CHP Milletvekili Av. Ali Mahir Başarır, "Torpil Listesini" Meclise Taşıdı

CHP Mersin Milletvekili ve Anayasa Komisyonu Üyesi Ali Mahir Başarır, AKP Tarsus İlçe Başkanının Tarsus Adliye’sinde zabıt katipliği için AKP Mersin Milletvekilin'den torpil yapılmasına ilişkin yazılı belge göndermesini meclis gündemine taşıdı.

08 Ocak 2019 Salı, 12:53
G: 08.01.2019 - 12:59
CHP Milletvekili Av. Ali Mahir Başarır, "Torpil Listesini" Meclise Taşıdı
-

CHP’Lİ BAŞARIR: “ADLİYELERDE ZABIT KATİPLİĞİ ALIMI İÇİN, AKP İLÇE BAŞKANLARI TARAFINDAN GÖNDERİLEN TORPİL LİSTESİNDE İSMİN YAZILMASI ŞARTI ARANMAKTA MIDIR?”
CHP’li Başarır Adalet Bakanı Abdülhamit Gül tarafından yazılı olarak yanıtlanmasıı istediği önergesinde;
“Seçim bölgem olan Mersin İli Tarsus İlçesi’nde AKP İlçe Başkanı olarak görev yapan İbrahim Gül’ün imzası ile AKP Mersin Milletvekili Ali Cumhur Taşkın’dan çeşitli yerlerde zabıt kâtipliği alımı için bazı vatandaşlar adına sözlü mülakatta torpil talep ettiğine dair belgelerin fotoğrafları internet haber sitesi olan Odatv’de yayınlanmıştır.
Torpil talebinde olan AKP Tarsus İlçe Başkanı İbrahim Gül olayı doğrulayarak Odatv’ye; ““Vatandaş gelip bizden yardım istiyor. Biz de isimleri vekile iletiyoruz. Pek netice alamıyoruz. İlgilenmezsen kırılıyorlar. KPSS sonucu da tutmuyor. Dost, arkadaş diye, başka bir şey değil. Herhangi bir avantaj sağlamıyor. Komisyon zaten yeterli fiziki şartları yoksa eliyor” açıklamasında bulunmuştur.
Haberde yer alan, AKP Tarsus İlçe Başkanı tarafından torpil yapılması istenilen kişiler Tarsus Adliye’sinde göreve başlamıştır.
Daha önceleri de avukatlıktan hâkim ve savcılığa geçiş için AKP’li birçok avukatın mülakatlarda daha başarılı olduğu da basında yer almıştı. Bu ve buna benzer daha birçok olay yazılı ve görsel basında geniş yer bulmuştu. Yaşanan bu olaylar, AKP örgütlerinin vatandaşlar arasında ayrımcılık yaptığının açık ve somut göstergesidir” açıklamalarına yer vererek şu soruların yanıtlanmasını istedi:
AKP Tarsus İlçe Başkanı’nın AKP Mersin Milletvekili Ali Cumhur Taşkın’a, torpil yapılması için talepte bulunduğu kişilerin göreve başladığı dikkate alındığında, söz konusu ilçe başkanı ve talebi yerine getiren kişi ya da kişiler hakkında herhangi bir yasal işlem başlatılmış mıdır? Başlatılmışsa sonuçları ne olmuştur? Başlatılmamış ise gerekçeleri nelerdir?
AKP Tarsus İlçe Başkanı’nın zabıt kâtipliği için işe başlaması adına torpil yapılmasını istediği kişilerden herhangi bir rüşvet alıp almadığı incelenmiş midir? İncelenmiş ise sonuçları ne olmuştur?
AKP Tarsus İlçe Başkanı’nın başka kimler için, hangi yerlerde, hangi görevler için kimlerden torpil istediği araştırılmış mıdır? Araştırılmış ise sonuçları ne olmuştur? Araştırılmamış ise araştırılması düşünülmekte midir?
Yapılan bu torpil uygulaması ile söz konusu yerlerde göreve başlamak için çabalayan vatandaşlarımızın hakları gasp edilmiş sayılmaz mı?
Torpil istenen kişilerin tamamı göreve başladığına göre, hak ve hukukun yerine getirilmesi adına sınavlar iptal edilip yeniden yapılması düşünülmekte midir?
Mersin İli Tarsus İlçesi’nde olduğu gibi tüm Türkiye genelinde AKP İl ya da ilçe başkanları tarafından bu ve benzeri torpil olaylarının gerçekleşip gerçekleşmediği konusunda bir çalışma başlatmayı düşünüyor musunuz?
Adliyelerde zabıt katipliği alımı için, AKP İlçe başkanları tarafından gönderilen torpil listesinde ismin yazılması şartı aranmakta mıdır?
 
CHP Milletvekili Av. Ali Mahir Başarır, ''Torpil Listesini'' Meclise Taşıdı
CHP Milletvekili Av. Ali Mahir Başarır, ''Torpil Listesini'' Meclise Taşıdı
CHP Milletvekili Av. Ali Mahir Başarır, ''Torpil Listesini'' Meclise Taşıdı
CHP Milletvekili Av. Ali Mahir Başarır, ''Torpil Listesini'' Meclise Taşıdı
CHP Milletvekili Av. Ali Mahir Başarır, ''Torpil Listesini'' Meclise Taşıdı

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Henüz yorum eklenmemiştir.
SON DAKİKA
İş Heyetinden Bakan Elvan’a Ziyaret
Bölgenin Parlayan Yıldızı "Tarsus" Olacak
Mersin'de 2 Adrese Yapılan Operasyonda Suriye'den Gelen 2 DEAŞ Üyesi Yakalandı
Mersin Anamur'daki Muz Serasında İşlenen Ali Toprak Cinayetinde, Eşi Alime Toprak Kocası Ali Toprak'ı Öldürdüğünü Kabul Etti
Mersin Hal Müdürlüğü Fiyat Listesi (22 Ocak 2021 Cuma)! Mersin Hal Yaş Sebze ve Meyve Hal Fiyatları
Akdeniz Belediye Başkanı Gültak’tan, Evi Yanan Aileye Destek
Büyükşehir Radyo Tiyatrosu İle Sanatseverlerle Buluşmaya Devam Ediyor
Stantlar Kuruluyor, Kadın Emeği Değer Kazanıyor
Zirai Don Uyarısının Yapıldığı Mersin'de Sıcaklığın -4 Dereceleri Bulan Gecenin Sabahında Karalahanadan Buz Kütlesi Çıktı
Mersin'de Hissedilen Deprem! KKTC'deki Deprem Mersin ve Akdeniz'deki Diğer Şehirlerde Hissedildi! Son Depremler
,Mersin ,Mersin Tren Saatleri ,Mersin Hava Durumu