişisel Bakım Ürünleri Satan İş Yerinde Yaşanan Hırsızlık Olayı Aydınlatıldı
Mersin Silifke'de Kaçak Alkol İmalatı Yapılan Eve Baskın
Mersin Gülnar Köseçobanlı Mahallesindeki Bir Dağ Evinde Genç Karı - Koca Ölü Olarak Bulundu
Mersin Hal Fiyat Listesi (24 Haziran 2021 Perşembe)! Mersin Hal Yaş Sebze ve Meyve Hal Fiyatları
Mersin Yenişehir'de Roma ve Bizans Dönemine Ait Heykelcik, Kolye Ucu, Yüzük ve Sikke Ele Geçirildi
Mersin’de Kıraç Topraklar Lavanta Fideleriyle Renklenecek! Büyükşehir, 250 Bin Lavanta Fidesini 120 Üretici İle Buluşturdu

,Mersin ,Mersin Tren Saatleri ,Mersin Hava Durumu ,mersin iftar vakti