Büyükşehir Olarak Hal Esnafına ve Üreticilere Gerekli Desteği Vereceğiz

Mersin Büyükşehir Belediye Başkanı Vahap Seçer, Mersin Yaş Sebze ve Meyve Komisyoncular Derneği ev sahipliğinde düzenlenen Hal Arena Mersin Tarım Sergisi’nin açılış törenine katıldı.

14 Haziran 2019 Cuma, 13:55
Büyükşehir Olarak Hal Esnafına ve Üreticilere Gerekli Desteği Vereceğiz
-

Açılışa Başkan Seçer’in yanı sıra Mersin Vali Yardımcısı Mustafa Atsız, Toroslar Belediye Başkanı Atsız Afşın Yılmaz, MTSO Başkanı Ayhan Kızıltan, STK temsilcileri, hal esnafı ve çiftçiler katıldı.
Mersemkom Dernek Binası yanında gerçekleştirilen açılışta Başkan Seçer, sergiye katılan firmaların stantlarını gezerek, hayırlı işler diledi. Seçer, burada yaptığı konuşmasında Mersin tarımının gelişmesi ve üreticilerin hak ettiği değeri görmesi için Büyükşehir Belediyesi olarak desteklerini esirgemeyeceklerini iletti.
Yeniden üreten bir Türkiye olabilmek için tarım sektörüne ve üreticilere destek olunması gerektiğini ifade eden Başkan Seçer, Mersin tarımının ve tarıma can veren üreticinin kalkınması için plan ve program dahilinde projeler hayata geçireceklerini belirtti.
Başkan Seçer, “Hal esnafına potansiyel suçlu muamelesi yapılmasını doğru bulmuyorum”
Açılışta konuşan Başkan Seçer, tarımın sadece Mersin için değil Türkiye ekonomisi için önemli bir sektör olduğunu ifade etti. Seçer, “Sizlerin sorunlarına yabancı bir belediye başkanı değilim. Halden anlıyorum, halcilikten de anlıyorum. Meşakkatli bir iş yapıyorsunuz. Fiyat artışlarının sebebi genelde komisyoncu esnafı olarak görülür. Aslında böyle bir şey yok. Bu sorunların nedenlerini iyi tespit edersek sorunları çözebiliriz. Bu kesime potansiyel suçlu muamelesi yapmayı doğru bulmam. Yapanı da eleştiririm. İçime de sindiremem. Haktan yana olmak lazım” dedi.
“Haldeki sorunların çözülememesi bizim meselemiz”
Büyükşehir Belediyesi olarak hal tesisi faaliyetlerden sorumlu olduklarını ve gerekli tedbirleri alacaklarını ifade ederek konuşmasını sürdüren Seçer, “Buradaki sorunların çözülememesi bizim meselemizdir. Bundan sonra yeni belediye başkanı olarak burada oluşacak sorunların çözümü bize aittir. Kolaycılığa giderek, bu sorunları kimsenin üzerine atamayız. Yeni yapılacak düzenlemeye göre belediyeler olarak bundan sonraki süreçte biz de yerimizi alacağız. Mevcut koşullar içerisinde eksikleri tespit ediyoruz. Yeni bir hal müdürü atandı. Gerekli tedbirleri alacağız” şeklinde konuştu.
“Üretici olmazsa ne hal olur ne de hal esnafı”
Üreticinin olmadığı yerde ne halin ne de hal esnafının olacağını kaydeden Seçer, “Üretici olmazsa ne hal olur ne de hal esnafı. İnsanlar tarımsal üretimden faydalanamaz. Üretici bizler için hayati bir önem taşıyor. Onlar sorunları daha büyük. Özellikle girdi fiyatlarının yüksekliği. Mazotun, zirai ilaç, gübre ve tohum fiyatları tarımsal üretimde kazancı etkileyen 3 temel faktördür. Bu sorunları çözmek hükümetin konusu ama biz belediyeler olarak gerekli desteği vereceğiz. Büyükşehir belediyeleri gerçekten büyük kaynakları olan belediyeler, yeter ki büyük düşünen insan olsun. Biz çok güzel çalışmalar yapacağız. Mersin’i çok daha iyi noktalara getirmek için her şeyi yapacağız” ifadelerine yer verdi.
“Bizim görevimiz üreticilere hizmet etmek”
Tarım sektöründe özellikle küçük çiftçiler, küçük aile işletmeleri, örtü altı üretim yapan ya da açık alanda sebze-meyve üretimi gerçekleştirenlere destek vereceklerini ifade eden Seçer, “Üreticilerimize yönelik teknik yardımlar, sulama borusu yardımları ve nakdi yardımlara kadar birçok alanda katkılarımız olacak. Onların daha kaliteli, daha yüksek ürün almalarını sağlayacak projeler üzerinde katkı sağlayacağız. Bir arada olmalarına katkı sunacak oluşumlarda kendilerine destek verecek bazı önlemlerimiz olacak. Bizim görevimiz sizlere hizmet etmek”
Konuşmaların ardından Mersin Yaş Sebze ve Meyve Komisyoncular Derneği Başkanı Münir Şen, Başkan Seçer’e katkılarından dolayı plaket verirken, Başkan Seçer de Mersin Yaş Sebze ve Meyve Komisyoncular Derneği Onursal Başkanı Refik Canatan’a plaket takdim etti.
Büyükşehir Olarak Hal Esnafına ve Üreticilere Gerekli Desteği Vereceğiz
Büyükşehir Olarak Hal Esnafına ve Üreticilere Gerekli Desteği Vereceğiz

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Henüz yorum eklenmemiştir.
SON DAKİKA
Mersin Hal Müdürlüğü Fiyat Listesi (2 Haziran 2020 Salı)! Mersin Hal Yaş Sebze ve Meyve Hal Fiyatları
Mersin’de Değeri 11 Milyon TL Olan Toplam 145 Kilo Balina Kusmuğu Ele Geçirildi
Tarsus Ticaret Borsası’ndan Ceyhan Ticaret Borsasına Ziyaret
Akdeniz Polisi Suç ve Suçluya Geçit Vermiyor! Uyuşturucu Madde İle Yakalandılar
Akdeniz’de Park ve Yeşil Alanlar, Normalleşme Dönemine Hazırlanıyor
Toroslar Belediyesi'nden Çocuklar İçin Evde Online Atölye
Mersin Polisinden Uyarı
Akdeniz Belediyesi ve MTSO; Tarihi Mersin Evlerini Korumak İçin Güç Birliği Yapacak
Taşti’de Normalleşme Önlemleri
Tıbbi Atıkları Bertaraf Edip, Riski Ortadan Kaldıran Büyükşehir Belediyesinin, Tıbbi Atık Tesisinde Bir Yılda 2 Bin Ton, Koronavirüs Sürecinde 560 Ton Atık Bertaraf Edildi
,Mersin ,Mersin Tren Saatleri ,Mersin Hava Durumu , İhtiyacınız olduğunda istanbul evden eve nakliyat ile işinizi hızlıca görün.