Eğitimde Fırsat Eşitsizliği Büyükşehir’le Ortadan Kalkıyor, Büyükşehir Sayesinde Öğrenciler Gülnar’da Da Merkez’de De Aynı Eğitimi Görüyor

Mersin Büyükşehir Belediyesi, Başkan Vahap Seçer’in ‘Eğitimde fırsat eşitliği’ne verdiği önem doğrultusunda, kentin her bölgesindeki öğrencilerin eşit ve nitelikli eğitim alması için çalışmalarını sürdürüyor.

24 Ocak 2024 Çarşamba, 14:17
Eğitimde Fırsat Eşitsizliği Büyükşehir’le Ortadan Kalkıyor, Büyükşehir Sayesinde Öğrenciler Gülnar’da Da Merkez’de De Aynı Eğitimi Görüyor
-

Kent merkezinin yanı sıra ilçelere de Sosyal Hizmetler Dairesi Başkanlığı bünyesinde ücretsiz kurs merkezleri açan Büyükşehir, özellikle dezavantajlı bölgelerdeki çocukların iyi eğitim görmelerine olanak sağlıyor. Büyükşehir’in eğitimde fırsat eşitliği sağlayan kurs merkezlerinden olan Gülnar Eğitim ve Öğretimi Destekleme Kurs Merkezi de, açıldığı günden bu yana öğrencilerin geleceğini şekillendirmelerinde köprü görevi görüyor.
 
Mersin Büyükşehir Belediyesi, Başkan Vahap Seçer’in ‘Eğitimde fırsat eşitliği’ne verdiği önem doğrultusunda, kentin her bölgesindeki öğrencilerin eşit ve nitelikli eğitim alması için çalışmalarını sürdürüyor. Kent merkezinin yanı sıra ilçelere de Sosyal Hizmetler Dairesi Başkanlığı bünyesinde ücretsiz kurs merkezleri açan Büyükşehir, özellikle dezavantajlı bölgelerdeki çocukların iyi eğitim görmelerine olanak sağlıyor. Büyükşehir’in eğitimde fırsat eşitliği sağlayan kurs merkezlerinden olan Gülnar Eğitim ve Öğretimi Destekleme Kurs Merkezi de, açıldığı günden bu yana öğrencilerin geleceğini şekillendirmelerinde köprü görevi görüyor.
 
Geyik: “Gülnar’da bizden başka bir kurs merkezi yok”
Mersin Büyükşehir Belediyesi Eğitim ve Öğretimi Destekleme Kurs Merkezi Gülnar Şubesi’nde Psikolojik Danışman ve Rehberlik Uzmanı olarak görev yapan Cansu Geyik, YKS ve LGS grubunda toplam 308 öğrencinin eğitim gördüğünü belirtti. Geyik, “Gülnar dezavantajlı bir bölge. Çünkü burada olanaklar yetersiz. Burada bizden başka bir kurs merkezi de yok. Öğrenciler derslerini desteklemek amaçlı bizlere geliyor. Bu anlamda 8. ve 12. sınıf öğrencilerimize seri denemeler yaparak ve ücretsiz soru bankaları ile birlikte eğitim hayatlarına dokunmaya çalışıyoruz” diye konuştu. Derslerin yanı sıra öğrencilere rehberlik hizmeti sunduklarını da kaydeden Geyik, “Hedef belirleme ve motivasyonlarını sağlama amaçlı çalışmalar yapıyoruz” dedi.
 
“Gülnar’da başarı durumu çok yüksek”
Öğrencilerin başarı durumlarının oldukça iyi olduğundan söz eden Geyik, “Gülnar dezavantajlı olmasına rağmen, başarı durumu çok yüksek. Öğrencilerimiz çabalıyorlar, ailelerimiz çok bilinçliler. Ücretsiz olması sebebiyle veliler genelde ilgi anlamında kurs merkezinin yetersiz olacağını düşünüyorlar, fakat bizler ev ziyaretleri de yapıyoruz ve ev ziyaretlerindeki ilgiyi gördükçe velilerimiz şaşırıyor ve bizlere çok sıcak davranıyorlar” diye konuştu.
 
“Öğrenciler ara tatili verimli bir şekilde değerlendirmeli”
Ara tatil süreci için de velilere tavsiyelerde bulunan Geyik, ailelerin öğrencilerle bol bol vakit geçirmelerini önerdi. Geyik, çocukların bu süre zarfında ailelerinin desteğini görmelerinin kendilerinde olumlu bir izlenim yaratacağından da söz ederek, “Veliler bu noktada öğrencilerimizin televizyon, bilgisayar ve telefon kullanımı noktasında onlara baskıcı bir tutum değil, ama çok esnek de bırakmadan kontrollü bir şekilde kullanımlarını sürdürmelerine sevk edebilirler” ifadelerini kullandı. Ara tatilden sonra bir motivasyon etkinliği yapmayı planladıklarını da söyleyen Geyik, “Bu etkinlikle birlikte de öğrencilerimiz, moralleri yüksek bir şekilde sınava hazırlanacaklar ve onları sınava göndereceğiz. Şimdiden tüm velilerimize ve öğrencilerimize iyi tatiller diliyorum” dedi.
 
Kunt: “Diğer öğrencilerle eşit şekilde öğretim görmekteyiz”
Öğrencilerden Ayşe Kunt, yaklaşık 5 aydır Gülnar Kurs Merkezi’nde eğitim gördüğünü ve merkezin özel bir dershaneden hiçbir farkı olmadığını söyledi. Kunt, “Hocalarımız ve ücretsiz denemeler sayesinde, diğer öğrencilere karşı eşit şekilde öğretim görmekteyiz. Öğretmenler, yapamadığımız konuları sorduğumuz zaman güzel bir şekilde anlatıyorlar. Yaprak testlerimiz de veriliyor” dedi. Gülnar’da öğrencilere yönelik verilen hizmetleri de değerlendiren Kunt, “Ders öncesi bize ücretsiz çorba da dağıtılıyor. Birebir etüt alabiliyor ve etkinlikler sayesinde motive oluyoruz” diye konuştu.
 
Geniş: “Üniversiteyi kazanmamız için uygun bir ortam oluşturdular”
Öğrencilerden Mehmet Geniş, Kurs Merkezi’nde aldığı eğitimlerin çok verimli olduğundan söz ederek, “Birçok konuda eksiklerim vardı. Hocalarımızdan bireysel etütler alarak, kurs merkezimizde daha iyi çalışma imkânları bulabiliyoruz. Öğretmenlerimle ve sınıf arkadaşlarımla ilişkilerim çok iyi. Sınava çok iyi bir şekilde hazırlanıyorum. İstediğim üniversiteyi kazanmam için uygun bir ortam oluşturmalarından dolayı, hem hocalarımıza hem de Büyükşehir Belediyemize çok teşekkür ediyorum” dedi.
 
Şu anda dershane fiyatlarının çok pahalı olduğunu ve Gülnar’da Büyükşehir Belediyesi’nin Kurs Merkezi’nin bulunmasının çok değerli bir çalışma olduğunu vurgulayan Geniş, “Ücretsiz olmasının bize çok büyük avantajları var. Oraya vermem gereken parayı, kendi kişisel alışverişime ve kitaplarıma ayırabiliyorum” diye konuştu.
 

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Henüz yorum eklenmemiştir.
SON DAKİKA
13 – 14 Nisan Hafta Sonu Günleri Mersin’de Nöbetçi Noter Uygulaması Var Mı? 13 Nisan 2024 Cumartesi ve 14 Nisan 2024 Pazar Günleri Noterler Açık mı?
Mersin Büyükşehir Deniz Sporlarında Da Öne Çıkan Bir Kent Olma Yolunda İlerliyor, Babil Su Sporları Merkezi Hizmete Açıldı
Mersin Büyükşehir Otizm Aile Danışma Merkezi’nde ‘Otizm Farkındalık Günü’ Etkinliği Düzenlendi
Başkan Vahap Seçer, ‘Bayram Sofrası’nda Tarsus Halkıyla Buluştu
Başkan Ali Boltaç Ve Vahap Seçer Bayram Sofrası’nda Halkıyla Buluştu, Bayram Sofrasında 5 Bin Kişi Ağırlandı
Bayramda, 7’den 70’e Herkesin Uğrak Adresi Mersin Mercan Bilim Merkezi Oldu
Mersin’in Erdemli İlçesinde Çıkan Yangında TV Programında Tanınan Hasan Gezer’in Evi Alevlere Teslim Oldu
Başkan Seçer, Bayram Arifesinde Şehitliği Ziyaret Etti
Başkan Seçer, Ramazan Bayramı Dolayısıyla Partililerle Bayramlaştı
Mersin Büyükşehir’in Antika Pazarı’ndan Bu Kez Kadın Ezgileri Yükseldi

Mersin Haber ,Mersin