Garanti BBVA Mortgage Genel Müdürü Murat Atay; Konutlarınızı alın, stoklar tükeniyor

Garanti BBVA Mortgage Genel Müdürü Murat Atay, konuttaki stokların kredi faizlerindeki düşüşle birlikte erimeye başladığını belirterek, “Kendisi için uygun evi bulanların beklememesi gerektiğini düşünüyorum. Konut almanın tam zamanı.’’ dedi.

22 Eylül 2019 Pazar, 00:03
Garanti BBVA Mortgage Genel Müdürü Murat Atay; Konutlarınızı alın, stoklar tükeniyor
-

Tarsus Ticaret ve Sanayi Odası’nı ziyaretinde Oda Yönetim Kurulu Başkanı H. Ruhi Koçak, yönetim kurulu üyeleri ve inşaat sektöründen işadamları ile buluşan Garanti BBVA Mortgage Genel Müdürü Murat Atay, bankacılık ve konut piyasası ile ilgili değerlendirmelerde bulundu. Ekonominin lokomotif sektörlerinden olan inşaat sektöründe son dönemlerde önemli bir hareketlilik gözlendiğini ve bu canlılığın reel piyasaya doğrudan yansıdığını belirten Atay, “Yeni konut üretilmiyor. Geçen yıla göre yeni bina inşaatı yüzde 70 oranında azaldı. Yatırımcı stoktakini tüketmeye çalışıyor. Konut fiyatları uygun, konut kredileri de uygun seviyelere geldi. Değerlendirmek için en uygun zaman.’’diye konuştu.
TAHTEREVALLİNİN İKİ UCU GİBİ
“Faizler ve konut fiyatları tahterevallinin iki ucu gibidir; biri düştükçe diğeri yükselir “ diyen Garanti BBVA Mortgage Genel Müdürü Murat Atay, şöyle konuştu:
“Son 1,5 yıldır artan maliyetlere rağmen konutlara zam yapılmadı, faizlerdeki düşüşle birlikte konut zammı da gündeme gelecektir. O nedenle kendisi için uygun evi bulanların beklememesi gerektiğini düşünüyorum. Konut almanın tam zamanı. Ayrıca yeni projelere başlamak için de en uygun zaman. Kısa vadede stok dairelerin tüketilmesiyle yeni dairelere ihtiyaç duyulacak. Şimdi başlanması halinde ilerleyen dönemlerdeki talebi karşılamak için uygun bir pozisyon alınmış olacak. Dolayısıyla inşaat sektörünün kısa vadede tekrar yükselişe geçeceğini düşünüyoruz.’’
YÜZDE 70 ORANINDA ARTTI
Tarsus Müteahhitler Birliği Başkanı ve Tarsus Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Ferit Çetiner de inşaat sektöründe yaklaşık bir yıldır süren durgunluğun yerini son iki aydır hareketliliğe bıraktığını söyledi. Kredi faizlerindeki düşüşle birlikte konut satışlarındaki canlanmayı hissettiklerini belirten Çetiner, ‘’Şu anda konut satışlarında yüzde 60-70 oranında artış söz konusu. Sektör hareketlendi. Bu hareketlilik mevcutta hazır oturulabilir halde olan konutlarda görüldü. Uzun vadede devam etmesi de piyasaya arz-talep anlamında güven verdi. Yeni projelerini erteleyen firmalar bu hareketliğe dayanarak projelerini başlatma sürelerini öne çekmeye başladılar. Umarım sektör eski hareketliğine dönerek ekonominin lokomotifliğini sürdürebilir.’’diye konuştu.
PİYASADA OLUMLU HAVA
Tarsus Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı H.Ruhi Koçak, Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu’nun da bankalara yaptığı çağrı sonrasında kredi faiz oranlarında belli oranlarda düşüşler olduğunu ve bu düşüşün piyasalara olumlu etkisinin görüldüğünü belirterek, şöyle devam etti: ‘’Faiz düşüşünün olumlu etkileri piyasalara yansımaya başladı. Ancak henüz istenilen seviyeye gelmedi. Bizler istiyoruz ki arzulanan faiz oranı tek haneli rakamlara gelsin ve şu anda da bunun için ekonomi piyasası koşulları oluşmaya başladı. Konuta verilen destek sanayici ve KOBİ’lere de verilirse hareketliliğin yeninden başlayacağını ve topyekün kalkınmanın hızlanacağını düşünüyoruz. Ekonomiye yön veren liderlerimizden hızlı aksiyon bekliyoruz.’’UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Henüz yorum eklenmemiştir.
SON DAKİKA
Şehit Uzman Çavuş Mert Kaya Erik Bahçesinde Yediği Eriklerin Parasıyla Birlikte Not Bıraktığı Ortaya Çıktı
Mersin'de Her 100 kişiden 11'i Suriyeli
MIP, Atlas Lojistik Ödülleri’nde 9.Kez "Yılın Liman İşletmecisi" Ödülünün Sahibi Oldu
Mersin Metrosunun Projesinde Güzergah Değişiyor
MESKİ Kavaklı Mahallesi’nde Yağmursuyu Hattı Çalışmalarını Tamamladı
Mersin-Tarsus Otobanı Fuhuş Yuvasına Döndü
Dişi Yaban Keçisi Avcılarına 52 Bin TL Ceza Kesildi
Çamlıyayla’da Heyelandan Zarar Gören Yollara Büyükşehir’den Kapsamlı Bakım
Kilis Elektrik Kesintisi 21 Kasım Perşembe
Akdeniz Belediyesi’nin Okullara Desteği Hız Kazandı
,Mersin ,Mersin Tren Saatleri ,Mersin Hava Durumu