Depremzede Vatandaşlara Mersin Üniversitesi Tarafından Psikolojik Destek Verilmeye Devam Ediliyor

Kahramanmaraş merkezli yaşanan depremler sonrasında Mersin Kırkkaşık Kız Yurdu’nda misafir edilen depremzedelere MEÜ Psikoloji Bölümü öğretim üyeleri ve gönüllü lisansüstü öğrenciler tarafından psikolojik destek verilmeye devam ediliyor.

28 Şubat 2023 Salı, 11:00
Depremzede Vatandaşlara Mersin Üniversitesi Tarafından Psikolojik Destek Verilmeye Devam Ediliyor
-


Bilgi: Instagram'da @mersinhaber'i takip ederek anlık gelişmelerden daha hızlı haberdar olabilirsiniz.
Teknik ekip koordinatörlüğünü Mersin Üniversitesi İnsan ve Toplum Bilimleri Fakültesi Psikoloji Bölümü öğretim üyesi Prof. Dr. Aslı Aslan’ın, psikososyal destek eğitimleri ve koordinatörlüğünü ise Prof. Dr. Arzu Aydın Acı’nın yaptığı çalışmanın amacını ise, depremin psikolojik etkilerine yönelik kapsamlı bir psiko bilgilendirme yapmak, afetzedeyi korkutan ve katlanılması güç gelen akut stres belirtilerini taramak, azaltmak ve baş etme becerilerini yeniden kazandırmak oluşturuyor.
Psikolojik destek çalışması ile ilgili bilgiler veren Prof. Dr. Arzu Aydın Acı, “20 Şubat itibarıyla çalışmaya başladık. Yaklaşık 23 kişilik ve çoğu uzman psikologlardan oluşan bir ekip ile depremden etkilenen depremzedelere yönelik psikososyal destek hizmeti veriyoruz. Bu hizmet; psikolojik belirtilerin taranması, psikolojik ilk yardım ve ihtiyaçların belirlenmesini içeriyor. Her gün yaklaşık 35 depremzede ile görüşme yapıyoruz. Uzmanlık alanlarına göre çocuk, ergen ve yetişkin olarak ekiplere ayrıldık. Bu ekipler görüşmeleri yürütüyorlar. Yurdun içerisinde yer alan kreşlerde de, akut stres belirtileri gözlenen ve bu belirtilerle baş etmekte zorlanan ailelere rehberlik ve yönlendirme yapıyoruz.” dedi.
Gerçekleştirilen tarama yöntemi için çevrim içi bir yazılım tasarlandığını ve bu sayede daha sistematik bir şekilde görüşmelerin gerçekleştirildiğini belirten Prof. Dr. Arzu Aydın Acı, “Bu tarama için öncelikle çevrim içi bir yazılım hazırlandı. Bu yazılımın hazırlanmasında Üniversitemiz Sosyoloji Bölümü’nden Doç. Dr. Onur Uca bizlere çok yardımcı oldu. Bu yazılım bizim tarama ve takip çalışmalarını yürütmemizde son derece yararlı oldu. KYK yurt yönetimi de bu süreçte bizlere çok destek verdi. Bizler için dört görüşme odası ayrıldı. Her gün saat 10.00 – 14.00 arasında bu odalarda görüşmeleri gerçekleştiriyoruz.” ifadelerini kullandı.
Yurdun insan trafiğinin yoğun olduğu yerlere afişler asıldığını, günde bir kez de yurt içerisinde gerçekleşen destek programı için duyuru anonsu yapıldığını belirten Prof. Dr. Arzu Aydın Acı, kendilerinin de bütün odaları tek tek gezdiklerini ve depremden etkilenen vatandaşlarımızın ekip ile iletişime geçmeleri halinde psikolojik destek alabileceklerinin altını çizerek sözlerini tamamladı.
Psikolojik destek çalışması projesine gönüllü olarak katılım sağlayan Üniversitemiz Psikoloji Bölümü yüksek lisans öğrencisi Anıl Zerey ise gönüllü ekibi olarak depremden etkilenen vatandaşlarımıza yardımcı olmak için hemen harekete geçtiklerini ve görüşmelerden sonra insanların daha iyi hissettiğini gördüklerinde ise ayrı bir mutluluk yaşadıklarını ifade etti.

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Henüz yorum eklenmemiştir.
SON DAKİKA
Mersin Gülnar Akkuyu NGS İnşaatında Çalışan İşçi Resul Beyazdurna İş Çıkışı Geçirdiği Trafik Kazasında Hayatını Kaybetti
Mersin Büyükşehir, Daha Temiz Ve Sürdürülebilir Bir Deniz Ekosistemi İçin Çalışmalarını Sürdürüyor
Tarsus Ticaret Borsası Meclis Başkanı Murat Kaya 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı’nı Kutladı
TADEKA’da Ümit Yaşar Oğuzcan Okuma Grubu Kuruldu
Mersin Büyükşehir’in Sosyal Projeleri Memnuniyet Yaratmaya Devam Ediyor
Yönetim Kurulu Başkanı Mustafa Teke’den 23 Nisan Bayram Mesajı
Başkan Seçer, CHP’nin Ankara’daki ‘Yerel Yönetimler Çalıştayı’na Katıldı
Tren Seferlerinin Durdurulması Kararı Üzerine, Mersin Büyükşehir Devreye Girdi: Tarsus-Mersin Arasında Seferler Artırıldı
Başkan Seçer, Sözcü Tv’de Başkent Kulisleri’ne Konuk Oldu Mersinlilere Çağrı Yaptı; “Beni Denetleyin”
Tarsus Ticaret Borsası Personelleri, Hizmet İçi Eğitimleri Çerçevesinde İsg Uzmanı Kıymet Uguz Tarafından ‘Temel İş Sağlığı Ve Güvenliği” Konusunda Eğitimi Aldı

Mersin Haber ,Mersin