Başkan Yılmaz; “Toroslar’da Tekstil Kenti Kuracağız”

Toroslar Belediyesi’nin, Toroslar Halk Eğitim Merkezi ile birlikte hayata geçirdği ‘Dezavantajlı Grupların Tekstil Sektörü’nde Ara Eleman Olarak Yetiştirilmesi’ SODES Projesi, kapanış programı ile sona erdi.

13 Nisan 2019 Cumartesi, 08:50
G: 13.04.2019 - 10:05
Başkan Yılmaz; “Toroslar’da Tekstil Kenti Kuracağız”
-

Mersin Valiliği Koordinasyonunda İSGEV İçel Sanayi Araştırma Teknoloji Geliştirme ve Eğitim Vakfı tarafından yürütelen proje kapsamında; teorik ve pratik eğitimlerini tamamlayan 80 kursiyer kurs bitirme belgelerini aldı.
Mersin Ticaret ve Sanayi Odası’nda düzenlenen kapanış programına; Toroslar Belediye Başkanı Atsız Afşın Yılmaz, MTSO Yönetim Kurulu Başkanı Ayhan Kızıltan ve Yönetim Kurulu Üyeleri, Toroslar Halk Eğitim Merkezi Müdürü Mahmut Gül, İSGEV İçel Sanayi Araştırma Teknoloji Geliştirme ve Eğitim Vakfı Yönetim Kurulu Başkan Avukat Dilek Kurtuluş, TORTEK usta öğreticileri ve kursiyerler katıldı.
Programın açılış konuşması yapan İSGEV Yönetim Kurulu Başkanı Dilek Kurtuluş, dezavantajlı 80 kişiye ortalama 35 gün tekstil sektöründe ara eleman yetiştirme kursu düzenlendiğini, eğitim ve staj programını tamamlayan 8 kursiyerin de Serbest Bölge’de işe yerleştirilerek, çalışma hayatına başladıklarının bilgisini verdi.
Daha sonra söz alan MTSO Yönetim Kurlu Başkanı Ayhan Kızıltan da Toroslar Belediye Başkanı Atsız Afşın Yılmaz ile birlikte SODES projenin kapanış programında yer almaktan büyük mutlululuk duyduklarını ifade ederek, eğitimin önemine değindi.
Toroslar Belediye Başkanı Atsız Afşın Yılmaz da Dezavantajlı Grupların Tekstil Sektörü’nde Ara Eleman Olarak Yetiştirilmesi projesini yakından takip ettiklerini vurgulayarak; “Bu proje aynı zamanda kadınlarımızın sosyal ve ekonomik hayatta yer alması için de önemli bir projedir” dedi.
Türkiye’de pek çok sektörde ara eleman bulmakta sorun yaşandığını, bu açığın giderilmesi için bu projelerin de oldukça önemli olduğunu belirterek; “Genel olarak ara eleman ve mesleki eğitim sıkıntısı var. Bu hizmetlerin kalitesini de yansıyor.Eskiden usta, kalfa, çırak ilişkisi vardı.O sistem ortadan kalkmış.Ustalar artık çırak bulamıyor.Ara eleman olmayınca mesleki eğitim de sağlıklı bir şekilde yapılamıyor.Dezavantajlı grupların eğitimi ayrıca çok önemli.Dezavantajlı gruplara verilen önem ve statü bir toplumun gelişmişlik seviyesini de gösterir.Kadınlarımıza da bu eğitimin verilmesini önemli buluyorum.Güçlü bir toplum için güçlü bir aileye, güçlü bir aile için de güçlü bir kadına ihtiyaç var.Burada güçlü kadınlar göroyurum. Hamit Tuna Başkanımızın başarılı olduğu ve destek verdiği bu projelere de biz de aynı şekilde destek vermeye devam edeceğiz.Kadınlarımızın toplumda ve ekonomik hayatta daha fazla yer alması için çalışacağız.Aynı zamanda 31 Mart seçimlerinin sonucuda Toroslarımızda güzel bir gelişme de oldu.İlçemizde 5 yeni kadın muhtarımız var.Bu durumdan çok mutlu olduk.İnşallah hep beraber başarılı çalışmalar yapacağız.Hamit Tuna Başkanımızın gönülden destek verdiği projenin kapanışını yapnak üzere yeni Toroslar Belediye Başkanı olarak katılmaktan ayrıca onur duydum” dedi.
Seçim çalışmaları kapsamında Toroslar’da bulanan tüm tekstil atölyelerini ziyaret ettiklerini, işveren ve işçilerle görüşerek sorunları ve talepleri dinlediklerine dikkat çeken Başkan Atsız Afşın Yılmaz; “Ülke olarak en önemli sıkıntılarımızdan bir tanesi işsizlik.İşsizliğe çare bulacak, insanlarımızın hayatlarına dokunacağımız projeler yapmak istedik.Tekstil sektörü önemli. Çünkü yatırım maliyeti düşük, emek verilerek yapılan bir sektör.Bir atölyede 150-300 kişi çalışıyor.Gittiğimiz tekstil firmalarında dedik ki sizin için ne yapabiliriz?150 kişi çalıştırıyorsunuz, 300 kişi nasıl çalıştırabilirsiniz diye.İşverenlerimiz yer problemlerinin ve enerji sıkıntılarının olduğunu belirttiler.Biz de size yer verelim, kamunun yerlerinden tahsis edelim, yap-işlet-devret modeli yapalım ya da kiralama yapalım dedik.Sizi geliştirelim, büyütelim. Enerji sıkıntınızı güneş enerji sistemi ile çözelim, AB Projeleri yapalım dedik.Tekstil Kentimizi kuralım. Ve en önemlisi bunun tanıtımını yapalım. Tüm Türkiye ve dünya burada üretim yapıldığını bilsin.Daha çok iş gelsin ki sizler de daha çok insan çalıştırın.Şaşırdılar. Ama biz bunu yapacağız inşallah.En önemli projelerimizden bir tanesi. Sonraki süreçte Sayın Bakanımız Lütfi Elvan ve tekstil sektöründeki iş insanlarımızla bir araya geldik. TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu Başkanı olan Sayın Elvan işin yatırım tarafıyla ilgili destek sözü verdi.İnşallah tekstil kenti kuracağız.Tekstil sektörünün Toroslar’da ve Mersinimizde gelişmesini, daha çok insanımızın çalışmasını, istihdam edilmesini sağlayacağız.Sürdürülebilir projeler yapılmasını istiyoruz” dedi.
Konuşmaların ardından Toroslar Belediye Başkanı Atsız Afşın Yılmaz, protokol üyeleri ile birlikte pratik ve teorik eğitimlerini tamamlayan kursiyerlere kurs bitirme belgelerini verdi.

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Henüz yorum eklenmemiştir.
SON DAKİKA
Bir Dizi İncelemeler İçin Mersin'e Gelen Bakan Karaismailoğlu, Mersin'deki Tünel Çalışmalarını İnceledi
Mersin Hal Müdürlüğü Fiyat Listesi (5 Temmuz 2020 Pazar)! Mersin Hal Yaş Sebze ve Meyve Hal Fiyatları
Mersin Büyükşehir Belediyesi’nden Tarsus’ta Yaz Konseri
Mersin'de Kentin Farklı Noktalarından Ezgiler Yükseliyor! Mersinliler Yakamoz Eşliğinde Konser Dinledi
Mersin'deki Proje, Şifalı Su Kaynağıyla Sağlık Turizmine Katkı Sunacak
Mersin Mut’tan Karaman’a Uzanan Yol Asfaltlandı, Hem İşçinin Hem Üreticinin Ulaşımı Rahatladı
Başkan Gültak, İstiklal Caddesi Esnafını Ziyaret Etti! Renkli Görüntülere Sahne Olan Ziyarette, Vatandaşlara Yüzlerce Maske de Dağıtıldı
Mersin'de Patates Böceği Kabusu! Anamur ve Bozyazı'da Ortaya Çıkan Böcekler Üreticinin Korkulu Rüyası Oldu
Düğünlere İlişkin Paylaşımda Bulunan Sağlık Bakanı Fahrettin Koca "Bizim Düğünümüzde Oldu Diye Üzülürler"
Gülnar’da Kaybolan Alzheimer Hastası 77 Yaşındaki Şerife Lök İsimli Kadın Her Yerde Aranıyor
,Mersin ,Mersin Tren Saatleri ,Mersin Hava Durumu , İhtiyacınız olduğunda istanbul evden eve nakliyat ile işinizi hızlıca görün.