Geleneksel Karakucak Güreşleri’nin Son Durağı Mersin'in Gözne Yaylası Oldu

Mersin Büyükşehir Belediyesi tarafından bu yıl 6.’sı düzenlenen Geleneksel Karakucak Güreşleri, Toroslar İlçesi’nin Gözne Yaylası’nda sona erdi.

31 Ağustos 2019 Cumartesi, 11:36
Geleneksel Karakucak Güreşleri’nin Son Durağı Mersin'in Gözne Yaylası Oldu
-

Gözne’nin başpehlivanı Hüseyin Gündüz oldu. Alanı dolduran vatandaşlar güreşleri coşku ile izlerken, Mersin Büyükşehir Belediye Başkanı Vahap Seçer de hemşehrileri ile birlikte müsabakaları izledi.
Başkan Seçer, gelecek yıllarda da Karakucak Güreşleri’nin devam edeceğini vurguladı. Geçmişte olduğu gibi günümüzde de Türk Milleti’nin birlik ve beraberliğini bozmaya çalışan güçlerin olabileceğinden bahseden Seçer, “Bu kadim topraklar üzerinde bizim birliğimizi, beraberliğimizi bozmaya çalışan güçler olacak, dün olduğu gibi, bugün de, yarın da olacak. Dinimizi, imanımızı, milliyetimizi buna alet edecekler. Bunlara kanmayalım. Birlik güzel şey, kardeşlik güzel şey, huzur güzel şey, barış güzel şey. Bu kadim topraklarda huzur içerisinde yaşamak, birlik içerisinde yaşamak, başta biz siyasilerin, bunu tahkim etmek görevi. Bizlerin görevi sizleri kışkırtmak, sizleri parçalamak olmamalı” dedi.
Mersin Büyükşehir Belediyesi tarafından bu yıl 6.’sı gerçekleştirilen Geleneksel Karakucak Güreşleri üçüncü ve son gününde Toroslar İlçesi’nin Gözne Yaylası’nda düzenlendi. Gözne’nin başpehlivanı Hüseyin Gündüz oldu. Güreşleri izleyen Büyükşehir Belediye Başkanı Vahap Seçer, görevlerinin herkesi kardeşçe kucaklamak olduğunu vurgulayarak, “Bu kadim topraklar üzerinde bizim birliğimizi, beraberliğimizi bozmaya çalışan güçler olacak. Bunlara kanmayalım. Birlik güzel şey, kardeşlik güzel şey, huzur güzel şey, barış güzel şey” dedi.
Zafer Bayramı coşkusu ata sporu ile taçlandı
Mersin Büyükşehir Belediyesi’nin Zafer Haftası kutlamaları kapsamında düzenlediği Karakucak Güreşleri ilk olarak Silifke Mara’da, ikinci gününde Çamlıyayla Zevzek Tepesi’nde ve son olarak da 30 Ağustos Zafer Bayramı günü, Toroslar Gözne’de gerçekleştirildi. Gözne Karakucak sahasında düzenlenen güreş müsabakalarını izleyenler arasında Mersin Büyükşehir Belediye Başkanı Vahap Seçer, CHP Mersin Milletvekili Ali Mahir Başarır, CHP Toroslar İlçe Başkanı Burhanettin Erdoğan ve çok sayıda vatandaş yer aldı.
Türkiye’nin dört bir yanından ve yurt dışından sporcuların katıldığı, üç gün süren güreşler, hem Mersinli vatandaşları bir araya getirdi hem de ilçeler göz dolduran müsabakalara ev sahipliği yapmış oldu. Birbirinden yiğit güreşçilerin mücadele ettiği Gözne Yaylası da muhteşem bir müsabakaya ev sahipliği yaptı.
Gözne’de de Başcazgır Emin Gel’in sunumları ve manileri ile canlanan etkinlik izleyiciler tarafından ilgi ile izlendi. Son günün başpehlivanı Hüseyin Gündüz olurken, ikinci Salim Ercan oldu. Üçüncülüğü ise Fatih Yaşarlı ve Halil Hopur paylaştı. Dereceye giren güreşçilere ödülleri Büyükşehir Belediye Başkanı Vahap Seçer ve protokol üyeleri tarafından takdim edildi.
Seçer: “Spor evrenseldir”
Büyükşehir Belediye Başkanı Vahap Seçer, sporun aynı zamanda birlikteliğe de çağrıda bulunduğundan söz ederek, “Spor ahlaklı adamların işidir. Gayet güzel mücadele oluyor. Sporun dili, dini, ırkı, mezhebi olmaz. Spor evrenseldir. Burada herkes spor sever, güreş sever, Türkiye Cumhuriyeti kimliğini taşıyan bizim yurttaşlarımız. Bize ayrım gayrım yakışmaz. İşte spor o birlikteliğe çağrı. Bugün 30 Ağustos. Tarihimizde önemli bir gün. Bugün özgür bir Cumhuriyette, Atatürk Cumhuriyeti'nde yaşıyorsak bugünün bize kazandırdığı en büyük miras, 30 Ağustos 1922'de başta Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk ve onun mücadele arkadaşları, onun mücadele arkadaşları sizin dedeniz, benim dedem, diğerinin dedesi, Anadolu'nun dört bir yanında bu ülkeyi işgalci güçlerden kurtarmak için bir araya gelmiş, yokluk içerisinde mücadele eden, bizlerin büyük babaları, ataları” dedi.
“Geçmişini unutan uluslar bir gün yerle yeksan olmaya mahkumdur”
Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk olmak üzere, bu ülke için canını feda etmiş, mücadele etmiş, alın terini ve emeğini dökmüş herkesin önünde saygı ile eğildiğini ifade eden Başkan Seçer, şunları söyledi:
“Bugünleri unutmamamız lazım. Bugünler bizlere geleceğe ışık tutan günler. Milli bayramlarımızı unutmamamız lazım. 30 Ağustos’u, 29 Ekim’i, Atatürk'ün doğum günüm dediği 19 Mayıs 1919'u unutmamamız lazım. Geçmişini unutan, atalarını unutan, onları yâd etmeyen uluslar bir gün yerle yeksan olmaya mahkumdur, tartışılmaz. Bunları unutmayacağız, bunlardan ders çıkaracağız. Bugün içinden geçtiğimiz süreçte buna benzer olaylar yaşıyoruz. Mücadele devam ediyor. Bu kadim topraklar üzerinde bizim birliğimizi, beraberliğimizi bozmaya çalışan güçler olacak, dün olduğu gibi, bugün de, yarın da olacak. Bunlar bize sürpriz olmasın. Dinimizi, imanımızı, milliyetimizi buna alet edecekler. Bunlara kanmayalım. Birlik güzel şey, kardeşlik güzel şey, huzur güzel şey, barış güzel şey. Bu kadim topraklarda huzur içerisinde yaşamak, birlik içerisinde yaşamak, başta biz siyasilerin, bunu tahkim etmek görevi.”
“Biz kültür coğrafyasıyız”
Amaçlarının etnik yapısı, inancı veya kültürü dolayısıyla ayrım yapmadan, herkesi kardeşçe kucaklamak olduğundan bahseden Seçer, Mersin’i huzur kenti haline getirmek istediklerini dile getirerek, “Bizlerin görevi sizleri kışkırtmak olmamalı, sizleri parçalamak olmamalı, etnik yapınıza göre, siyasi yapınıza göre, düşüncenize göre, ona oy verdin, bana vermedin, sen Alevisin, sen Sünnisin, sen şusun, sen busun diye ayırmak olmamalı. Bizim görevimiz hepinizi kardeşçe kucaklamak. Mersin önemli bir kent. Sadece Akdeniz'in değil, dünyanın önemli bir kenti. Burası huzur kenti olmalı. Burası küçük Türkiye. Torosların eteklerinde Yörükler, ovada Araplar, Kürtler, Çerkezler, Göçmenler, her renk var. Renk cümbüşü var. Biz kültür coğrafyasıyız, biz tarih coğrafyayız. Önemli zenginliklerimiz var. Biz Türkiye'de huzuru tesis etmek istiyorsak, bunun için en verimli bölge Mersin’dir. İnşallah bunu yapacağız. Ben sizin Belediye Başkanınızım. Ben 1 milyon 800 bin hemşehrimin Anamur'dan Tarsus'a kadar, Çamlıyayla'dan Mut’un yaylalarına kadar belediye Başkanınızım. Bende ayrım gayrım olmaz, olmayacaktır da. Herkesi kucaklayacağız” diye konuştu.
“Güreşler devam edecek”
30 Ağustos etkinlikleri kapsamında ilk olarak Silifke, ardından Çamlıyayla'da ve son olarak da Toroslar’da Karakucak Güreşleri’ni organize ettiklerinden bahsederek konuşmasını sonlandıran Seçer, “Bu yıl daha çok ilgi uyandıran bölgelerde, daha çok seyirci toplayan, daha yoğun katılımın olduğu bölgelerde güreşleri tertipledik. Gördüğüm manzara karşısında mutluyum. Çünkü hemşehrilerim burada. Güreş severler buradalar. Güreş sporuna ilgisi olan yurttaşlarımız merak etmesin. Bu daha da devam edecek, daha da arttırarak devam edeceğiz. Sporu önemsiyoruz, sanatı önemsiyoruz. Bunlar insanları bir araya getiriyor. İnsanlar huzur içerisinde bu etkinliklerde oluyorlar. Günlük dertlerinden uzaklaşıyorlar, streslerinden uzaklaşıyorlar. Ben farkındayım insanlar bunalım geçiriyor. İnsanların çocukları işsiz. Ekonomik sorunlar, aile sorunları, birçok sorunlarla boğuşuyorlar. Biz insanlara gülmeyi, biz insanlara mutluluğu, biz insanlara arkadaşlarıyla, komşularıyla, çocuklarıyla, dostlarıyla sımsıcak kalpleri ile el ele tutuşmalarını öğretmek zorundayız. Bunu hatırlatmak zorundayız. İşte bu etkinlikler de bunu sağlıyor” ifadelerini kullandı.
Güreş müsabakaları ve ödül töreninin ardından Mersin Büyükşehir Belediyesi Halk Oyunları ekibinin gösterileri ve Konservatuar sanatçılarının konseri ile zafer coşkusu doyasıya yaşandı.

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Henüz yorum eklenmemiştir.
SON DAKİKA
Meteoroloji’den Aşırı Sıcak ve Toz Taşınımı Uyarısı, 23 Nisan Salı Gününden Sonra Kavrulacağız
Mersin’in Tarsus ve Yenişehir İlçelerinde Meydana Gelen İki Ayrı Kazada 3 Kişi Hayatını Kaybetti, 6 Kişi Yaralandı
Mersin Büyükşehir’in Çocuk Gelişim Merkezlerinde ‘23 Nisan’ Coşkuyla Kutlandı
Yenişehir Barbaros İlkokulu Öğrencilerinden Seçer’e Ziyaret, Başkan Seçer, 23 Nisan Dolayısıyla Çocuklarla Bir Araya Geldi
23 Nisan Dolayısıyla Mersin’e Gelen Romanyalı Çocuklar, Danslarıyla Büyüledi
MSK’nın Süper Lig Yolu Galibiyetlerle Dolu, Çayırova’yı 79-67 Yendi
Mersin Büyükşehir Ve Tarsus Belediyesi Ekiplerinden Ortak Cadde Yıkama Çalışması
23 Nisan Coşkusu 7’den 70’e Büyük Bir Heyecan Ve Coşkuyla Sürüyor, Uluslararası Çocuk Festivali’nde Mersin’in Dört Bir Yanından Çocuk Sesleri Yükseldi
Başkan Seçer, ‘Yerel Yönetimler Çalıştayı’nın Son Gününde Seçim Başarısının Formülünü Anlattı
Mersin Büyükşehir’in 1. Uluslararası Çocuk Festivali Tüm Coşkusuyla Başladı

Mersin Haber ,Mersin