Büyükşehir Tarsus Kadın ve Çocuk Bilim Teknoloji Atölyesi’nde "Topraksız Tarım" Çalışması Uygulanıyor

Mersin Büyükşehir Belediyesi, çocukların ve gençlerin ufkunu açacak, becerilerini ön plana çıkartacak projeler üretmeye devam ediyor.

26 Haziran 2023 Pazartesi, 09:51
Büyükşehir Tarsus Kadın ve Çocuk Bilim Teknoloji Atölyesi’nde "Topraksız Tarım" Çalışması Uygulanıyor
-

Mersin Büyükşehir Belediyesi Kadın ve Aile Hizmetleri Dairesi Başkanlığı’na bağlı Tarsus Kadın ve Çocuk Bilim Teknoloji Atölyesi’nde çocukların ve gençlerin, geleceğin teknolojilerini öğrenmeye yönelik çalışmalarının yanı sıra, üretim odaklı faaliyetleri de tüm hızıyla devam ediyor.

Robotik kodlama eğitimlerinden üç boyutlu tasarıma kadar, takım halinde çalışmalara imza atılan Tarsus Kadın ve Çocuk Bilim Teknoloji Atölyesi’nde, yine lise öğrencilerinin oluşturduğu gruba ‘Topraksız Tarım Uygulamaları’ öğretiliyor. Atölye Birim Sorumlusu Emre Aşkın nezaretinde yürütülen projede marul yetiştiren öğrenciler, ürünlere özenle bakıyorlar.

Kısa bir süre önce başlayan çalışma neticesinde ekilen marullar büyümeye başlarken, katılımcı öğrencilere evde de tarım yapılabileceği gösteriliyor. Gençlere tarımı sevdirmeyi amaçlayan projede, teknolojik yenilikler de uygulamalı şekilde anlatılıyor.

Eylül Tutak: “Topraksız tarım, ekonomiye ciddi katkı sağlayabiliyor”

Projede yer alan lise öğrencilerinden Eylül Tutak, topraksız tarımda yıl boyunca üretim yapılabildiğine vurgu yaparak, “Topraksız tarım yıl boyunca üretim sağlayabildiği için, verimi yüksek ve kaliteli ürünler elde edebiliyoruz. Hatta ekonomiye de ciddi anlamda katkı sağlayabiliyor. Bu anlamda da dünyadaki önemli üreticiler, ürettikleri ürünlerin yüzde 85’ini ihraç edebiliyorlar. Topraksız tarım evlere de katkı sağlıyor. Bu sayede daha az maliyet kullanarak üretim yapabiliyoruz” diye konuştu.

Naz Yiğit: “Yenilikçi bir çalışma”

Hidroponik olarak da adlandırılan topraksız tarım çalışmasında bulunmaktan mutlu olduğunu kaydeden Naz Yiğit, “Hidroponik tarımın temel ilkesi, bitkilerin ihtiyaç duydukları besinleri topraktan alması değil, özel solüsyonlardan alacakları şekilde konumlandırmak ve yetiştirmektir. Bu kolaylık sağlıyor. Yani yenilikçi bir çalışma. Bilim alanında da önemli bir şey olduğu için mutluluk duydum” ifadelerini kullandı.
Hüseyin Patlak: “Daha kısa sürede, daha fazla verim alabiliyoruz”

Topraksız tarımın geleneksel tarımdan farklı yanlarını belirten Hüseyin Patlak, “Topraksız tarım sayesinde daha kısa sürede ve daha verimli ürün alabiliyoruz. Biz burada borulara marullarımızı yerleştirdik ve köklerine sürekli su gidiyor. Bunu su motorumuzla yapıyoruz. Çünkü sürekli devir daim olması gerek. Olmazsa, yosunlaşma meydana gelir. Ve bunlara ek olarak güneş de gerekli. Zaten dışarıda olduğu için güneşi yeterli bir derecede alıyor” dedi.

Furkan Erkaya: “Büyükşehir bizim yolumuzu açıyor”

Topraksız tarım kitlerinin sürekli olarak bakımlarını yaptıklarını kaydeden Furkan Erkaya ise, “Mersin Büyükşehir Belediyesi, bizlere topraksız tarım kitlerini sağlıyor. Bu projeleri bize kazandırarak, bu maliyetli malzemeleri bize temin ederek destek çıkıyorlar ve bizim yolumuzu açıyorlar. Biz de bu bağlamda onlarla beraber yürüyor ve projeleri ilerletmeye çalışıyoruz” şeklinde konuştu.

Menekşe Dağtekin: “Daha birçok çalışmamız olacağından eminim”

Projeye yeni dahil olan Menekşe Dağtekin, “Atölyeye yeni geldim, yeni başladım. Buraya gelmekten çok mutluyum. Grup arkadaşlarımla beraber bu çalışmayı yapmaktan gurur duyuyorum. Daha birçok çalışmamız olacağından eminim, teşekkür ediyorum” ifadelerini kullandı.

Emsal Ağırbaş: “Şu an yazılıma odaklıyım”

6 aydır atölye çalışmalarına katıldığını ve ileride seçeceği mesleği şimdiden kafasında tasarladığını belirten Emsal Ağırbaş ise, “6 aydır atölyedeyim. Burada oyun geliştirme, robotik kodlama, 3D tasarım gibi konularda ilerleme kaydettim. Birçok yere gittik ve yarışmaya katıldık. Samsun’da enerji ödülü aldık. Daha önce yazılımla ilgili hiçbir şey düşünmüyordum. Ama buraya başlayınca yazılıma geçiş yapmayı düşündüm. Şu an yazılıma odaklıyım” dedi.

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Henüz yorum eklenmemiştir.
SON DAKİKA
13 – 14 Nisan Hafta Sonu Günleri Mersin’de Nöbetçi Noter Uygulaması Var Mı? 13 Nisan 2024 Cumartesi ve 14 Nisan 2024 Pazar Günleri Noterler Açık mı?
Mersin Büyükşehir Deniz Sporlarında Da Öne Çıkan Bir Kent Olma Yolunda İlerliyor, Babil Su Sporları Merkezi Hizmete Açıldı
Mersin Büyükşehir Otizm Aile Danışma Merkezi’nde ‘Otizm Farkındalık Günü’ Etkinliği Düzenlendi
Başkan Vahap Seçer, ‘Bayram Sofrası’nda Tarsus Halkıyla Buluştu
Başkan Ali Boltaç Ve Vahap Seçer Bayram Sofrası’nda Halkıyla Buluştu, Bayram Sofrasında 5 Bin Kişi Ağırlandı
Bayramda, 7’den 70’e Herkesin Uğrak Adresi Mersin Mercan Bilim Merkezi Oldu
Mersin’in Erdemli İlçesinde Çıkan Yangında TV Programında Tanınan Hasan Gezer’in Evi Alevlere Teslim Oldu
Başkan Seçer, Bayram Arifesinde Şehitliği Ziyaret Etti
Başkan Seçer, Ramazan Bayramı Dolayısıyla Partililerle Bayramlaştı
Mersin Büyükşehir’in Antika Pazarı’ndan Bu Kez Kadın Ezgileri Yükseldi

Mersin Haber ,Mersin